marca 22, 2019

Loki, gość od brudnej roboty. To właśnie ja... I nie musisz klaskać - Kłamca 1. Cyngiel niebios ~ Jakub Ćwiek

Kłamca vel Loki to postać dobrze znana wszystkim miłośnikom kultury popularnej. Od lat z postaciami nordyckiej mitologii możemy spotkać się w produkcjach m.in. firmy Marvel Studios. Biorąc pod uwagę te okoliczności, Jakub Ćwiek miał trudne zdanie do wykonania - przekonanie czytelników do swojej wersji tego przystojnego, nordyckiego boga. Jak się okazało, poradził sobie brawurowo!

Bóg nie istnieje. Światem zarządzają aniołowie, na usługach których jest Kłamca. W kontrowersyjny sposób rozwiązuje on sprawy niemożliwe do rozwiązania przez aniołów. W końcu kto pozbędzie się niewygodnych bożków, chcących nieco narozrabiać na Ziemi, jeśli nie zrobi tego potrafiący zmieniać postać, nordycki bóg ognia i kłamstwa?

Kłamca jest zbiorem kilku intrygujących opowiadań, luźno powiązanych ze sobą poprzez
postać głównego bohatera - Lokiego. Opowiadania w mniej lub bardziej groteskowy sposób przedstawiają historię nordyckiego boga, który na różne sposoby próbuje poradzić sobie z zadaniami wyznaczonymi mu przez archanioła Gabriela. Dzięki tej formie przedstawienia historii, książkę czyta się szybko. Czytanie ułatwia także dynamiczna akcja oraz duża ilość dialogów. Opowieść jest wciągająca, a jednocześnie napisana w tak prosty sposób, że wystarczy zacząć czytać Kłamcę, a mamy wrażenie, że już po chwili przewracamy ostanie karty powieści. 

Fabuła jest mieszaniną różnych mitów i mitologii. Autor nie stronił od czerpania inspiracji z wielu źródeł. W umiejętny sposób połączył ze sobą postaci pochodzące z różnych kręgów kulturowych. Mitologię słowiańską zmieszał z wierzeniami chrześcijan, dodał do tego nutę mitologii nordyckiej a nawet egipskiej. Nadał bogom i różnym magicznym stworzeniom nowe cechy, przedstawił ich nie tylko w majestatyczny, ale i ludzki sposób, dodając do tego odrobinę czarnego humoru czy groteski. 
Nie sposób nie zauważyć, że Ćwiek zrobił to bardzo umiejętnie. Bohaterowie są prawdziwi w tym co mówią czy robią, nie czuć od nich fałszu. Potrafią wzbudzić w czytelnikach różnego rodzaju emocje. Często jest to zdziwienie czy szczery śmiech. Zdarza się także, że wzbudzają sympatię oraz współczucie. 

Miłośnicy głębokich analiz psychologicznych rodem z powieści Dostojewskiego mogą być zawiedzeni, jednak ci liczący na przyjemną, zabawną i oryginalną opowieść o nieziemsko przystojnym bogu kłamstwa, który nie stroni od magicznych przekrętów, uwielbia irytować innych, a jednocześnie gdzieś pod grubą skorupą skrywa coś więcej niż ironiczne, wulgarne teksty odłożą tę książkę z uśmiechem na twarzy i wielkim pragnieniem poznania dalszych losów Kłamcy.

Za możliwość poznania opowieści dziękuję serdecznie wydawnictwu Sine Qua Non! ♥
Książkę znajdziecie również na portalu CzytamPierwszy.pl

Autor: Jakub Ćwiek
Tytuł polski: Kłamca 1. Cyngiel niebios
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 17 listopada 2018
Moja ocena: 8/10 

9 komentarzy:

 1. Zaciekawiłaś mnie tą książką, może po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo i naprawdę warto ją przeczytać! :D

   Usuń
 2. Mnie jakoś nie ciągnie do tej pozycji :c
  http:/whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki, które nawiązują do mitologii - jeszcze mnie nie zawiodły. Ponadto wspominasz o analizie psychologicznej, co również w literaturze doceniam. Książka jak najbardziej mnie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jest to za bardzo moja bajka. Szkoda, że okładka taka dość, hmmm, dziwna;) Myślałam, że to jakaś biografia muzyka, czy coś w ten deseń;D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach książki autora i tę również chcę przeczytać. Jestem ciekawa czy mi się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię twórczość autora :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Podoba mi się ten miks kręgów kulturowych

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger