lipca 28, 2021

[CYTATOWO] O wolności, polityce i miłości... Projekt Wolność - Milena Pastuszak

Hej, chwilowicze,

dziś chciałabym przedstawić wam kilka moich ulubionych cytatów z powieści Projekt Wolność. Początkowo sądziłam, że książka Mileny Pastuszak będzie typową młodzieżówką, przy której po prostu miło spędzę czas. Szybko okazało się, że jest to prawdziwa perła pełna nie tylko wartościowych, lecz również zabawnych i dających do myślenia cytatów i fragmentów. Poniżej przedstawiam kilka ciekawszych, choć przyznam szczerze, że wybór nie był prosty... Często musiałam także powstrzymać się od przytoczenia danej sytuacji z powodu spoilerów, co, uwierzcie, było BARDZO TRUDNE! Chciałabym przedstawić wam jak najwięcej z tej książki, byście jak najszybciej zdecydowali się na jej przeczytanie. Nie mogę jednak tego zrobić, więc mam nadzieję, że dając wam jedynie próbki tego, co znajdziecie w książce, uda mi się was zachęcić do sięgnięcia po Projekt Wolność (a wcześniej - Projekt Koniczyna).
 

- Nie mów do niej Myszo - ubiega mnie Chris, groźnie spoglądając na mężczyznę.
- Aale... - jąka się ten - Ale to jej pseudonim... Chyba... 
Richie wybucha śmiechem, a Suzanne uśmiecha się półgębkiem.
- To nie pseudonim, durniu! - woła wesoło Jessie. - Tylko słodkie określenie, którego tylko Chris może używać! Wszyscy to wiedzą. 

 

Czy wszyscy jesteśmy jedynie pionkami w grze tych, którzy mają szczęście znaleźć się na szczycie piramidy?

 

Krwią się bawi w balowym stroju
I mały, i duży ma przez nią dreszcze.
Krzykiem zachęca swojego do boju.
Co o niej wiesz jeszcze?

 

Ja też chcę ukarać Jacka. Ale gdybym mogła wybrać pomiędzy tym, a wskrzeszeniem moich rodziców, wybrałabym to drugie. W pogodni za sprawiedliwością za tych, którzy już odeszli, nie powinniśmy zapominać o tych, którzy wciąż są wśród nas. I nie powinniśmy pozwolić na to, byśmy sami zgubili się w tym biegu. 

 

- A wszyscy wolą siedzieć pod miotłą i dać się prowadzić - kończy Felix. - Tak zostali od małego zaprogramowani. Myślisz, że dlaczego w wiadomościach nie słyszymy zbyt wielu dobrych wieści, tylko same wypadki, zabójstwa, śmierć, choroby, brak pieniędzy i głów na świecie?
Kręcę głową, nie znają odpowiedzi.
- To wszystko po ty, aby ludzie wierzyli, że świat jest zły i straszny, i że potrzebują mądrych, silnych przywódców, którzy ich poprowadzą. Którzy nałożą zasady i kary. Ludzie zostali tak zaprogramowani, że sami proszą się o kontrolę nad sobą. Sprytnie to sobie wymyślili, ci łajdacy...

 

To jest coś nie do pomyślenia... To tak, jakbyś nagle wkroczyła do innego świata, gdzie jesteś kimś, kogo nie poznajesz. A gdy się stanie... Gdy się stanie, przez chwilę wierzysz, że to tylko sen albo jakiś żart. Ze to się wcale nie wydarzyło. Dopiero gdy po jakimś czasie on... on nadal nie żyje... Masz ochotę cofnąć to wszystko, jak w grze komputerowej. Bo przecież to nie mogło się stać naprawdę. Słyszysz czasem, że ktoś zabił, ale to jest jakiś innych świat. To inni, nie ty. 

 

A jeżeli mam wybierać pomiędzy wolnością dla każdego człowieka żyjącego na Ziemi a twoim bezpieczeństwem, zawsze wybiorę ciebie. 

 

Wszystkie wojny są oklepane [...] Chodzi w nich zawsze o to samo: o władzę. I zawsze kończą się tak samo. Śmiercią i zniewoleniem tych, którzy nawet nie mają w tym żadnego interesu.

 

O ile lepszy byłby świat, gdyby władcy usiedli do partii szachów i w ten sposób rozstrzygnęli swoje spory o ziemię. Wygrałby najmądrzejszy i jednocześnie najlepszy człowiek do panowania nad krajem.

 

Myśl o mnie co chcesz [...]. Możesz mnie nienawidzić, tłuc, przeklinać i co tam sobie jeszcze wymarzysz. Ale dopóki jestem obok, nie pozwolę ci narażać swojego życia dla innych, bo niczyje życie nie jest dla mnie tak ważne, jak twoje.


Który z cytatów podobał wam się najbardziej? A może żaden nie przypadł wam do gustu? :)

2 komentarze:

  1. Wszystkie cytaty dają do myślenia. Wielkie dzięki za ten post. Serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto zatrzymać się w biegu życia i przemyśleć te cytaty.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger