marca 10, 2021

Do czego prowadzą wygórowane ambicje - Vicious. Nikczemni ~ V. E. Schwab

Badania naukowe często zmuszają naukowców do robienia rzeczy, które zwyczajnemu człowiekowi nie przyszłyby na myśl. Niektóre z badań mają na celu udoskonalenie świata nas otaczającego, inne - udoskonalenie samego człowieka. Czasami jednak ambicje badaczy przerastają ich samych, zaś odkrycia potrafią doprowadzić do nieoczekiwanych, nierzadko katastrofalnych skutków. Victor i Eli to dwóch ambitnych, żądnych wiedzy studentów, którzy pragną osiągnąć w życiu wielki sukces. Gdy Eli wpada na pomysł badań nad uważanym przez wiele osób za bajkę zjawiskiem PonadPrzeciętności, początkowo sceptyczny Victor decyduje się wziąć udział w eksperymencie. Szybko jednak sytuacja wymyka się spod kontroli przyjaciół.

Pierwszym, co rzuca się w oczy tuż po rozpoczęciu powieści jest rozbicie chronologii wydarzeń. Akcja książki rozpoczyna się po dziesięciu latach od zrodzenia się pomysłu poprowadzenia badań o PonadPrzeciętności. Wraz z przewróceniem każdej kolejnej karty, czytelnik poznaje coraz to nowsze szczegóły z historii Victora - niebezpiecznego mężczyzny, którzy właśnie wyszedł z więzienia - i jego towarzyszy, Sydney i Mitcha. Autorka skacze pomiędzy liniami czasowymi, w zależności od tego, jakie informacje pragnie ujawnić przed czytelnikami. Niejednokrotnie wodzi czytelników za nos, unika szczegółów, by nagle przerwać dany wątek i kontynuować inną linię czasową. Co ważne jednak, zabieg ten nie jest w żaden sposób dekoncentrujący. Czytelnik z łatwością odnajduje się w tej, z pozoru dość skomplikowanej, chronologii wydarzeń. Co więcej, odkrywanie kolejnych elementów układanki skonstruowanej przez V. E. Schwab jest zadaniem niezwykle ciekawym i przynoszącym czytelnikom ogromną przyjemność.

Vicious. Nikczemni wymyka się wszelkim schematom. Już po przeczytaniu kilkunastu pierwszych stron czytelnik uświadamia sobie, że po tej powieści można spodziewać się wszystkiego. Książka jest połączeniem fantasy z science fiction. Zaskakujące jest zestawienie konkretnych wątków, w tym wprowadzenie motywu krucjaty. Początkowo prosta historia o dwóch studentach, pragnących uznania wśród naukowców szybko przekształca się w mroczną opowieść o zemście i walce z własnymi słabościami. 

Istotny jest także wątek PonadPrzeciętności - mocy nabywanych przez ludzi po doświadczeniu czegoś nazywanego często "traumą". Moc ta zależna jest od wielu czynników, zaś samych posiadaczy jej czyni wyjątkowymi. Wątek ten odrobinę upodabnia powieść do X-mena, za to PonadPrzeciętnych pozwala porównać z mutantami. Nie jest to jednak kolejne powielenie dobrze wszystkim znanych schematów. Autorka wprowadza własne wariacje dotyczące tego motywu, proponuje nowe rozwiązania, które czytelnik śledzi z nieskrywaną przyjemnością. Dzięki temu Vicious. Nikczemni staje się jeszcze ciekawszą książką, od której nie sposób oderwać się bez poznania jej zakończenia.

Sami bohaterowie to postaci skomplikowane. V. E. Schwab proponuje gamę wielobarwnych charakterów, którzy zachwycają złożonością. Ciężko określić, który z nich jest tak naprawdę głównym bohaterem, bowiem historia składa się z opowieści o życiu Victora, Elia oraz Sydney. Bez któregokolwiek z nich przedstawienie tej opowieści byłoby niemożliwe. Autorka stara się jak najlepiej pokazać ich charaktery, nie próbuje na siłę wzbudzić w odbiorcach sympatii do wykreowanych postaci. W tym utworze o wiele istotniejsze okazują się być wady niż zalety. Książka pokazuje, że nawet osoba o wielu wadach i skomplikowanej przeszłości może okazać się osobą wartościową. I, jeśli mowa o kreacji bohaterów, ten fakt jest najciekawszy.

Vicious. Nikczemni to opowieść, która podbije serce każdego miłośnika niebanalnych historii o specyficznym, mrocznym klimacie. To wciągająca układanka, do rozwiązania której czytelnik uparcie, ale i z przyjemnością, dąży. Świat mutantów odchodzi w zapomnienie, nadchodzi czas PonadPrzecietnych. 


Autor: V. E. Schwab
Tytuł oryginlany: Vicious
Tytuł polski: Vicious. Nikczemni
Wydawnictwo: We need YA!
Data wydania: 24 kwietnia 2019
Moja ocena: 8/10

9 komentarzy:

 1. Słyszałam o tym autorze duże dobrego. W końcu sama muszę spróbować jego książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! Jak na razie mam za sobą jedynie tę powieść autorki, jednak z całego serca ją polecam! ;)

   Usuń
 2. To raczej nie jest książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaciekawiła mnie ta książka 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo. Mam nadzieję, że kiedyś przeczytasz i spodoba ci się! :D

   Usuń
 4. Nie mam jej w swoich planach czytelniczych.

  OdpowiedzUsuń
 5. V.E.Schwab czytałam tylko "Niewidzialne życie Addie LaRue" ❤

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jak się podobało? Ja mam w planach na dniach zacząć czytać tę książkę! :D

   Usuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger