maja 16, 2022

Duchy uwielbiają, gdy się ich boimy - nieWszystko o straszeniu. Przewodnik dla młodych tropicieli duchów w Polsce ~ Anna Jurczyńska

 Zastanawialiście się kiedyś, gdzie możecie spotkać duchy? Może znacie miejsca, w których one się zadomowiły albo słyszeliście legendy o tego typu zamczyskach czy kopalniach? Jeśli nie wiecie, nic straconego! Te informacje, a także wiele innych, dotyczących nawiedzonych przestrzeni znajdziecie w najnowszej książce Anny Jurczyńskiej nieWszystko o straszeniu. Przewodnik dla młodych tropicieli duchów w Polsce.

Publikacja zabiera wszystkich miłośników historii z dreszczykiem w podróż po niezwykłych miejscach w całej Polsce, w których straszy. Jest ona prawdziwym kompendium wiedzy na temat nawiedzonych miejsc i duchów w nich grasujących. Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie istoty są w naszym kraju najpopularniejsze i gdzie je możecie spotkać, dowiecie się tego z tego właśnie przewodnika.

Autorka w prosty i przystępny sposób prezentuje różne typy duchów pojawiające się w konkretnych miastach lub wsiach w Polsce. Przy okazji opisuje te miejsca i dodaje różne ciekawostki. Dzięki temu od lektury nie sposób się oderwać. Jest to prosto napisana i jednocześnie zawierająca wiele wartościowych informacji książka, przy której zarówno dziecko, jak i dorosły może miło spędzić czas.

Warto zauważyć także, że nieWszystko o straszeniu. Przewodnik dla młodych tropicieli duchów w Polsce to nie tylko wartościowe teksy, ale również niezwykła oprawa graficzna. Publikacja utrzymana jest w trzech barwach – białej, czarnej i powiedziałabym, że ostatnim kolorem jest miętowy lub odcień do niego podobny. Ponadto każda strona tekstu opatrzona jest niezwykłymi rysunkami. Niektóre są mroczne. Inne dość karykaturalne. Wszystkie zachwycające. Niejednokrotnie podczas czytania książki więcej czasu poświęca się samym grafikom niż tekstowi, co pokazuje, jak bardzo są one wyjątkowe.

Zachwyca również forma, na jaką zdecydowała się autorka. Anna Jurczyńska napisała książkę, której po przeczytaniu nie odkłada się na półkę, a wrzuca się do plecaka i bierze ze sobą w podróż po Polsce. Duża ilość wolnej przestrzeni pozwala na dorzucenie swoich informacji, jakie zbierze się podczas podróży do danego miejsca. Na końcu zaś znajduje się lista wszystkich miejsc z duchami, na której można zaznaczy, gdzie się już było.

W publikacji nie zabrakło również bibliografii. Ostatnie strony zawierają spis książek i źródeł internetowych, z których korzystała autorka. Każdy, kto chciałby zgłębić temat danego nawiedzonego miejsca czy też dowiedzieć się czegoś więcej na temat samych duchów, będzie mógł zajrzeć do spisu i znaleźć tam potrzebne źródła. Bibliografia jest również potwierdzeniem rzetelności i prawdomówności autorki, co zdecydowanie należy docenić.

nieWszystko o straszeniu. Przewodnik dla młodych tropicieli duchów w Polsce to publikacja z której dowiecie się między innymi jak na życie mieszkańców Grodźca wpływa Czerwony Upiór czy dlaczego piękna za życia Czarna Księżniczka wciąż nawiedza mury zamku w Szamotułach. Tę książka to idealna lektura dla osób wychowanych na takich produkcjach jak Ghostbusters, ale też dla wszystkich, którzy pragną dowiedzieć się czegoś więcej na temat polskich duchów, a później wybrać się w na poszukiwanie ich. Oczywiście, jak radzi autorka, wyposażeni w jakąś tarczę, dzidę, a w ostateczności – ciężką latarkę.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie Grupie Wydawniczej Helion! ♥

Autor: Anna Jurczyńska
TytułnieWszystko o straszeniu. Przewodnik dla młodych tropicieli duchów w Polsce
Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 19 kwietnia 2022 
Moja ocena: 9/10

6 komentarzy:

 1. Kurczę - to może być coś ciekawego. Bardzo lubię tego typu publikacje i sama mam kilka książek z wszelakimi mitami czy też legendami. Myślę, że tą książkę mogłabym sprezentować moim siostrzeńcom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest zdecydowanie ciekawa publikacja. Nie dość, że fajnie napisana i zawierająca wiele ciekawostek, to jeszcze bardzo dobrze wydana! :D

   Usuń
 2. Sama z ciekawością bym ją przeczytała!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger