grudnia 14, 2021

Rozgrywka trwa - Lore ~ Alexandra Bracken

Można byłoby pomyśleć, że wszystkie możliwości przedstawienia bogów greckich zostały już wykorzystane. Od wielu lat na rynku wydawniczym pojawia się duża ilość tytułów młodzieżowych, wykorzystujących motywy antyczne. Alexandra Bracken pokazuje jednak, że mimo tak wielu książek o bogach, można motyw ten przedstawić w świeży i niezwykle ciekawy sposób.


Lore, potomkini Posejdona, nie chciała brać udziału w kolejnym już polowaniu na bogów, zwłaszcza po tym, co wydarzyło się siedem lat temu. Sytuacja jednak komplikuje się, gdy dziewczyna spotyka na progu swojego domu ranną Atenę – jedną z ostatnich prawdziwych bogiń, które jeszcze biorą udział w walce. Tego samego dnia jej zaginiony przyjaciel nagle pojawia się, by ostrzec dziewczynę przed grożącym jej niebezpieczeństwem. Lore musi zaangażować się w walkę by pokonać potomków Kadmosa. pomścić śmierć rodziców i uchronić cały świat przed zagładą.

Lore pod względem fabularnym jest ciekawie skonstruowana. Alexandra Bracken postawiła na ciekawe rozwiązania, które w pozytywny sposób wpłynęły na odbiór powieści. Bogowie tracący nieśmiertelność, przejmowanie mocy przez herosów, polowanie rodem z Głodowych Igrzysk – ta powieść jest przepełniona akcją. Podczas lektury czytelnik nie ma możliwości się nudzić. Choć w książce pojawiają się popularne elementy, zestawione są one ze sobą w nietypowy, oryginalny sposób. Zstąpienie bogów na Ziemię i utrata przez nich nieśmiertelności nie jest czymś nowym, podobnie jak walka bogów z półbogami, te motywy bowiem już od wielu lat wykorzystuje w swoich powieściach chociażby Rick Riordan. Nie łączy on jednak ich w tak nietypowy sposób. U Riordana króluje akcja w połączeniu z humorem, Bracken postawiła na dużo większą ilość brutalnych elementów, połączonych z poważnym klimatem. I opłaciło się to.

Zaletą jest również fakt, że Lore to ponad pięciusetstronicowa powieść jednotomowa, przy której można spędzić kilka magicznych, pełnych przygód wieczorów. Czytelnik wraz z rozpoczęciem lektury wkracza w dość brutalny, aczkolwiek intrygujący świat, który do samego końca pozostaje dla niego pełen tajemnic. Od początku do końca odbiorca trzymany jest w ogromnym napięciu, i choć zakończenie jest przewidywalne, sposób, w jaki dochodzi do tego wydarzenia już nie do końca. Myślę, że warto również podkreślić fakt, że Bracken przedstawia pełną i zakończoną historię. Każdy, kto nie przepada za długimi seriami, może ze spokojem sięgnąć po Lore i po prostu cieszyć się lekturą.

Nie można jednak powiedzieć, że jest to utwór bez wad. Problemem okazali się bohaterowie, którzy byli płytcy, jednowarstwowi. Autorka stworzyła ciekawe rysy postaci, jednak nie tchnęła w nich życia; zabrakło analiz zachowań postaci, wyjaśnienia ich motywacji, poza tym, że większość pragnęła władzy i zemsty. Byli oni prości, przez co czytelnik nie był w stanie nawiązać z nimi głębszej więzi. O losach nie tylko Lore, ale także wszystkich innych postaci drugoplanowych bądź epizodycznych czytało się bez większych emocji. Przez to Lore dużo traci.

Znana głównie z serii Mroczne umysły Alexandra Bracken tym razem zdecydowała się na napisanie jednotomówki. Choć sam pomysł miała ciekawy, Lore  może nie do końca spełnić oczekiwania czytelników głównie za sprawą słabo wykreowanych bohaterów. Pomimo tego, że fabuła broni się rękami i nogami, bohaterowie wiele ujmują tej opowieści. Jeśli jednak jesteście nastawieni na dynamiczną, oryginalną, pełną akcji i dość brutalną lekturą, kreacja bohaterów zaś jest dla was sprawą drugorzędną, Lore powinna wam przypaść do gustu.

Egzemplarz prasowy - Sztukater.

Autor: Alexandra Bracken
Tytuł oryginalny: Lore
Tytuł polski: Lore
Tłumaczenie: Michał Zacharzewski
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 29 września 2021
Moja ocena: 7/10

18 komentarzy:

 1. Lubię - bardzo - takie motywy w takiej literaturze. Tytuł zapisuję - będzie co w Nowym Roku czytać :-). Serdeczne pozdrowienia :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że udało mi się Ciebie zainteresować :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Raczej nie planuję czytać tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię nawiązania bo antyku i bogów greckich, ale nie jestem pewna, czy ta książka mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię motywy mitologiczne w literaturze. Interesowałam się kiedyś
  światem mitologii. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tak samo! Uwielbiam nie tylko mitologię grecką, ale też nordycką czy egipska :D

   Usuń
 5. Lubię takie mitologiczne klimaty, ciekawi mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że uda ci się ją przeczytać i ci się spodoba :)

   Usuń
 6. Ooo Bogowie greccy, kto by pomyślał, że jeszcze może coś powstać na ten temat. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. wszyscy o taj książce rozprawiają, że chyba muszę sprawdzić

  OdpowiedzUsuń
 8. Widziałam wiele zapowiedzi tej książki, ale to chyba pierwsza prawdziwa recenzja, którą czytam! Chyba skuszę się na lekturę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że udało ci się przeczytać akurat moją recenzję! :D Jeśli uda ci się przeczytać, z chęcią dowiem się, jak tobie spodobała się Lore :)

   Usuń
 9. I teraz sama nie wiem. Z jednej strony fabuła intryguje, z kolei bezbarwne postaci na pewno będą mnie drażnić. Muszę to przemyśleć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ciekawa książka, po którą warto sięgnąć, ale jednak myślę, że przed zdecydowaniem się na lekturę, warto przemyśleć jej wady, by zdecydować, czy nie będzie to dla nas jedynie zmarnowany czas :)

   Usuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger