lutego 18, 2021

Noc kupały ~ Katarzyna Berenika Miszczuk

Choć dużo mówi się o mitologii greckiej czy rzymskiej, także nasza rodzima, słowiańska, ma wiele do zaoferowania. Wśród opowieści stworzonych przed dawnych Słowian można znaleźć ogrom pasjonujących historii. Jedne są mniej pozytywne, inne bardziej. Mają jednak coś wspólnego - wszystkie potrafią zafascynować miłośników magicznych, tajemniczych klimatów. Legenda o kwiecie paproci jest historią niezwykle interesującą, bowiem tytułowy kwiat ma magiczną moc. Moc, której pragnie wielu… Noc Kupały zbliża się wielkimi krokami, zaś Gosława jest rozdarta – iść za głosem serca czy rozumu? Wiele istot pragnie kwiatu paproci, a ona ma zdecydować, kto go dostanie. Bogowie nie są łaskawi, zaś sprawa z Mieszkiem komplikuje się, gdy pojawia się ktoś jeszcze; osoba w przeszłości bardzo mu bliska. Do walki o kwiat wkraczają kolejni gracze. Nikt nie ma pewności, jak będzie wyglądała rzeczywistość po nadchodzącej nocy Kupały.

Gosława Brzózka – niezwykle ciekawie wykreowana, oryginalna … i irytująca bohaterka. Mimo iż w nieco mniejszym stopniu, niż w Szeptusze, to jednak nadal jej postać wzbudza sporo negatywnych emocji. Z jednej strony jest bohaterką nietypową, która potrafi zaskoczyć czytelnika. Ma także oryginalne upodobania i lęki, na przykład pewnym momencie jedną z podstawowych rzeczy, zaprzątających jej myśli, jest to, że podczas stosunku z mężczyzną w lesie nie bała się kleszczy. Ponadto – jest osobą upartą i odważnie dąży do wyznaczonego celu. I to na plus. Gdyby posiadała jedynie te cechy, mogłaby być bohaterką, której historię czytałoby się z ogromną przyjemnością.  Jednak w jej kreacje wkradają się niezwykle irytujące schematy i zachowania. Gosława okazuje się być kobietą ślepo wpatrzoną w mężczyznę. Załamuje się, gdy on znika, a gdy tylko wraca – pada mu w ramiona. Zachowanie te irytuje i zniechęca do bohaterki. Sprawia, że jest ona pełna sprzeczności. Z jednej strony odważna i niezależna, z drugiej - uzależniona od mężczyzny. Na szczęście jest ona jedyną wadą książki. 

Katarzyna Berenika Miszczuk po raz kolejny serwuje czytelnikom zaskakującą, oryginalną i pełną humoru opowieść, przy której nie sposób się nudzić. Na Noc Kupały składa się dynamiczna akcja, która rozwija się z każdą kolejną stroną, zmierzając do punktu kulminacyjnego. Ponadto znajdziemy w niej wiele nowych intrygujących wątków oraz rozwinięcie starych. Drugi tom serii Kwiat Paproci ujawnia nieco szczegółów z historii Mieszka, Mszczuja czy Baby Jagi, a także wprowadza nowych bohaterów z równie interesującymi historiami, na przykład Ote. 

Noc Kupały obfituje w mitologię słowiańską. Wierzenia Słowian nie są jedynie ozdobnikiem, a podstawą fabularną. Główny wątek oparty jest na jednej z legend – legendzie o Kwiecie Paproci. Ponadto w powieści znajdziemy wiele innych mitów, legend, a także demonów słowiańskich. Miszczuk dodała do tego także odrobinę historii – choć nie takiej, którą znamy z lekcji w szkole. 

Drugi tom serii Kwiat Paproci jest pozycją idealną dla miłośników lekkich, oryginalnych powieści z ciekawie nakreśloną fabułą i niezwykłymi bohaterami drugoplanowymi. Autorka zinterpretowała wierzenia Słowian i historię Polski na swój sposób, dzięki czemu powstała historia, po którą zdecydowanie warto sięgnąć. 


Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
Tytuł: Noc Kupały
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 9 listopada 2016
Moja ocena: 7/10 

*tekst wstawiony ponownie w związku z przeniesieniem z własnych serwerów na Bloggera.

6 komentarzy:

 1. Ta seria już od jakiegoś czasu czeka na przeczytanie, ale póki co nie mogę się do niej zebrać. Niemniej jednak wierzę, że kiedyś to zrobię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie poznałam jeszcze twórczości tej autorki, ale to dlatego, że to nie do końca moje klimaty czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi zachęcająco
  Pozdrawiam powiewem przedwiośnia

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę nadrobić całą serię. Wszyscy tak ją chwalą, że w końcu może mi się uda :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki Miszczuk mam w planach, wszyscy ją zachwalają ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger