kwietnia 20, 2021

Sympathy for the Devil - Idealny jak diabli ~ S. C. Alekto

Bycie kimś idealnym mogłoby mieć wiele zalet, dlatego zapewne tak wielu pragnie się kimś takim stać. Należy jednak zadać pytanie - czy istnieje człowiek idealny? Jakie są cechy takiej osoby? Co zrobić, by stać się kimś bez skazy? I czy jest to w ogóle możliwe? 
Powrót do Polski Adama, spadkobiercy fortuny Wetulanich, powoduje niemałe zamieszanie wśród studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Młody mężczyzna czaruje wszystkich wokół swoim urokiem osobisty. Tylko jedna spośród studentek, Anna Maj, wydaje się być odporna na jego wdzięk, co więcej - nie uważa mężczyzny za ideał, a za oszusta, który zawsze realizuje pewnego rodzaju plan, mający przynieść mu jakieś korzyści. Szybko losy Anny i Adama splatają się, tworząc skomplikowaną i wybuchową historię; historię, która nie może skończyć się dobrze.

S. C. Alekto stworzyła opowieść dość nietypową. Autorka zdecydowała się przedstawić czytelnikom historię mężczyzny i kobiety, którzy byli w pewnym stopniu złamani i zepsuci. Odbiorca otrzymuje w swoje ręce utwór brutalny, chwilami wręcz niesmaczny, który czyta jednak z zapartym tchem. Idealny jak diabli wciąga i nie pozwala się oderwać. Każda kolejna strona wprowadza czytelnika w opowieść o zakłamaniu, zepsuciu, fałszu i kłamstwie. Na próżno w niej szukać bajkowych scen i oczekiwać  happy endu. To opowieść o życiu, które potrafi być brutalne. 

Anna jest niezależną studentką, która potrafi walczyć o swoje. Jest pewna siebie i nieustannie dąży do spełnienia swoich marzeń. Mimo iż stale musi mierzyć się z różnymi przeciwnościami losu, nie poddaje się. Adam to postać skomplikowana, która wciąż przybiera różne maski, by nie pokazać swojego prawdziwego oblicza. Przez wielu uważany jest za mężczyznę idealnego, jednak pod skorupą inteligentnego, sympatycznego i pewnego siebie chłopaka czai się mrok, na który Anna niespodziewanie natyka się. Gdy ich losy splatają się, dochodzi do konfrontacji. Jak się okazuje, nie tylko Adam zmaga się z wewnętrznymi demonami.
Idealny jak diabli w dużej mierze skupia się na toksycznej relacji powstającej pomiędzy Anną i Adamem. S. C. Alekto postawiła na dwójkę niezależnych bohaterów, pomiędzy którymi w równej mierze rozwija się namiętność, co nienawiść. Okazało się to strzałem w dziesiątkę! Przedstawieni bohaterowie nie wzbudzają sympatii, nie są to postaci, którym się współczuje. Ich zachowania często budzą niesmak... A jednak czytelnik z ciekawością śledzi ich losy. Nie z powodu ciepłych uczuć wobec Anny czy Adama, lecz zrozumienia. Bohaterowie zostali wykreowani na tyle realnie, ich historie zaś są tak prawdopodobnie, że na miejscu mężczyzny i kobiety mógłby znaleźć się każdy, włącznie z obiorcą.

Warto wspomnieć o tym, że w powieści czytelnicy spotkają także inne, równie skomplikowane postaci. Autorka postawiła na gamę barwnych bohaterów, z których każdy boryka się z własnymi problemami. Trwająca w toksycznym związku Lena, z pozoru sympatyczny, lecz skrywający wiele tajemnic Leon czy niepewna siebie Patrycja to tylko nieliczne z postaci, które na kartach powieści otrzymały chwilę uwagi. Autorka nie stroni od kreowania charakterów rozbitych i doświadczonych. Przedstawia osoby zniszczone przez życie, które na każdym kroku muszą mierzyć się z problemami. Dzięki temu powieść jest ciekawsza. Skupienie się na relacji Adam-Anna mogłoby być dość męczące dla czytelników. Dzięki wprowadzeniu wielu innych, ciekawie nakreślonych postaci powieść nabiera charakteru, staje się żywsza i jednocześnie z większą przyjemnością się ją czyta.

Jeśli coś mogłoby się w Idealnym jak diabli nie do końca spodobać, jest to fabuła, a dokładniej rozwinięcie niektórych wątków. Wiele sytuacji może wydać się nieprawdopodobnych, zbyt naciąganych. O ile jako całość historia wypada dobrze, tak przyglądając się niektórym wątkom, można zauważyć ich absurdalność. Idealnym przykładem jest wykorzystanie przez Adama Anny do rozwiązania problemów firmy. Na pierwszy rzut oka jest to sytuacja, która mogłaby mieć miejsce. Po bliższym przyjrzeniu się można jednak zauważyć nieścisłości, zacząć zastanawiać się, skąd Adam miał konkretne informacje czy w jaki sposób udało mu się zmusić Annę do postąpienia w dany sposób. Niby zostało to wyjaśnione, a jednak nie do końca ma sens. Czytelnik nie potrafi uwierzyć w realność danego wydarzenia. Być może niektórzy nie zwrócą uwagi na tego typu drobne zaburzenia logiki, jednakże innym będą one przeszkadzać.

Idealny jak diabli to niesamowicie oryginalny i ciekawy debiut, który na długo pozostaje w umysłach czytelników. Historia Adama i Anny ma w sobie coś intrygującego, co sprawia, że od książki nie sposób się odebrać. Pomimo drobnych absurdów, pojawiających się w warstwie fabularnej, na książkę S.C. Alekto zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Jest to opowieść o specyficznym, mrocznym klimacie; opowieść o toksycznej relacji; opowieść o mężczyźnie i kobiecie, którzy nie potrafią odciąć się od przeszłości, wypełniającej ich codzienność mrokiem.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie wydawnictwu WasPos! 

Autor: S. C. Alekto
Tytuł: Idealny jak diabli
Wydawnictwo: WasPos
Data wydania: 17 czerwca 2019
Moja ocena: 7/10

9 komentarzy:

 1. Po ten gatunek akurat nie sięgam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście zarówno akcja powieści, jak i charaktery głównych bohaterów są skomplikowane.
  Mam nadzieję, ze na końcu wszystko się wyjaśni.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mylśę, że mogłaby mi się spodobać ta książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety nie mój klimat. Tym razem odpuszczam.

  OdpowiedzUsuń
 5. To chyba coś dla mnie :).
  Tak apropos ideałów, no nie ma ani jednego człowieka który taki będzie dla wszystkich. Czasami można poznać kogoś, kto dla nas samych jest bliski ideału i tyle.

  A dążenie do lepszej wersji siebie jest według mnie bardzo OK. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger