lipca 29, 2021

[RECENZJA PATRONACKA] Czy wszyscy jesteśmy jedynie pionkami w grze tych, którzy mają szczęście znaleźć się na szczycie piramidy? - Projekt Wolność - Milena Pastuszak

Po zaskakującym czytelników oryginalnymi rozwiązaniami fabularnymi i ciekawymi kreacjami bohaterów Projekcie Koniczyna czas na Projekt Wolność – kontynuację, która poprzeczkę ma postawioną wysoko. Czy Milenie Pastuszak udało się po raz kolejny stworzyć opowieść, która zachwyci, zaciekawi i wciągnie, nie dając od siebie odejść ani na chwilę?Po upadku Siedziby, Alex zdecydowała się zniknąć, by nie narażać swoich przyjaciół. Jack wciąż jest na wolności i  nie odpuści zemsty za zniszczenie projektu życia. Śladem mężczyzny podążają Richie, Chris i wszyscy mieszkańcy Nory, którzy szukają choć odrobiny sprawiedliwości. Tymczasem Alex angażuje się w kolejny projekt. Dziewczyna chce uwolnić munantów zamkniętych w innych ośrodkach. Szybko okazuje się, że zadanie to nie jest tak proste, jak myślała, zwłaszcza gdy w grę zaczynają wchodzić uczucia…

Projekt Wolność na pierwszy rzut oka wydaje się być typową młodzieżówką, opartą na popularnych schematach, nie dajcie się jednak zwieść pozorom. Kontynuacja powieści Projekt Koniczyna, podobnie jak jej poprzedniczka, to książka niebanalna, w której motywy typowe dla powieści z pogranicza młodzieżówek i fantastyki pojawiają się, splecione zostają jednak w taki sposób, że całość prezentuje się niezwykle świeżo. Milena Pastuszak nie decyduje się na banały, a przedstawia czytelnikom opowieść pełną zwrotów akcji, wzbudzających w nich ogromną ilość emocji. 

Akcja rozpoczyna się w momencie zakończenia poprzedniego tomu. Czytelnik już od pierwszych stron zostaje wciągnięty w wir wydarzeń, jakie mają miejsce po upadku Siedziby. Autorka nie stara się wprowadzić go na nowo w świat przedstawiony, nie decyduje się na przytaczanie sytuacji, jakie miały miejsce w przeszłości, a skupia się na teraźniejszości; na poszukiwaniu Jack’a, losach Alex w innym kraju, emocjach towarzyszących bohaterom po zniknięciu dziewczyny. Wszystko to sprawia, że powieść czyta się niezwykle szybko oraz z ogromnym zaangażowaniem. Odbiorca nie ma czasu na nudę. W pełnym napięciu śledzi losy ulubionych postaci, wraz z nimi przeżywając każdą chwilę słabości. 

Projekt Wolność nie jest jednak jedynie dynamiczną, ciekawą i oryginalną opowieścią dla młodzieży. Jest on również wartościową i dającą do myślenia książką, po którą może sięgnąć każdy. Milena Pastuszak pomiędzy wierszami przemyca ważne prawdy o ludziach, władzy, wojnie, śmierci czy innych tematach, o których powinno się mówić. Autorka nie boi się pokazać brutalnej strony rzeczywistości, często wskazuje na ludzkie słabości, utrudniające funkcjonowanie nie tylko jednostce, lecz także całemu społeczeństwu. Nie decyduje się na cukierkowe rozwiązania, nie kreuje bohaterki, która ma siłę przekonania każdego do swoich racji. Pomimo iż przedstawia świat pełen ludzi o nadprzyrodzonych mocach, rzeczywistość ta jest ogromnie podobna do tej, w której żyjemy.

Jednym z najlepszych elementów powieści jest kreacja bohaterów – zarówno pierwszoplanowych, jak i drugoplanowych czy epizodycznych. Alex z jednej strony jest postacią niezwykle silną i potrafiącą postawić na swoim. Wciąż stawia sobie nowe, coraz ambitniejsze cele, do których dąży za wszelką cenę. Nie boi się ryzyka i nieoczywistych rozwiązań problematycznych sytuacji. Z drugiej strony jednak jest to postać, która nie ma na tyle siły i charyzmy, by zachęcić innych do walki o wolność. Pomimo pełnego zaangażowania w sprawę, natyka się na uprzedzenia ze strony innych, których nie jest w stanie pokonać. To bohaterka, która posiada cechy najlepszych postaci kobiecych. Ma siłę Katniss (Igrzyska śmierci), moce podobne do Julii (Dotyk Julii), odwagę Mare (Czerwona Królowa), determinację Tris (Niezgodna), mimo to jednak chwilami nie jest w stanie nic zdziałać. Tak, jak to ma miejsce nie w książkach, a w prawdziwym życiu.

Dzięki temu, że powieść napisana została z perspektywy dwóch postaci – Alex i Chrisa – czytelnik jest w stanie śledzić na bieżąco zarówno losy dziewczyny podczas wyjazdu, jak i innych bohaterów, przebywających w Norze. Jest w stanie lepiej przyjrzeć się zachowaniu Chrisa po odejściu Alex, zwrócić uwagę na myśli, uczucia i reakcje takich postaci jak Felix, Richie, Suzanne czy Amy. Wszystkie z postaci przedstawionych w Projekcie Wolność to bohaterowie niezwykle skomplikowani, którzy potrafią czytelnika zafascynować. Żaden z bohaterów nie jest postacią bez wad. Każdy radzi sobie w trudnych sytuacjach na swój własny sposób – czasem za pomocą alkoholu, w innych sytuacjach przez wyparcie. I to jest najciekawsze. 

Projekt Wolność to genialna kontynuacja, przy której nie ma czasu na nudę. Milena Pastuszak stworzyła książkę, jakiej brakowało wśród powieści polskich autorów – młodzieżówkę, nadającą się dla czytelnika w każdym wieku; historię pełną akcji, przy której nie sposób się nudzić; pełną wartości opowieść o ludziach z nadprzyrodzonymi mocami, którzy muszą ukrywać się przed rządami wielu państw. Amerykanie mają Roth czy Mafi, Australijczycy Noni, my zaś możemy zachwycać się Mileną Pastuszak!

Autor: Milena Pastuszak
Tytuł: Projekt Wolność
Wydawnictwo: Psychoskok
Data wydania: 21 lipca 2021
Moja ocena: 9/10

7 komentarzy:

 1. Nie mówię, że nie lubię młodzieżówek. Ale po tej recenzji - niewątpliwie mam ochotę na lekturę. Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo, że zachęciłam Cię do tej książki! Mam nadzieję, że w przyszłości uda Ci się ją przeczytać i spodoba Ci się tak samo, jak mi :D

   Usuń
 2. To bardzo fajna książka tak jak pierwsza część. Mam przyjemność też jej patronować, więc gratuluję i Tobie tak ciekawego patronatu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oo, więc Tobie także gratuluję! :D Tak, to zdecydowanie ciekawa książka i bardzo cieszę się, że mogę jej patronować! :)

   Usuń
 3. O książka dla mnie. Myślę, że ci u samej góry lubią podrzucać kłody ale też odrobinę pomagać.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger