listopada 30, 2020

Żar pocałunku ~ Dominika Smoleń


Posiadanie pasji jest dla człowieka czymś istotnym. Osoba bez pasji, marzeń i wyznaczonych może czuć pewnego rodzaju pustkę, której nic nie jest w stanie zapełnić. Działa to jednak w obie strony – pasja, której poświęca się cały czas sprawia, że życie człowieka staje się puste. Brak w nim czasu na relacje z innymi ludźmi, a przez to także na poznanie samego siebie.

Celem Wojtka jest bycie najlepszym w skokach narciarskich. Chłopak za wszelką cenę pragnie pokonać każdego i stanąć na pierwszym miejscu na podium. Jenak jego dynamicznie rozwijająca się kariera zostaje zatrzymana przez kontuzję. Wydarzenie to zbiega się z poznaniem Darii – siostry kolegi z drużyny. Dziewczyna szybko wprowadza do życia skoczka dużą ilość zamieszania, ale pokazuje także, co mężczyzna traci, stroniąc od ludzi.

Żar pocałunku to lekka i przyjemna powieść na jeden wieczór. Nie wymaga od czytelnika skupienia, a daje mu odpocząć od natrętnych myśli o życiu codziennym. Sama historia Wojtka i Darii wciąga, i mimo iż jest odrobinę schematyczna i przewidywalna, do samego końca zmusza czytelnika do zastanawiania się – czy stworzona przez niego w trakcie czytania wizja zakończenia będzie miała miejsce; czy dla Wojtka i Darii jest szansa na happy end.
Mimo lekkiego charakteru powieści, Dominika Smoleń nie stroniła od poruszenia trudnych i ważnych tematów. Żar pocałunku pokazuje nie tylko siłę miłości, ale także drogę, jaką niektórzy ludzie muszą przebyć, by się tą miłością cieszyć. Ponadto powieść prezentuje także problem, w jaki sposób niespełnione ambicje rodzica mogą wpłynąć na życie dziecka.

Jedną z największych zalet książki jest kreacja bohaterów. Autorka niezwykle zgrabnie nakreśliła konkretne postaci. Nie są one papierowe. Każda z nich posiada iskierkę, która sprawia, że czytelnik ma wrażenie jakby czytał historię żywej, znajomej mu osoby. Zarówno Daria, jak i Wojtek mają wady i zalety, a także oboje wciąż walczą ze swoimi demonami. Są bohaterami wielowymiarowymi, z którymi czytelnik może się utożsamić. Wojtek to postać dynamiczna, która zmienia się wraz z biegiem akcji. Mężczyzna w pewien sposób dorośleje. Zaczyna rozumieć, jak istotną rolę w życiu odgrywają relacje pomiędzy ludźmi. Daria zaś jest bohaterką dodającą fabule dynamiki – zabawna i pewna siebie. Jednocześnie pod tą powłoką skrywa tajemnice, do których Wojtek za wszelką cenę pragnie się dostać.

Żar pocałunku to powieść idealna dla fanek lekkich, intrygujących romansów i powieści obyczajowych. Nie brak jej emocji i małych zawiłości fabularnych. Dominika Smoleń stworzyła opowieść pełną barw i jednocześnie przekazującą pewne wartości. To po prostu książka z którą powinno się zaszyć pod kocykiem, z kubkiem gorącej herbaty w ręku podczas chłodnego, jesiennego wieczoru.

Autor: Dominika Smoleń
Tytuł: Żar pocałunku
Wydawnictwo: WasPos
Data wydania: 4 sierpnia 2020
Moja ocena: 7/10

*tekst wstawiony ponownie w związku z przeniesieniem z własnych serwerów na Bloggera.

1 komentarz:

Copyright © Chwila kultury , Blogger