września 24, 2019

Przedstawienie musi trwać - Taniec z motylami ~ Anna Wysocka - Kalkowska


Marzenia są nieodłączną cząstką człowieka. Każdy z nas marzy - ja, ty, twoja sąsiadka czy mój szef. Jeden pragnie czegoś niemal niemożliwego, jak podróż w kosmos, ktoś inny myśli jedynie o posiadaniu własnego miejsca na Ziemi. Co jednak dzieje się z człowiekiem, który z jakiegoś powodu traci wszystkie swoje marzenia? 

Zuzanna od wielu lat zmaga się z demonami przeszłości. Nieoczekiwane wydarzenia sprawiają, że kobieta zmuszona jest wrócić do Pragi, gdzie przejmuje spadek po zmarłej ciotce. Szybko jednak okazuje się, że wraz z domem i pieniędzmi otrzymuje coś więcej - pewną tajemnicę, która burzy porządek jej całego, na nowo ułożonego, świata.

Taniec z motylami to opowieść o marzeniach i próbie ich spełnienia; o dążeniu do celu, poszukiwaniu szczęścia i prawdziwej miłości. Mimo iż chwilami akcja, wydaje się nieco naciągana, to zbudza emocje. Historia Zuzanny i jej ciotki Rosie wzrusza i wywołuje pewnego rodzaju nostalgię. Zmusza do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę powinno być dla człowieka najważniejsze. Można znaleźć w niej wiele pozytywnych akcentów, chociażby sama postać pani Tereski - tajemniczej i sympatycznej sąsiadki, mieszkającej obok Zuzanny.

Głowna bohaterka jest postacią, która początkowo irytuje - swoim zachowaniem i biernością w niektórych kwestach. Jednak wraz z biegiem wydarzeń nie trudno jest ją polubić. Zuzia jest bohaterką dynamiczną, która wraz ze śmiercią cioci zmienia się diametralnie. Problemy w szkole baletowej, którą odziedzicza, a także walka prowadzona z jednym z pracowników szkoły kształtują kobietę, jednocześnie ukazując jej, co powinno być w jej życiu najważniejsze.

Anna Wysocka-Kalkowska stworzyła opowieść, którą czyta się z niezmierną lekkością. Czytelnik jakby płynie poprzez akcję i wraz z główną bohaterką przeżywa coraz to nowsze niespodzianki, przygotowane przez los. W książce nie znajdziemy zawiłych profilów psychologicznych czy rozbudowanych opisów i głównie dzięki temu jest to powieść na jeden wieczór, którą czyta się z niezwykłą przyjemnością.

Istotny element fabuły stanowi historia Rosie. Należy przyznać, że poprowadzona ona została w bardzo ciekawy sposób. Tajemnice, związane z tą postacią, intrygują czytelnika, nie pozwalając mu oderwać się od powieści. Elegancka, pełna pasji i trzymająca się własnych reguł postać kobiety przyciąga swoimi sekretami. Mimo iż na samym początku ma się wrażenie, że osiemdziesięciolatka jest jak otwarta księga, szybko zarówno czytelnik, jak i główna bohaterka, zaczynają zastanawiać się, kim tak naprawdę była ta kobieta.

Taniec z motylami nie jest wymagającą powieścią. To lekka, dość przyjemna historia o poszukiwaniu siebie. Ma ona w sobie pewien urok, który od samego początku omamia czytelnika, nie pozwalając mu oderwać się od książki ani na chwilę.

Za możliwość przeczytania powieści dziękuję wydawnictwu Psychoskok! ♥

Autor: Anna Wysocka - Kalkowska
Tytuł: Taniec z motylami
Wydawnictwo: Psychoskok
Data wydania: 8 września 2017
Moja ocena: 7/10

2 komentarze:

Copyright © Chwila kultury , Blogger