czerwca 21, 2019

Ani słowa, Delphernio...

Czy potraficie wyobrazić sobie życie bez prawa do muzyki? Rzeczywistość, w której jest ona potrzebna jedynie do wytwarzania złota? Czy dalibyście radę znieść ciszę, zalegającą pomiędzy osobami znajdującymi się w jednym pomieszczeniu? Brak nie tylko słów, ale i też płaczu czy śmiechu? Czy bylibyście w stanie znieść ból zadawany za szeptem wypowiedziane słowa, za zadawane pytań i chęć uzyskania na nie odpowiedzi, za posiadanie pasji?

Klasztor to miejsce, w którym odwrócone dziewczęta uczą się wytwarzać migot - złoto. Tworzą go z muzyki, jednocześnie nie mając do niej najmniejszego prawa. W milczeniu trwają pod zamkniętą kopułą, odcięte od nieba i innych ludzi. Wśród Odwróconych mieszka Delphernia - dwunastoletnia dziewczynka, niepotrafiąca przepuszczać przez kości muzyki i tym samym nie umiejąca wytwarzać migotu. Delphernia posiada inny dar, potrafi śpiewać... a dziewczęta o śpiewającym gardle w końcu pochłania morze.

Heyley Chewins stworzyła magiczną opowieść o tożsamości człowieka, o próbie odnalezienia własnego "ja" i zrozumieniu zła, istniejącego na świecie. Odwrócone to historia dziewczyny dopiero odkrywającej świat, która zachwyca się pięknem nieba i jednocześnie wystraszona jest jego bezmiarem. Powieść ta w prosty, ale i zniewalający sposób opisuje losy Delpherni, która uwolniwszy się z klasztoru, odnajduje w sobie siłę, by walczyć ze złem, skrywającym się pod pięknymi postaciami.

Jednym z najważniejszych elementów podczas tworzenia historii jest pomysł. Autorka Odwróconych zdecydowanie go miała. Motyw muzyki, przewijający się przez całą powieść, został poprowadzony w niezwykle ciekawy sposób. Nadał on opowieści bajkowego klimatu. Dodając do tego młodych, jeszcze dość naiwnych bohaterów, baśniową rzeczywistość Blajbakanu i klasztoskrzydlaki, autorka otrzymała zniewalający efekt. Fabuła przez nią wymyślona, wykreowani bohaterowie i magiczna rzeczywistość sprawiły, że Odwrócone stały się książką nastrojową, po którą sięgnąć mogą zarówno młodzi, jak i nieco starsi czytelnicy spragnieni odrobiny magii.

Odwrócone to jedna z tych opowieści, które potrafią zauroczyć nie tylko baśniowym klimatem, ale i wartościowym przekazem. To pięknie opowiedziana historia o buncie przeciw panującym zwyczajom i poszukiwaniu prawdy. Prosta, lekka a jednocześnie niezwykle klimatyczna i wartościowa - taka jest książka stworzona przez Hayley Chewins.

Autor: Hayley Chewins
Tytuł oryginalny: The Turnaway Girls
Tytuł polski: Odwrócone
Tłumaczenie: Patrycja Zarawska
Wydawnictwo: IUVI
Data wydania: 24 kwietnia 2019 '
Moja ocena: 7/10 

3 komentarze:

 1. Wprawdzie nie jest to mój gatunek, ale ciekawi mnie ten wartościowe przekaż. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że warto jest przyjrzeć się tej książce bliżej ;)

   Usuń
 2. Coakawy zamysł, muszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger