marca 13, 2018

Córa mądrości samotnie kroczy, Znamię Ateny przez Rzym ogniem się toczy - Znak Ateny ~ Rick Riordan

UWAGA! MOŻLIWE SPOILERY Z POPRZEDNICH TOMÓW SERII - ZAGUBIONY HEROS I SYN NEPTUNA! CZYTACIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. 

Walka ze złem właśnie się rozpoczyna. Matka Ziemia budzi się. Percy, Frank, Hazel, Jason, Leo, Piper i Annabeth wyruszają w podróż do starożytnych krain, którymi rządzi moc o wiele starsza, niż sami bogowie olimpijscy. Mają jeden główny cel - nie dopuścić do zniszczenia świata.

Znak Ateny to kolejna intrygująca, wielowątkowa i pełna przygód opowieść o herosach, którzy stają przed zadaniem praktycznie niemożliwym do wykonania. Trzeci tom serii rozgałęzia całą historię, tworząc coraz to bardziej skomplikowane powiązania pomiędzy postaciami. By wypełnić główny cel misji, półbogowie muszą dotrzeć do wielu prawd i na własnej skórze wiele doświadczyć. Główny wątek, tożsamy dla całej serii, schodzi na drugi plan. W Znaku Ateny liczą się inne wydarzenia, takie jak: konflikt pomiędzy greckim i rzymskim obozem herosów czy tytułowy Znak Ateny, który Annabeth musi za wszelką cenę odnaleźć.

Muszę przyznać, że akcja nabiera tempa. Rację mieli ci, którzy twierdzili, że wszystko zaczyna się dopiero wraz z początkiem trzeciego tomu Olimpijskich Herosów. Nagłe zwroty akcji, zapierające dech w piersi wydarzenia, walki na śmierć i życie - może to i banalne określenia dotyczące fabuły książki, jednak niezwykle celne. Bo właśnie taki jest Znak Ateny - jak burza, wdziera się gwałtownie w nasze życie i choćbyśmy nie wiem jak bardzo starali się ją ignorować, nie da o sobie zapomnieć. A gdy skupimy na niej już naszą uwagę, wzbudza w nas sprzeczne emocje - lęk i podziw, zachwyt i smutek. Tak samo jest z książką Ricka Riordana...

Jeśli chodzi o bohaterów - znajdziemy tutaj ogromną gamę różnorakich postaci. Autor brawurowo poradził sobie z operowaniem nimi, co raczej proste nie było. Pomińmy już siedmiu głównych bohaterów, którzy byli charakterystyczni, a jednocześnie występowali w harmonii przez praktycznie całą powieść. Oprócz nich pojawiło się wielu pomniejszych bogów, kilku bogów olimpijskich z rozdwojeniem jaźni, herosi rzymscy i greccy, a także masa większych i mniejszych potworów. Stworzenie ich wszystkich choćby na chwilę, nadanie im odpowiednich cech i sprawienie, że każdy z nich był w jakiś sposób istotny dla fabuły było prawdziwym mistrzostwem.

Myślę, że żadne słowa nie opiszą tej książki. To wyjątkowa, wartościowa, ciekawa, zabawna powieść dla młodzieży z zakończeniem, które wbija w fotel i po przeczytaniu którego ma się ochotę znaleźć autora i na niego samego napuścić małe irytujące, ale jakże skuteczne, potworki buszujące w zbożu (których nazwy nie pamiętam, za co bardzo przepraszam). Nie wahajcie się, dajcie szansę grecko-rzymskiemu światu stworzonemu przez Rica Riordana.

A osoby, które chcą dopiero zacząć swoją przygodę z tą serią, bądź mają za sobą jedynie pierwszy tom, zapraszam serdecznie do lektury recenzji Zagubionego herosa oraz Syna Neptuna

Autor: Rick Riordan
Tytuł oryginalny: The Mark of Athena 
Tytuł polski: Znak Ateny
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Wydawnictwo: Galeria Książki
Data wydania: 7 listopada 2012
Moja ocena: 8/10

4 komentarze:

 1. Planuję, planuję i coś nie mogę spotkać się z tą serią! :D Chyba muszę wyjść jej na przeciw :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Do tej pory przeczytałam tylko pierwszy tom, ale mam w planie sięgnięcie po kolejne...choć wiekowo to nie książki dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tej serii autora jeszcze nie czytałam i właściwie nie wiem czemu. Przecież kocham mitologię. Koniecznie muszę się za nią rozejrzeć.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger