września 02, 2018

TOP 7: Nie ocenia się książek po okładce, ale ja to zrobiłam... i dobrze na tym wyszłam

Niby mówi się, że nie ocenia się książek po okładce, jednak, bądźmy szczerzy, wielu z nas z większą ochotą sięgnie po książkę o ciekawej szacie graficznej, niż po taką, która odtrąca brakiem estetyki czy bardzo nieumiejętnym połączeniem zdjęć w jedną grafikę okładką. Tak jest często i nie warto się tego wypierać.

Sama jestem typową sroką okładkową. Nie raz i nie dwa zdarzyło mi się sięgnąć po książkę w księgarni tylko dlatego, że zaintrygowała bądź zachwyciła mnie jej okładka. Tym bardziej, że nie przepadam za opisami z tyłu, bowiem często zdradzają one więcej, niż powinny. Wolę rekomendacje na skrzydełkach czy ciekawe fragmenty danej książki, jednak to temat na inny post. Nie prawdą jest to, że każda niesamowita okładka gwarantuje pasjonującą lekturę. Tak samo nie za każdą złą okładką kryje się średniej jakości książka. Jednak, w moim przypadku, są to wyjątki od reguły. Praktycznie każdy wybór przez okładkę był strzałem w dziesiątkę. I dziś te strzały chciałabym wam zaprezentować ;)

Tak, moi drodzy - powracam z serią która od dawna nie gościła na Chwilach rozkoszy... Czas na TOP 7!

1. Wybrani ~ C. J. Daugherty2. Niemoralna gra ~ Jolanta Kosowska
"Niemoralna gra jest książką, która skłania nas do refleksji. Porusza ona trudne tematy i ukazuje jak brak miłości w dzieciństwie może ukształtować charakter, jak i przyszłość danej osoby. Podczas lektury świat Konrada staje się realny i taki... smutny. Mimo że jest to historia wymyślona przez autorkę,to mamy świadomość, że coś takiego naprawdę mogło się zdarzyć, że okrucieństwo tego świata powstaje przez brak miłości, brak empatii względem drugiego człowieka."

3. Klejnot ~ Amy Evning
"Amy Ewing miała ciekawy pomysł i, mimo kilku potknięć, doskonale go zrealizowała. Pod pięknem i bogactwem ukryła świat, któremu jest daleko do idealnego, a główną bohaterkę postawiła przed wielkim wyzwaniem. 
W książce podobała mi się kreacja postaci i sam pomysł na historię o surogatkach. Także styl pisania był ciekawy. Minusem powieści były nawiązania do znanych młodzieżówek, jednak zbytnio mi one nie przeszkadzały, bowiem  ponieważ opowieści było czuć i widać charakter autorki i jej zamysł na tę historię."

4. Harry Potter i komnata tajemnic ~ J. K. Rowling5. Akademia Dobra i Zła ~ Soman Chainani
"Nie jestem pewna czy było to sprawione lekkim piórem autora i jego plastycznym językiem, czy niesamowicie skonstruowanym światem i ciekawą fabułą, jednak przyznam szczerze, że Akademia Dobra i Zła była bardzo pasjonującą lekturą na miarę baśni Andersena."
6. Ostatni namsara ~ Kristen Ciccarelli
"Ostatni nasmsara początkowo może wydawać się książką dobrą. Tylko dobrą. Pierwsze kilkanaście stron zapowiada ciekawą historię, jednak nie wybitną. Prostą, niezbyt emocjonalną. Nie dajcie się zwieść pozorom. Na długo po skończeniu powieści, wciąż wszystko we mnie buzuje. Moje serce wyrywa się w stronę bohaterów, chcąc poznać ich dalsze losy. Jedna z postaci stwierdziła, że każdy nosi w sobie melodię - swoją własną opowieść. Melodia Ostatni Namsara jest wyjątkowa i piękna zarazem. Choć z początku, prosta i niepozorna, grana pianissimo - bardzo cicho - z czasem przybiera na sile. Wzrasta, nabiera kolorytu, zaczyna wzbudzać emocje. Aż w pewnej chwili uświadamiamy, że stała się tak bliska naszemu sercu, że nie możemy się bez niej obejść; zakochaliśmy się."


7. Mroczne umysły ~ Alexandra Bracken


2 komentarze:

  1. Klejnot to bardzo wciągająca książka, a kolejne tomy są jeszcze lepsze. Szkoda, że tak cicho o tej serii, bo według mnie zasługuje na dużo większy rozgłos. Wybranych czytałam, ale niezbyt wiele z nich pamiętam. Pierwszy tom jeszcze nawet mi się podobał, natomiast kolejne były coraz słabsze i już sama nie wiem na której części skończyłam, bo stwierdziłam, że to kompletnie nie dla mnie.
    Pozdrawiam! :)
    https://recenzjeklaudii.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Okładka Wybranych kojarzy mi się z Tokio Hotel hehe:D

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger