lipca 02, 2019

Mój problem: chyba zakochałam się w chłopaku jednej z nich... - Wiśniowe serce ~ Cathy Cassidy

Niektóre młodzieżówki mają w sobie pewnego rodzaju magię. Są takie tytuły, które pod pozornie prostą, zabawną fabułą ukrywają pewne wartości. Serię Bombonierki otwiera powieść Wiśniowe serce. Z pozoru prosta opowieść o dziewczynce, która musi odnaleźć się w nowej sytuacji - znaleźć swoje miejsce w rodzinie, którą zaczyna tworzyć z ojcem, macochą i czterema przyrodnimi siostrami. Jednak o czym tak naprawdę jest książka Cathy Cassidy?

Nastoletnia Cherry to marzycielka, której czasem trudno jest rozróżnić prawdę od fikcji. Dziewczynka uwielbia opowiadać zmyślone opowieści o swoim życiu, dlatego oskarżana jest przez zarówno kolegów z klasy, jak i wszystkich nauczycieli o kłamstwa. Gdy wraz z ojcem przeprowadza się do domu swojej nowej macochy i jej córek, podejmuje ważną decyzję - koniec ze zmyślonymi opowieściami. Nie wszystko jednak idzie po jej myśli...

Cherry to postać sympatyczna, której nie da się nie polubić. Trzynastoletnia dziewczynka stara się zrozumieć otaczający ją świat, dopasować się do środowiska, znaleźć swoją bratnią duszę; kogoś, kto ją zrozumie. W końcu się jej to udaje. Problemem jest jednak to, że jej bratnią duszą okazuje się Shay - chłopak najstarszej z przybranych sióstr, która, z jakiegoś powodu, od samego początku nie lubi trzynastolatki.
Cherry nie jest postacią idealną. Często popełnia błędy, jednak są one wynikiem młodzieńczej naiwności i burzy emocji, która nią targa. W sercu dziewczynki szczęście przeplata się z poczuciem winy, smutek z ekscytacją. Wszystko to składa się na przyczynowo skutkowy ciąg pomyłek i nieprzyjemnych sytuacji, mają miejsce w życiu Cherry.

Autorce udało się sprawić, że wszyscy bohaterowie mieli odmienne charaktery. Każda z postaci była wielowymiarowa i jednocześnie charakterystyczna, posiadała cechy, które wyróżniały ją spośród innych. Ciekawie także nakreślone zostały relacje pomiędzy bohaterami.  Podczas czytania czuć było miłość płynącą od rodziców do dzieci czy przyjaźń rodzącą się pomiędzy siostrami. Cała historia wypełniona była pozytywnymi emocjami. A nawet jeśli nad głową Cherry pojawiały się ciemne chmury, szybko znikały pod falą pozytywnych rzeczy.

Genialnym pomysłem był motyw czekolady, przewijający się przez całą powieść. To idealna gratka dla miłośników czekoladowych przysmaków. Ostrzegam jedynie, by do tej książki nie podchodzić bez chociażby kilku kostek czekolady. Dodatkowo, na ostatnich stronach znajdziecie kilka dodatków, w tym przepis na przysmak wiśniowo-czekoladowy czy na czekoladową krówkę z wiśniami, a także miejsce na własne przepisy. Nie testowałam ich jeszcze, jednak w najbliższym czasie zdecydowanie to zrobię!

Wiśniowe serce to pozycja, którą zdecydowanie powinno się przedstawić wszystkim dorastającym dziewczynkom. Prosta w odbiorze, urocza, chwilami zabawna, a poruszająca problemy z którymi kiedyś na pewno borykała się każda z nas. To opowieść o chęci bycia zaakceptowanym przez społeczeństwo, o pierwszej miłości, która potrafi być niezwykle skomplikowana, o błahych problemach, które dla nastolatki mogą wydawać się końcem świata. Jednocześnie pierwszy tom serii Bombonierki jest niezwykle zabawny i prosty w odbiorze. Czyta się go z czystą przyjemnością, tak wielką, z jaką się je czekoladę.

Za możliwość poznania niezwykłej historii Cherry dziękuję z całego serca wydawnictwu IUVI!

20 komentarzy:

 1. Motyw czekolady bardzo mocno mnie zachęca do przeczytania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecę tę książkę nastoletniej córce mojej przyjaciółki, która właśnie szuka czegoś dobrego do przeczytania na wakacje.😊

  OdpowiedzUsuń
 3. awesome article :)
  have a nice day

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka skradła moje serce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny pomysł z tą czekoladą :) Książka może niekoniecznie dla mnie, ale na pewno dla mojej młodszej kuzynki, która jakiś czas temu zakochała się w książkach, choć chyba trochę mniej niż ja. Na pewno podszepnę jej ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! Jeśli dopiero rozpoczyna swoją przygodę z książkami, myślę, że jest to tytuł dla mniej :)

   Usuń
 6. Nie lubię wiśni, ale książka brzmi bardzo zachęcająco :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Wygląda na ciekawą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Słodka i urocza, bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajna książka, jeśli nie wymaga się od niej zbyt wiele :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. mimo, że mój nick jest podobny do tytułu książki i imienia głównej bohaterki to książka już chyba nie jest dla mnie. Ale dobrze wiedzieć, że jest taki tytuł, może polecę mojej kuzynce?

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapisałam sobie ^^ muszę ją znaleźć :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czasem sięgam po młodzieżówki jak mam ochotę na niezobowiązującą lekturę. Skoro ta jest ciekawa to zapiszę sobie jej tytuł i jak tylko będę miała trochę więcej czasu to ją przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Motyw z czekoladą, którą uwielbiam mnie zachęca :D Zapiszę sobie i gdy będę miała ochotę na lekką lekturę, możliwe że sięgnę :D

  Natalia
  https://zaciszeksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Czy można zakochać się od pierwszego wejrzenia, jak w książkach? Czy w spojrzeniu mężczyzny można odczytać jego zamiary? Myślę, że jest to bardzo ciekawy temat, który został opisany na stronie https://kobietamawplyw.pl/co-mowi-spojrzenie-mezczyzny-rodzaje-spojrzen-w-oczy/ . Powinniście tam sobie zerknąć.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dotyk pomiędzy kobietą, a mężczyzną czasami jest świetnie przedstawiany w literaturze. Ale co tak właściwie czuje mężczyzna dotykając kobietę? Jest to interesujące zagadnienie, szczególnie dobrze opisane tutaj https://czesckobieto.pl/co-czuje-chlopak-gdy-dotyka-dziewczyne/ lektura warta przeczytania, można się sporo dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger