września 03, 2022

Czas zachwycić się Krajem Kwitnącej Wiśni – Japonia ~ Krzysztof Dopierała

Jednym z moich marzeń jest odwiedzenie kilku dość specyficznych krajów. Od jakiegoś czasu w tej grupie znajduje się Japonia – państwo o mocno odmiennej od naszej kulturze, która potrafi jednocześnie zaskoczyć i zafascynować. W związku z tym marzeniem staram się sięgać po różne publikacje dotyczące Kraju Kwitnącej Wiśni. Bo choć na razie nie jestem w stanie fizycznie udać się w podróż do Japonii, mogę ją odbyć jako czytelniczka. Mogę poznać ciekawostki na temat społeczeństwa, zobaczyć najpopularniejsze miejsca czy dowiedzieć się czegoś o niezwykłej historii kraju. Dlatego, gdy w moje ręce trafiła książka Japonia z serii wydawniczej Travelbook, wiedziałam, że to lektura od której nie oderwę się, aż nie przejrzę jej w całości. 

Travelbook – seria przystępnie napisanych przewodników

Seria Travelbook oferuje sprawdzone i rzetelne informacje przedstawione w przystępny sposób. Choć książki z serii można zaliczyć do przewodników, są one nimi jedynie w pewnym stopniu. Publikacje przekazują informacje jako ciekawostki. Wszystko, co jest w nich napisane czyta się szybko. Jednocześnie nie ma się wrażenia, że każde słowo jest suchym faktem. Czytanie Travelbooków mogę porównać do słuchania pasjonata danego tematu, który potrafi zarażać swoją pasją. Podobnie jest w przypadku lektury tej serii – gdy się ją czyta, można odnieść wrażenie, że nie pisał tego ktoś, kto chce jedynie przedstawić dany kraj, ale osoba pragnąca zafascynować czytelników i zachęcić ich do zgłębienia tajemnic danego państwa. 

Japonia podzielona została na kilka rozdziałów: Informacje praktyczne, Informacje krajoznawcze, Tokio, Japonia Środkowa, Japonia Północna, Japonia Południowa. Każdy z tych rozdziałów został podzielony na mniejsze podrozdziały. Jest to rozwiązanie ogromnie praktyczne, dzięki temu bowiem łatwiej odnaleźć interesujące nas informacje. Jeśli nie chcemy czytać całego przewodnika, a jedynie dowiedzieć się czegoś na temat konkretnego zagadnienia czy regionu, wystarczy zajrzeć do spisu treści i znalezione!

Treściowo publikacja również wypada bardzo dobrze. Japonia nie skupia się wyłącznie na opisie miejsc wartych odwiedzenia, faktów historycznych czy wydarzeń, które odbywają w danym miejscu, lecz także przedstawieniu całego społeczeństwa i charakterystycznych dla niego elementów, takich jak mangi, karate czy pismo. Z przewodnika można dowiedzieć się wielu rzeczy, które pomogą w zrozumieniu tak odległego od naszego społeczeństwa japońskiego. 

Wydanie idealne do zabrania w podróż!

Warto wspomnieć również o formie wydania książki. Przewodnik pod względem wysokości dorównuje zwykłej książce, jest jednak węższy. Dzięki temu nabiera zgrabniejszego kształtu, a w konsekwencji – zmieści się w plecaczku czy torebce i jednocześnie nie będzie zbędnym obciążeniem. Treść została wydrukowana na śliskim, błyszczącym papierze, całość zaś oprawiona w dość miękką okładkę ze skrzydełkami. Wszystko to sprawia, że przewodnik jest nie tylko idealnym źródłem informacji dla osoby marzącej o pojechaniu do Japonii, lecz także kogoś, kto planuje swój wyjazd i chce mieć przy sobie pigułkę praktycznych i ciekawych informacji o tym kraju.

Japonia to przewodnik, po który mogą sięgnąć zarówno zagorzali miłośnicy Kraju Kwitnącej Wiśni, jak i ci, którzy pragną lepiej poznać państwo nie tylko odległe od nas pod względem geograficznym, lecz także kulturowym. Przewodnik z serii Travelbook w przystępny i ciekawy sposób oprowadza po zarówno popularnych, jak i nieco mniej znanych miejscach Japonii, przybliża kulturę Japończyków, a także wyjaśnia wiele zawiłości tego społeczeństwa. Jeżeli chcecie dobrze napisaną i rzetelną dawkę informacji na temat Japonii, mogę z całego serca polecić ten tytuł. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie wydawnictwu Bezdroża! ♥

Autor: Krzysztof Dopierała
Tytuł: Japonia
Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 13 czerwca 2022
Moja ocena: 7/10


26 komentarzy:

 1. Zawsze się zastanawiałam czy warto kupić tą książkę. Może się skuszę, gdy przeczytam pozycje, które już mam zakupione

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam serdecznie! Na pewno dowiesz się z niej wielu ciekawostek na temat Japonii ;)

   Usuń
 2. Ja niekoniecznie jestem zainteresowana tą tematyką, ale moja kumpela uwielbia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też chciałabym odwiedzić Japonię. I chętnie zajrzałabym do tej książki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że kiedyś uda ci się po nią sięgnąć :D

   Usuń
 4. O, nie widziałam tej książki w księgarniach. Też zawsze chciałam polecieć do Japonii, zobaczyć kwitnącą Sakurę, niektóre świątynie i dowiedzieć się na własnej skórze, czy tamtejsi ludzie faktycznie są tacy niscy :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tak samo! Ogromnie marzę o tym!! To byłaby niesamowita przygoda! :D

   Usuń
 5. Niesamowicie ciekawa kultura i miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią zajrzałabym do tej książki 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiesz, że mnie do Japonii nigdy nie ciągnęło? :) Ale fajnie, że Tobie udało się tam udać - choćby tylko książkowo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdego muszą ciekawić te same miejsca – i to jest cudowne! Mam nadzieję, że tobie w przyszłości uda się wybrać w podróż do miejsc, które ciebie fascynują :)

   Usuń
 8. Tez jestem ciekawa Japonii. Wiem, że nigdy się tam nie wybiorę, ale książkę zawsze mogę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Coś zdecydowanie dla mnie! Jestem zafascynowana kulturą Japonii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc myślę, że ten tytuł powinien Ci się spodobać :)

   Usuń
 10. Bardzo lubię wszelkiego rodzaju książki o różnych krajach a Japonią interesuję się od długiego czasu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zerknij na serię Travelbook! Posiada ona naprawdę wiele fascynujących pozycji :)

   Usuń
 11. Też bym chciała kiedyś wybrać się do Japonii <3

  OdpowiedzUsuń
 12. Ta książka ma piękną okładkę :). Super, że się sprawdza jako przewodnik. Szkoda, że nie mam w planach podróży do Japonii, bo może bym sobie sprawiła tę publikację ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Chętnie bym przeczytała :D Boję się tylko, żeby aż za bardzo nie zainteresował mnie Japonią bo póki co nie będę mieć możliwości wyjazdu nigdzie xD Heh
  Pozdrawiam!
  Mój blog: Wildfiret

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger