kwietnia 09, 2019

Uwięziona pomiędzy światami ~ Sara Oliver

Od wielu lat ludzkość marzy o odkryciu innego wymiaru. Powstają nie tylko różnego rodzaju teorie na temat wymiarów równoległych, ale także produkcje filmowe czy utwory literackie podejmujące ten temat. Przykładem może być chociażby Stranger Things czy różnego rodzaju horrory. Motyw ten porusza także Sara Oliver w pierwszym tomie Trylogii Światów - Uwięziona pomiędzy światami.

Gdy Ve przyjeżdża na wakacje do ojca, okazuje się, że zniknął. Zdezorientowana, szuka prawdy, jednak w zniszczonym zamku odnajduje tylko stosy niezrozumiałych dokumentów i dziwną windę w piwnicy. Jedyne czego pragnie, to powrót do domu, jednak staje się coś zupełnie odwrotnego - dziewczyna trafia do alternatywnej rzeczywistości, gdzie poznaje Nicky, swoją sobowtórkę. Mimo iż dziewczyny mają odmienne charaktery, łączy ich nie tylko wygląd. Nastolatki mają wspólny cel - odkrycie prawdy.

Uwięziona pomiędzy światami to powieść dynamiczna, pełna zawiłości i niedopowiedzeń. Istnienie kilku wymiarów dodaje akcji smaku. Sprawia, że staje się ona ciekawsza i czytelnik z jeszcze większym zainteresowaniem czeka na rozwój wydarzeń. Mimo iż zdarzają się momenty (zwłaszcza jeden bardzo wyraźny) zwolnienia tempa, a nawet lekkiej nudy, nie rzutuje to na obraz całości - akcja bardzo szybko wraca na właściwy tor i do samego końca nie daje czytelnikowi chwili wytchnienia. Napięcie rośnie z każdą stroną, wraz z biegiem historii pojawia się coraz więcej pytań bez odpowiedzi. Zmuszają one do dalszego czytania. Nie pozwalają odejść od książki bez poznania jej zakończenia. Samo zakończenie pozostawia pewnego rodzaju niedosyt; ciekawość, jak dalej potoczą się losy nastolatki.

Sara Oliver nie stworzyła powieści mającej w głównej mierze przekazać ważne prawdy życiowe, mimo, że pomiędzy wierszami przemyciła kilka ważnych dla człowieka kwestii. Jest to książka młodzieżowa, która ma dostarczyć rozrywki, zaintrygować i rozbudzić ciekawość. Oliver ukazuje chłodną relację na linii matka - córka i konsekwencje, jakie takie stosunki mogą nieść ze sobą, a także inną relację pomiędzy matką i córką, w której pokazuje jak ślepi potrafią być rodzice na krzywdy swoich dzieci. Nie brakuje także wątku miłosnego, aczkolwiek subtelnego i nieco naiwnego. Jest to jeden z tego rodzaju wątków, który nie irytuje, ale oczarowuje i ma się ochotę na więcej. 
Nie można zapomnieć o głównym motywie książki - podróżach do innego wymiaru. Należy przyznać, że autorka przedstawiła je bardzo ciekawie, w logiczny sposób wyjaśniając, jak powstają równoległe wszechświaty. 

Mankamentem książki są bohaterowie i ich kreacja. Przyznam szczerze - główna bohaterka została przedstawiona jako niedojrzała nastolatka, która w wielu sytuacjach myśli jedynie o sobie. Mimo iż możliwe, że taki zamysł na tę postać miała autorka, to Ve jest najzwyczajniej w świecie irytująca. Inni bohaterowie byli odrobinę papierowi. Mimo, że nie zabrakło sympatycznych i ciekawych postaci (jak obaj Finnowie), do samego końca trudno pozbyć się wrażenia, że w przypadku kreacji bohaterów książka ta nie została do końca dopracowana. 

Mimo kilku potknięć, w tym papierowych bohaterów, Uwięziona pomiędzy światami to oryginalna i dynamiczna książka dla małych i dużych. Doskonała lektura na nudny wieczór. Powieść zabierająca w fantastyczną podróż do innego świata. Ostrzegam jedynie, że gdy już się zacznie ją czytać, trudno jest przestać bez poznania zakońcenia.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie wydawnictwu Lemoniada.pl! ♥

Autor: Sara Oliver
Tytuł oryginalny: Gefangen zwischen den Welten 
Tytuł polski: Uwięziona pomiędzy światami
Tłumaczenie: Anna Kierejewska
Wydawnictwo: Lemoniada.pl
Data wydania: 7 listopada 2018
Moja ocena: 6/10

1 komentarz:

Copyright © Chwila kultury , Blogger