września 13, 2021

W taką noc na Kaszubach wszystko może się wydarzyć... ~ Najkrótsza noc - Mirosława Kareta

Pełne magii opowieści tworzone są zazwyczaj w uniwersach, których autorzy pokazują, że magia faktycznie istnieje. Niektóre historie jednak nie potrzebują tego typu rzeczywistości, by faktycznie być magiczną. Najkrótsza noc Mirosławy Karety jest opowieścią która zabiera czytelników w niezwykłą, pełną tajemnic podróż, autorka jednak nie stara się stworzyć świata pełnego magii. Kareta pokazuje, że dziwny, pierwotny świat otaczający czytelnika często jest pełen sekretów, a także przepełniony magią.Gdy kilka rodzin, grupa uczniów, kilkunastu rencistów, dwie przyjaciółki oraz dwie pary udają się na spływ kajakowy, nie spodziewają się, jak mocno splotą się ich losy. Pełne słowiańskiej magii okolice Kaszub skrywają wiele tajemnic. Kajakowicze muszą uzbroić się w cierpliwość, zebrać wszystkie siły, jakie posiadają i stawić czoło otaczającej ich rzeczywistości. 

Mirosława Kareta stworzyła opowieść, której bohaterowie są równoważni. Autorka operuje wieloma różnymi postaciami, z tym że żaden z bohaterów bądź żadna z grup, biorących udział w spływie nie jest ważniejsza. Każdy z kajakowiczów wnosi coś do historii. Sięgając po Najkrótszą noc można mieć ogromne wątpliwości co do ilości postaci, których losy Kareta zdecydowała się przedstawić. Szybko jednak okazuje się, że autorka niezwykle umiejętnie przedstawia ich historie, a także splata je ze sobą. Nie można powiedzieć, że którakolwiek z grup została wyróżniona. Każdej została poświęcona taka sama ilość czasu, dzięki czemu czytelnik może poznać w równej mierze wszystkich kajakowiczów.

Bohaterowie Najkrótszej nocy to postaci niezwykle doświadczone, a także skrywające wiele tajemnic. Gdy podczas kolejnych postoi podczas spływu konkretne grupy natykają się na siebie i poznają się lepiej, na jaw wychodzi wiele sekretów przeszłości. Mirosława Kareta podjęła się ryzykownego zadania – zdecydowała się na przedstawienie losów różnorodnych grup, z których każda borykała się z własnymi problemami. Czytelnik poznaje z pozoru idealne rodziny, w tym Magdę i Sławka, w których małżeństwie jednak wiele się zmieniło przez ostanie lata. Może również towarzyszyć Adzie i Irminie w podróży, która jest dla dziewczyn nie tyle przyjemnością, co ucieczką od osaczającej je nieprzyjemnej rzeczywistości. W spływie bierze również udział grupa młodzieży z księdzem o dziwnych doświadczeniach w przeszłości na czele, którego prawą ręką jest student Małgośka, zastawiający się czy nie pójść drogą duchownego. Nie można zapomnieć o sympatycznych seniorach, a także dwóch parach, z których jedna związana jest ze sobą toksyczną relacją. Małgorzacie Karecie udało się niezwykle zręcznie spleść losy tych bohaterów. Choć różnią sią oni ogromnie, podczas czytania nie wyczuwa się zgrzytów. Wykorzystując niezwykły, magiczny i nieco mroczny, klimat Kaszub, autorce udało się stworzyć opowieść pełną harmonii i oryginalną, którą czyta się z ogromną przyjemnością. 

Najkrótsza noc nie jest powieścią dla każdego. Mirosława Kareta stworzyła opowieść, przez którą czytelnik powoli płynie, tak jak bohaterowie powieści powoli zmierzają ku celowi spływu kajakowego. Pierwsze sto stron to spokojna opowieść o uczestnikach wyprawy; odbiorcy dowiadują się, kim są bohaterowie, poznają ich wady i zalety. Z każdym kolejnym przepłyniętym odcinkiem akcja powoli nabiera dynamiki, autorka stopniowo buduje napięcie, coraz bardziej angażując czytelnika w wykreowany świat. Do samego końca jednak czuć pewnego rodzaju spokój, który jednym może wydać się magiczny, innych zirytować.

Nie można powiedzieć jednak, że jest to książka nudna. Najkrótsza noc to opowieść oryginalna. Długo zastanawiałam się, czy potrafię wskazać powieść podobną do niej i wydaje mi się, że na tę chwilę nie jestem w stanie. Tym, co zdecydowanie wyróżnia książkę z pośród innych z tego gatunku jest świat przedstawiony. Autorka niesamowicie rzeczywistość otaczającą bohaterów. Słowami tworzy niesamowitą, chwilami wręcz surrealistyczną rzeczywistość, w której świat realny splata się z rzeczywistością znaną z dawnych pogańskich podań. Wśród drzew i krzewów, pagórków i lasów kryją się niesamowite przestrzenie oraz postaci, które chcą by o nich pamiętano.

O Najkrótszej nocy można by opowiadać bez końca, autorka przygotowała bowiem czytelnikom niezwykłą podróż, po odbyciu której, długo nie można o niej zapomnieć. Najnowsza powieść Mirosławy Karety to prawdziwa uczta literacka, która oferuje czytelnikom niesamowite doświadczenia; to połączenie niezwykle ciekawie skonstruowanych bohaterów z klimatyczną rzeczywistością i niebanalną fabułą. Wszystko zaś zostało ubrane w piękne słowa. Jeśli lubicie tego typu opowieści, nie wahajcie się. Najkrótsza noc zdecydowanie jest książką, po którą warto sięgnąć!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie wydawnictwu MANDO! ♥

Autor: Mirosława Kareta
Tytuł: Najkrótsza noc
Wydawnictwo: Mando 
Data wydania: 16 czerwca 2021
Moja ocena: 7/10


19 komentarzy:

 1. Tytuł zapisuję, wciągnęła mnie - nie powiem - recenzja. Spodobało mi się to, jak piszesz o tej książce. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi całkiem ciekawie, a niektóre zakątki Kaszub są piękne, kojarzą mi się z wakacjami. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapisuję sobie tytuł, bardzo chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo zachęcająca recenzja, będę miała tę książkę na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaintrygowała mnie oryginalność tego tytułu, o której napisałaś w swojej recenzji. Korzystając z okazji, chciałabym podziękować za odwiedziny na moim blogu. Również zaobserwowałam Twojego bloga i będę do Ciebie zaglądać. Pozdrawiam serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi bardzo intrygująco. Tytuł zanotowałam, żeby mi nie umknął :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię takie oryginalne książki. Po Twojej recenzji mam ochotę ją przeczytać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Po tej recenzji mam ochotę na podróż z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 9. Fabuła i motywy słowiańskie zachęcają.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam serdecznie ♡
  Niestety nie znam tego tytułu, ale mam wielką ochotę go poznać. Zapisuję sobie tytuł, koniecznie :) Wspaniała recenzja!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja nie zdecyduję się na tę książkę, ale na pewno znajdzie się ktoś, komu będę mogła o niej wspomnieć 😉

  OdpowiedzUsuń
 12. Na początku pomyślałam sobie, że to niekoniecznie coś dla mnie. Ale teraz myślę, że dam szansę tej książce jak wpadnie mi w ręce, bo może mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 13. brzmi całkiem zachęcająco ;) wezmę ją pod uwagę podczas wybierania kolejnej lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Pierwsze słyszę o tej książce u Ciebie. Dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że nie ostatni. Warto by o niej mówiono! :D

   Usuń
 15. Wszyscy polecają książki Karety, i ja mam jej powieści w planach ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. To może być coś dla mnie :) Polecam ostatnio przeczytaną "Panią siedmiu bram". To połączenie fantastyki i rzeczywistości z drobnymi elementami grozy :) Bardzo przyjemni się czyta, ponieważ książka jest niesamowicie wciągająca :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger