lipca 24, 2019

#SzukamyWartościWPotterze

Harry Potter - seria, która oczarowała miliony osób na całym świecie. Mimo iż od pierwszego wydania powieści Harry Potter i Kamień filozoficzny minęło wiele lat, książki wciąż pojawiają się w nowych wydaniach; wciąż zachwycają zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych czytelników i zabierają ich w magiczną podróż do świata pełnego tajemnic i mrocznych mocy. Czy jest możliwe, by mimo tak wielkiego sukcesu, historia ta była całkowicie pozbawiona wartości?

Kochani książkoholicy, przyznajcie szczerze - ile razy spotkaliście się z opinią, że saga o nastoletnim czarodzieju pozbawiona jest całkowicie logiki i nie przekazuje podstawowych wartości? Ile razy ktoś w waszej obecności mówił, że nigdy nie powinna ona ujrzeć światła dziennego (używając przy okazji niewybrednych słów)? Przyznam szczerz, że ostatnio, mimo iż widzę wiele słów zachwytu nad twórczością Rowling, coraz częściej słyszę także tego typu opinie. Miarka się przebrała, gdy usłyszałam słowa "U tej i u tej nauczycielki nie używaj jako argumentu Pottera, bo ci wszystko wyzeruje. Dla niej książka ta nie ma żadnych wartości". Przepraszam bardzo, ale czy jeśli dobrze to uargumentuję, to i tak argument zostanie mi wyzerowany, BO DLA NIEJ SERIA NIE MA ŻADNYCH WARTOŚCI? Dlaczego mam zostać ukarana za to, że ktoś nawet nie przeczytał Harry'ego Pottera, a uważa go za literaturę kiczu?

W ubiegłym roku szkolnym pisałam pracę na temat literatury elitarnej i popularnej, do napisania której musiałam przeczytać sporo literatury przedmiotu. Otworzyło mi to oczy na pewne kwestie, w pewnym stopniu nauczyło mnie zauważać różnice pomiędzy literaturą elitarną a popularną czy kiczem. I nie zmieniło to mojego zdania na temat Harry'ego Pottera. Myślę, że każdy z nas, książkoholików, jest związany emocjonalnie z jakąś serią, która wiele wniosła do naszego życia. Dla mnie jedną z kilku takich serii i jednocześnie najważniejszą jest właśnie Harry Potter. STĄD POMYSŁ NA TĘ AKCJĘ, którą organizujemy wspólnie z @bookcorner_17 (zaglądajcie do niej na Instragrama, u Izy także trwa akcja ♥)

UWAGA! KTO NIE MA OCHOTY CZYTAĆ TEGO DOŚĆ DŁUGIEGO WSTĘPU, MOŻE PRZEJŚĆ OD RAZU DO TEJ CZĘŚCI POSTA, W KTÓREJ WYJAŚNIAM ZASADY AKCJI.

W sierpniu skupmy się na Harry'm Potterze. Sięgnijmy znów po tę serię, a jeśli jeszcze nie czytaliście - zacznijcie nową przygodę! ♥ Poszukajmy wartości w tej opowieści i pokażmy, że mimo wszystko jest o ona warta choć kilku ciepłych słów. 

Podstawowe zasady akcji: 
czytamy Harry'ego przez cały sierpień! Nie ważne, czy uda Ci się przeczytać pół tomu, jeden tom, czy siedem plus wszystkie dodatki. Ważne, że się starałeś i wziąłeś udział w akcji.

✔ Podczas czytania relacjonujemy swoje postępy na istagramie/snapie/facebooku/każdym innym portalu społecznościowym, z zaznaczeniem wartości jakie posiada książka czy emocji, jakie w nas wywołała.

✔ Kończymy sierpień podsumowaniem! Nie ważne, czy napiszecie cały post odnośnie wartości w Harry'm Potterze (lub tego, że nie doszukaliście się w nim żadnych wartości, bo tak może być) czy wyrazicie swoją opinię w komentarzu pod specjalnym postem na Chwilach, bo taki też się pojawi.

✔ Akcja trwa od 1 sierpnia 2019 do 31 sierpnia 2019!

✔ W mediach społecznościowych używamy hasztagu #szukamywartosciwpotterze, by łatwiej było nam znaleźć wasze posty i ująć je w późniejszym podsumowaniu akcji ;)

✔ Akcja ma być dobrą zabawą i jednocześnie zaznaczyć, jaką wartość ma dla nas Harry Potter... I czy opinia odnośnie braku wartości książek z tej serii, krążąca wśród wielu osób, jest faktycznie słuszna.

Zachęcam Was do udziału! Mam nadzieję, że dzięki tej akcji po raz kolejny zanurzycie się w świat magii lub zechcecie po prostu poznać historię tego młodego czarodzieja.

Piszcie śmiało w komentarzach, co sądzicie o akcji i czy weźmiecie udział! 

3 komentarze:

  1. Ciekawa akcja :) Ja sama nie czytałam książek, ale filmy to po kilkanaście razy oglądałam :D W ramach prezentacji na studia czytałam "Harry Potter. Fenomen społeczny-zjawisko literackie-ikona popkultury" i bardzo polecam, bo można dowiedzieć się dużo interesujących i nowych rzeczy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa akcja, może się przyłączę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo pomysłowa inicjatywa. 😊

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger