maja 11, 2020

Jesteś Graczem czy Widzem? - Nerve ~ Jeanne Ryan

W dzisiejszych czasach wiele mówi się o ryzyku, jakie niesie za sobą korzystanie z internetu czy podawanie w nim jakichkolwiek danych osobowych. Wiele stron internetowych, co można nazwać pewnego rodzaju paradoksem, ostrzega przed chociażby social mediami; twórcy tych stron zauważają negatywne skutki korzystania z różnych portali społecznościowych. Czy jednak z tego powodu ludzie odcinają się od "sieci"? Czy są ostrożniejsi podczas korzystania z niej? Czy zwykła, z pozoru nieszkodliwa, zabawa w internecie może nieść ze sobą jakieś ryzyko?

Vee od dzieciństwa żyła w cieniu swojej lubianej i popularnej przyjaciółki - Sydney. Nie przeszkadzało jej to do czasu, gdy okazało się, że chłopak, który się jej podoba, nie odwzajemnia jej uczucia. Co więcej, Matthew zauroczony był Sydney! Wydarzenia, mające miejsce podczas przedstawienia teatralnego przelały czarę goryczy i spowodowały, że Vee postanowiła podjąć wyzwanie i zostać uczestnikiem Nerve - internetowej gry, która wymaga od uczestników wykonywania wyzwań od obserwatorów. Początkowo była to dla niej niesamowita zabawa, jednak z czasem zaczęła zmieniać się ona w koszmar.

Pod względem fabularnym Nerve nie wyróżnia nic wyjątkowego. Jest to książka o prostej linii fabularnej, w której praktycznie żadne wydarzenie nie jest zaskoczeniem. Zaletą jest dynamika akcji - mimo nieskomplikowanej fabuły, podczas czytania historii Vee nie sposób się nudzić. Napięcie rośnie stopniowo. Z każdą kolejną wygraną nagrodą, z każdym następnym wyzwaniem, czytelnik coraz bardziej angażuje się w historię nastolatki. Zaczyna zastanawiać się, co zrobiłby na jej miejscu. Kibicuje jej lub wręcz przeciwnie - krytykuje jej nierozważne zachowanie. Vee nie jest bohaterką, którą polubi każdy, można nawet stwierdzić, że to postać schematyczna i dość nudna, jednak bez wątpienia wzbudza w czytelnikach emocje - zarówno negatywne, jak i pozytywne.

Jedną z największych zalet Nerve jest język, jakim książka jest napisana. Dużo dialogów, krótkie zdania z dużą ilością czasowników - to charakteryzuje powieść Jeanne Ryan. Można to nazwać zaletą z kilku powodów. Po pierwsze, dzięki temu książkę czyta się niezwykle szybko. Wystarczy kilka godzin, by poznać historię Vee. Ważne jest także to, że dzięki temu jest ona łatwa do zrozumienia i można polecić ją młodszym czytelnikom (a także tym nieco starszym) zafascynowanym możliwościami internetu.

W dzisiejszych czasach brakuje takich książek. Brakuje książek, które w prosty sposób pokażą nierozważne skutki korzystania z internetu; które wciągną czytelnika dynamiczną akcją i jednocześnie zwrócą jego uwagę ryzyko, jakie wiedzie za sobą, być może, jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości. Mimo iż Nerve jest przewidywalna, ma nieskomplikowaną fabułę i typową, mogę powiedzieć, że wręcz schematyczną bohaterkę, jest książką wartą przeczytania, bowiem zmusza do zastanowienia się nad problemem który dotyczy każdego z nas.

Autor: Jeanne Ryan
Tytuł oryginalny: Nerve
Tytuł polski: Nerve
Tłumaczenie: Donata Olejnik
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 31 sierpnia 2016
Moja ocena: 6/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Chwila kultury , Blogger