października 03, 2018

O, hańba wam, ludzie trzeźwi! - Cierpienia młodego Wertera ~ Johann Wolfgang Goethe

Cierpienie jest nieodłączną częścią ludzkiej egzystencji. Ludzie cierpią z wielu powodów - jednym z nich jest przeżycie nieszczęśliwej miłości. Czym tak naprawdę jest ta miłość, wie tylko osoba, która jej doświadczyła. Taką osobą jest Werter - bohater, klasycznej już, opowieści, która od kilkuset lat wciąż wywołuje w czytelnikach żywe emocje.

Cierpienia młodego Wertera to powieść znana zapewne wielu z was choćby z tytułu. Napisana jest w formie listów, skierowanych do Wilhelma - przyjaciela głównego bohatera. Składają się one w jedną, pełną emocji opowieść, o skomplikowanym uczuciu, jakie Werter odczuwa do pewnej młodej kobiety.

Trudno jest podejść do tej książki nieemocjonalnie. Opowiada ona historię, która współcześnie może oburzyć i wzbudzić pewnego rodzaju niechęć. Werter jest typowym bohaterem romantycznym. Walczy z poczuciem samotności, niesprawiedliwością świata i uczuciem, które pożera go od środka. Ponadto jest człowiekiem oczytanym i wyjątkowo wrażliwym. We współczesnych jego zachowanie i postawa może budzić negatywne uczucia. To bohater, którego wzruszenia i łzy irytują. Wydaje się on być aż nazbyt emocjonalnym. Czytanie o łzach u mężczyzny, pojawiających się  co cztery kartki potrafi być wyjątkowo irytujące... Z drugiej jednak strony wypowiedzi tego młodego człowieka zmuszają do refleksji na światem. J. W. Goethe, choć stworzył tę powieść ponad dwieście lat temu, prawdy w niej zawarte i pytania, jakie powinniśmy sobie zadać po przeczytaniu jej są wciąż aktualne.

Opowieść jest statyczna. Autor miał na celu skupienie się na emocjach bohatera, nie zaś samych wydarzeniach. Głównym wątkiem jest oczywiście miłość romantyczna, która potrafi być tragiczna w skutkach. Całość przepleciona jest kilkoma innymi, prostymi wątkami. Mimo iż Cierpienia młodego Wertera czyta się szybko przez dość małą ilość stron, jest to książka, której powinno poświęcić się odrobinę czasu i skupienia, bowiem w całości ukrytych jest wiele sentencji i kwestii wartych przemyślenia.

Powieść Johanna Wolfganga Goethe nie jest zwykłą publikacją. Wielu obecnie żyjącym ludziom może ona nie przypaść do gustu. Przyznam szczerze, że mnie samej Werter nie przekonał pod względem charakteru i z każdą kolejną stroną irytował coraz bardziej. Szkoda mi także było Loty - ukochanej mężczyzny - która była wręcz przez niego prześladowana. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że wykreowany został znakomicie. Realizm jego postaci zachwyca i, patrząc na całość historii, jednocześnie przeraża, tym bardziej, że tworząc historię Wertera, autor inspirował się prawdziwymi wydarzeniami i postaciami.

Cierpienia młodego Wertera to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy pragną nadrobić braki w czytaniu klasyków. Jest to utwór, który może was zaintrygować i jednocześnie jestem pewna, że przyda się jako ilustracja do argumentu w nie jednej rozprawce.

***
Trudno jest opisać i napisać typowy tekst o wielkim klasyku. Doszłam do wniosku jednak, że powinniście znać moją opinię na temat tego utworu i jestem ciekawa tego, co wy sądzicie o historii młodego Wertera :)

Autor: Johann Wolfgang Goethe
Tytuł oryginalny: Leiden des jungen Werthers
Tytuł polski: Cierpienia młodego Wertera
Tłumaczenie: Franciszek Mirandola
Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 2014
Data pierwszego wydania: 1774
Moja ocena: 6/10

1 komentarz:

  1. W szkole poznałam tę powieść, ale szczerze nie pamiętam o czym była :(

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger