marca 01, 2018

[Koloromania] Czerwony...

Post może niebyt wartościowy, a raczej prezentujący coś innego, może nietuzinkowego do poczytania i obejrzenia. O co chodzi? W serii Koloromania pokazywała będę ciekawe książki, filmy, utwory czy bohaterów związanych z danym kolorem. Dziś przedstawiam wam kolor CZERWONY, który jest chyba jednym z najbardziej dominujących kolorów w kulturze!

... w tytule!
Czerwień rubinu - pierwsza część Trylogii Czasu. To jedna z pierwszych serii, które przeczytałam. Podróże w czasie jeszcze stosunkowo niedawno były dość popularnym motywem w kulturze. Miałam styczność z wieloma książkami o tej tematyce i sądzę, że historia Gwendolyn i Gideona była jedną na najbardziej oryginalnych i ciekawych ♥
... w fabule!
Szklany miecz - czyli kontynuacja Czerwonej Królowej. Czerwień ma ogromne znaczenie w tym przypadku, bowiem jednym z głównych wątków książki (choć może wątek ten był bardziej wyeksponowany w pierwszej części serii) jest czerwona krew głównej bohaterki, Mare,  a także bunt czerwonokrwistych przeciw arystokracji o srebrnej krwi. Niby to tylko kolor, a jednak jest bardzo istotny.
... zdobiący szatę graficzną!
Wybrani - pierwsza część cyklu Nocna szkoła (no dobra cykl naprawdę nazywa się Wybrani, jednak wolę tą mniej popularną nazwę). Znalazło by się książki z większą ilością czerwonego na szacie graficznej, jednak to właśnie ta powieść, poprzez grzbiet, kojarzy mi się z kolorem czerwonym. Dlatego znalazła się w tym zestawieniu i dlatego też pojawiła się tutaj ta kategoria (nie, nie myślcie, że to naciągana kategoria tylko po to, by umieścić tę książkę tutaj, bo ją ubóstwiam, to wcale nie tak, wcale). 

... na okładce!
I tutaj mogłabym wymienić wiele książek. Tak jak wspomniałam na początku, kolor czerwony jest rozchwytywany i dominuje na wielu okładkach, dlatego wybrałam tą, która w ostatnim czasie rzuciła mi się w oczy - Powrót na wyspę potępionych.... na plakacie!
Na 100% nie jest to stała kategoria w tej serii, jednak nie mogłam nie dodać tutaj plakatu, który zainspirował mnie do stworzenia tego postu. Choć nie lubię pisać analiz i interpretacji dzieł sztuki, muszę przyznać, że w tym przypadku mojemu poloniście należą się podziękowania za zmuszenie mnie do tego i nieświadome podsunięcie mi tego pomysłu ;)

A w roli głównej Makbert - plakat z Teatru Narodowego w Poznaniu.... w cytacie!
Znów czas na serię Czerwona Królowa. Cytat pochodzi z pierwszego tomu cyklu :)
(...) jesteś zarówno Czerwona, jak i Srebrna, i silniejsza od jednych i drugich. Sądzę, że jesteś przyszłością. Sądzę, że jesteś świtem nowego dnia.


... w utworze!
Nie bijcie, tak naprawdę utwór ten nie jest zbyt związany z tematem, jednak gdy tylko w mojej głowie pojawia się słowo czerwony w kontekście utworu, od razu pojawia mi się w głowie Habanera z opery Carmen ♥♥♥
Na dziś to tyle! 
Za jakiś czas spodziewać się możecie postów z innymi kolorami, a w nich całkowicie innych kategorii :) A wam jakie filmy, seriale, okładki czy cytaty przychodzą na myśl, gdy w waszych głowach pojawia się słowo czerwony?

3 komentarze:

 1. Super pomysł na posty! Czerwień rubinu <3 Mi co prawda pierwszy tytuł jaki przyszedł do głowy to "Czerwone dziewczyny", a czerwień na okładce to "Jutro będziemy szczęśliwy", którą obecnie czytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurczę, genialny pomysł na serię! Mnie się bardzo podoba i wcale nie uważam, że jest to post niewartościowy :D! "Czerwień rubinu" to był jakiś dalszy tom serii, czy pierwszy? Bo tak się teraz zastanawiam. Chciałam się zawsze zapoznać z tą serią. Tak samo jak z "Czerwoną królową", ach. A co do Habanery... mam to samo odczucie. Poza tym kocham Carmen <3. Czekam na więcej takich postów!
  Przy okazji chciałabym cię poprosić o wypełnienie ankiety dla blogerów książkowych - jej wyniki posłużą mi przy pisaniu pracy dyplomowej na studia, także bardzo bym prosiła o udział c:

  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScEMA4KFwdwDaoQ5oUZ6vCmbI2HvVOkM0Y0deGMNYAF9eyK4A/viewform?c=0&w=1

  Pozdrawiam!
  #SadisticWriter

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że post Ci się spodobał! :D Tak, "Czerwień rubinu" to pierwszy tom i polecam z całego serduszka. To jest cudowna Trylogia! ♥♥♥ Co do ankiety, postaram się wieczorkiem ją wypełnić :D

   Usuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger