marca 21, 2023

Kim jest pani Sroga? – Tajemnica Dąbrówki ~ Katarzyna Berenika Miszczuk

Przygodę z twórczością Katarzyny Bereniki Miszczuk rozpoczęłam wiele lat temu, gdy przypadkowo w ręce wpadł mi pierwszy tom serii o Wiktorii Biankowskiej. Diabelsko-anielska historia oczarowała mnie od pierwszego wejrzenia. Od tego czasu z niecierpliwością wyczekuję premier każdej nowej książki autorki. Dlatego ogromnie ucieszyłam się, gdy pojawiła się zapowiedź serii dla najmłodszych czytelników – Klub kwiatu paproci. 

Rodzeństwo Lipowskich miało nadzieję, że po przygodach, które przydarzyły im się w ostatnim czasie, czeka ich odrobina spokoju. Nic bardziej mylnego! Tym razem to jednak nie potwory wydają się najgorszym zagrożeniem, lecz mama chcąca zatrudnić nianię dla Tosi i Dąbrówki. Ośmiolatka nie godzi się na traktowanie jej jak dziecka, dlatego robi wszystko, by uprzykrzyć życie opiekunce. Niespodziewanie jednak zauważa, że starsza pani często dziwnie się zachowuje. Rodzina nie wierzy dziewczynce, dlatego ta postanawia wziąć sprawę w swoje ręce i sprawdzić, jakie tajemnice skrywa pani Sroga. 

Tajemnica Dąbrówki to książka pełna magii, przy której znakomicie mogą spędzić czas zarówno młodzi, jak i dorośli czytelnicy. Katarzyna Berenika Miszczuk po raz kolejny zabiera odbiorców do świata pełnego bóstw i potworów słowiańskich. Tym razem jednak to nie Gosława, Mieszko czy Baba Jaga muszą stawić czoło zagrożeniom, lecz najmłodsi mieszkańcy Bielin. 

Drugi tom serii Klub kwiatu paproci to powieść wyjątkowo uniwersalna. Po książkę tę mogą sięgnąć zarówno miłośnicy twórczości autorki, jaki i osoby, które do tej pory nie miały styczności z piórem Miszczuk. Ci drudzy jednak muszą liczyć się z potencjalnymi spoilerami z poprzedniej serii autorki z tego samego uniwersum – Kwiatu paproci. W powieści bowiem można znaleźć mniej lub bardziej subtelne nawiązania do książek skierowanych do dorosłych czytelników. Pojawiają się w niej również te same postaci czy motywy. Dla miłośników wydarzeń rozgrywających się w Bielinach może to być nie lada gratka; fantastyczny dodatek. Inni jednak mogą sobie zaspoilerować roswój wydarzeń. 

Sama historia jest niezwykle prosta, jednak to właśnie w tej prostocie tkwi urok serii. Autorka prezentuje młodych bohaterów o charakterystycznych cechach. Odważna, lecz nie zawsze rozważna Tosia, logicznie myślący Leszek, odpowiedzialna i romantyczna Bogusia, a także malutka Bogusława – to rodzeństwo wspólnie tworzy istną mieszankę wybuchową. Ich przygody czyta się z zapartym tchem. Od historii nie sposób się oderwać do czasu, aż pozna się zakończenie. A już po odłożeniu książki na półkę pojawia się w głowie tylko jedno pytanie: „Kiedy kolejny tom?!”.

Tajemnica Dąbrówki to powieść prostsza od pozostałych książek Katarzyny Bereniki Miszczuk, a jednak wciąż posiadająca ten sam urok. Jest zabawna i wciągająca. Gdy już zaczniecie lekturę, mogę wam obiecać, że nie będziecie w stanie jej odłożyć!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie wydawnictwu Mięta! 

Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
Tytuł: Tajemnica Dąbrówki
Wydawnictwo: Mięta
Data wydania: 15 września 2023
Moja ocena: 8/10


9 komentarzy:

 1. Nie czytałam tych pozycji, a na razie mam tyle książek do ogarnięcia, że raczej w najbliższym czasie po nie nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Może kiedyś sięgnę, bo lubię takie nastroje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię autorkę i klimaty jakie stwarza w powieściach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki autorki mam dopiero w planach ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa pozycja ... mam jednak małą zagwozdkę - jak udało się Tobie sięgnąć po książkę która dopiero będzie wydana we wrześniu tego roku :D?

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam autorkę i jej styl pisania a ta książka też na pewno kiedyś do mnie trafi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Od dawna obserwuję tą książkę ale jakoś nie moge się do niej zabrać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ooo, to bym właśnie przeczytać chciała, mimo że nie jestem już taka młoda :P

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger