maja 13, 2018

[PRZEDPREMIEROWO] Cała ja ~ Augusta Docher

Istnieją takie historie, które wzbudzają całą gamę emocji i głęboko zakorzeniają się w sercu; historie dające nadzieję tylko po to, by później w brutalny sposób ją nam odebrać; historie, których nie można brać dosłownie - ich sensu trzeba szukać pomiędzy wierszami. O czym mowa? O najnowszej powieści Augusty Docher - Cała ja.

Milena wywodzi się z bogatego domu. Wydaje się, że ma wszystko - kochającą mamę, pochodzącego z równie bogatej rodziny chłopaka czy możliwość spełnienia najrozmaitszych zachcianek, jednak jej życie nie jest bajką - po śmierci ojca staje się ono jedną wielką porażką. Problemy dziewczyny się namnażają. Pocieszenie odnajduje ona w o wiele starszym przyjacielu rodziny, Jacku. Jednak związek ten okazuje się być bardziej skomplikowanym, niż początkowo mogłoby się zdawać. Czy uczucie to ma szansę przetrwać?

Milena jest bohaterką, której warto poświęcić trochę uwagi. To postać bardzo rzeczywista i wzbudzająca wiele emocji. Dziewczyna, nie będąc jeszcze pełnoletnią, zostaje postawiona w trudnej sytuacji. Przechodzi wiele, co w ten, a nie inny sposób wpływa na jej psychikę i światopogląd.

Augusta Docher stworzyła bohaterkę, której historia mocno każe nam zastanowić się nad naszym postrzeganiem świata. Czy nigdy nie mieliście wrażenia, że problemy nastolatków są o wiele błahsze niż dorosłych? Że nastolatkowie nic nie wiedzą o "prawdziwym" życiu? Autorka pokazuje, że to nie jest prawda. Osoby siedemnasto- czy osiemnastoletnie mogą borykać się z poważniejszymi problemami, niż niejeden dorosły.

Historia Mileny przepleciona jest opowieścią Pauli - dziewczyny, która stara się na nowo zbudować swój świat. Paula jest bohaterką o całkowicie odmiennym charakterze - zamknięta w sobie, zdystansowana i bardzo tajemnicza. Buduje wokół siebie pewnego rodzaju otoczkę, z której trudno jest wywnioskować co jest prawdą, a co mistyfikacją. Jednak w momencie gdy na jej drodze pojawia się tajemniczy Paul i przebija się przez tę barierę, dziewczyna znów zaczyna otwierać sie na świać.

Milena i Paula z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego, a jednak jest coś, co je łączy... Co? Niech to zostanie słodką tajemnicą aż do chwili, gdy skończycie czytać tę powieść.

Cała ja to plątanina kłamstw, uczuć, niedopowiedzeń; pierwszych miłości, zawodów i utraconych nadziei. Jest to książka wybiegająca poza wszystkie schematy i mająca nam coś ważnego do przekazania. Każda kolejna litera, każde słowo, strona wciągały mnie coraz bardziej. Wraz z Paulą i Mileną czekałam na zakończenie, które miało rozwiać wszystkie moje wątpliwość. I rozwiało, to prawda, jednak w jaki sposób... Nie spodziewałam się, że powieść ta wywoła we mnie tak wiele emocji - wzburzy mnie i zachwyci jednocześnie. Nie jest to lekka opowieść o sielankowym życiu typowej nastolatki, ale prawdziwa historia o życiu które chwilami potrafi być naprawdę popieprzone. Tak, popieprzone i bardzo niesprawiedliwe. Innych słów tu nie da się użyć.

Tak wiele chciałabym o tej książce napisać i jednocześnie brak mi słów. To uczucie, którego nie często doświadczam. Mogłabym opisać Paula, mamę Mileny, związek na linii Milena - Jacek, Paulę i jej znajomość z panem Wąsikiem (do tej pory sama myśl o tym człowieku wzbudza we mnie ogromne emocje!) czy Martyną, jednak jaki byłby tego sens? Mogę wam powiedzieć tak: jeśli lubicie niebanalne i prawdziwe historie o życiu, które mogłyby wydarzyć się tuż obok, jednak przez nas nie zauważone; jeśli chcecie poznać opowieść dwóch odmiennych dziewczyn, których życie już w młodym wieku bardzo je doświadczyło, to sięgnijcie po Cała ja. Jestem pewna, że się nie zawiedziecie.

Za możliwość przedpremierowego przeczytania książki Cała ja dziękuję serdecznie wydawnictwu OMGBooks!

Autor: Augusta Docher
Tytuł polski: Cała ja
Wydawnictwo: OMGBooks
Premiera: 23 maja 2018
Moja ocena: 9/10

2 komentarze:

  1. Nie mogę się doczekać, aż przeczytam! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaje mi się że moje życie może być podobne do historii z książki. Dzięki że mi j a pokazałaś :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger