września 25, 2019

Niebo spada nam na głowę, by nas podziwiać, gdy się podnosimy - Cisza ~ Alicja Masłowska - Burnos


Maja jest niezwykle inteligentną perfekcjonistką, która wpada w wir pracy, by zapomnieć o przeszłości. Jednak rzeczywistość, otaczająca dziewczynę, wywraca się do góry nogami w momencie, gdy w jej życiu pojawia się niezwykle przystojny i tajemniczy Adam. Początkowa fascynacja szybko przeradza się w uczucie, które przytłacza i przeraża Majkę. Dodatkowo, w nowej pracy, podjętej przez kobietę mają miejsce dziwne sytuacje, a atmosfera jest wyjątkowo napięta. Czy Maja pozwoli sobie na miłość? I co tak naprawdę dzieje się w firmie "Medical"?

Cisza zachwyca swoją wielowątkowością i ciekawie uknutą intrygą. Powieść - a raczej połączenie trzech powieści w jedno, bowiem książka składa się z trzech części, które wcześniej zostały wydane osobno - to połączenie wielu gatunków literackich. Ciekawie nakreślone, i początkowo dominujące, wątki romantyczny i obyczajowy zostają przeplecione elementami kryminału i dreszczowca, których wraz z biegiem historii jest coraz więcej.

Początek historii Mai i Adama może wywołać pewnego rodzaju zniesmaczenie. Wielka miłość, gdy bohaterowie się nie znają i sztucznie prowadzone dialogi - to charakteryzuje kilkadziesiąt pierwszych stron. Z biegiem czasu akcja staje się bardziej prawdopodobna, a bohaterowie ludzcy, samo zaś uczucie Mai i Adama wielokrotnie zostaje wystawione na próbę. Początkowe wrażenie irytacji szybko przeradza się w zaciekawienie.

Wraz z biegiem akcji autorka porusza coraz to cięższe tematy. Nie pozwala czytelnikowi odetchnąć, pokazując jak zawiść i chciwość ludzka mogą doprowadzić do zniszczenia życia wielu osobom. Porusza między innymi problem pracoholizmu i korupcji. Bohaterowie powieści, doświadczani przez życie, cierpią i zmagają się z problemami, które okazują się być ponad ich siły.

Mimo, że Cisza napisana jest prostym i łatwym w odbiorze językiem, czytelnik po pewnym czasie może poczuć się zmęczony czytaniem. Ma to miejsce za sprawą długich monologów głównej bohaterki, które czasami zawierają wartościowy przekaz, częściej jednak okazują się być dość nużące. Mówiąc o mankamentach, należy też wspomnieć o sposobie prowadzenia narracji. Prowadzenie narracji pierwszoosobowej z puntu widzenia Mai i nagłe przedstawianie myśli Adama, wprowadzonych jedynie poprzez rozpoczęcie nowego akapitu to niezbyt dobry pomysł...

Cisza to intrygująca opowieść o walce z nienawiścią, pokonywaniu własnych słabości i próbie zniszczenia demonów, tkwiących wewnątrz człowieka. To opowieść o miłość i pasji, w której nie brakuje także nuty erotyzmu. Nie brak w niej momentów przepełnionych bólem i cierpieniem. Porusza także problemy, z którymi boryka się współczesny człowiek.
To prawda, posiada kilka mankamentów, głównie w przypadku kreacji głównych bohaterów, jednak ciężko jest stworzyć tak rozbudowaną fabularnie historię, która nie posiadałaby żadnych wad. Alicji Masłowskiej - Burnos także się to nie udało, jednak każda kolejna część Ciszy była coraz lepsza i, jeśli będzie tak dalej, jestem pewna, że autorka jest na dobrej drodze, by to osiągnąć.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie wydawnictwu Psychoskok!

Autor: Alicja Masłowska - Burnos
Tytuł: Cisza
Wydawnictwo: Psychoskok
Data wydania: 15 października 2018
Moja ocena: 7/10

2 komentarze:

  1. Ja właśnie porzuciłam lekką powieść, a której czytanie mnie wręcz męczyło. Z tego co widzę Ciszę też raczej powinnam omijać. Może tematy ważne ale wady też znaczące.

    ps ładny kolor włosów. Moja córka orange sobie zrobiła.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger