lutego 22, 2018

Żeby pozbyć się chwastów, trzeba je wyrwać z korzeniami - Syn Neptuna ~ Rick Riordan

UWAGA! MOŻLIWE SPOILERY Z POPRZEDNIEGO TOMU SERII - ZAGUBIONY HEROS! CZYTACIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

Kim jest Percy Jackson? Nawet on sam zadaje sobie to pytanie. Chłopak obudził się w świątyni, następnie przez dwa miesiące uciekał od potworów, by w końcu trafić do Obozu Jupitera. Jedyne co pamięta z przeszłości to pewne imię - Annabeth. W obozie poznaje między innymi Hazel i Franka, w których to towarzystwie przyjdzie mu zmierzyć się nie tylko z potworami, ale i tym co siedzi w jego głowie... a raczej czego z niej go pozbawiono - ze wspomnieniami.

Percy Jackson powraca! Tak, moi drodzy, długo Rick Riordan nie wytrzymał bez wprowadzenia tej postaci. Co więcej, po raz kolejny jest jednym z głównych bohaterów serii, choć teoretycznie Olimpijscy herosi to całkowicie inna historia. Dobrze? Źle? Ja na to nie narzekam. Tym razem nie towarzyszą mu jednak Grover i Annabeth, a Hazel i Frank - herosi rzymscy. Początkowo obawiałam się, że nie spodoba mi się ten pomysł. Troje herosów, przepowiednia, misja i masa przygód... Nie brzmi to zbyt oryginalnie. Jednak z czasem okazuje się, że nie ma podstaw do jakichkolwiek obaw. Rick Riordan poradził sobie doskonale! W fabule nie sposób dopatrzeć się schematyczności. Jest barwna, intrygująca, nieco skomplikowana, a także pełna nagłych zwrotów akcji i czarnego humoru.


- Naprzód! Już prawie doszliśmy.
- Prawie dokąd?
Junona zachichotała.
- Wszystkie drogi tam prowadzą, moje dziecko. Powinieneś to wiedzieć.
- Do więzienia?
- Do Rzymu, moje dziecko. Do Rzymu. 

W odróżnieniu do pierwszego tomu serii, Syn Nsptuna jest powieścią, która wprowadza więcej świeżości do uniwersum stworzonego przez autora. Wcześniej wiedzieliśmy jedynie o greckiej stronie Ameryki. Teraz autor wypełnia pewne luki w fabule serii Percy Jackson i bogowie olimpijscy, które powstały jakby dopiero wraz ze stworzeniem Olimpijskich herosów. Dowiadujemy się o innych wcieleniach bogów, innym obozie, innych herosach i misjach mających miejsce tuż pod nosem greckich obozowiczów, a jednak dla nich niezauważalnych. Jaki może być wniosek z tego dla nas, czytelników? Rick Riordan jest mistrzem w tworzeniu wielowątkowej, ciekawej i pełnej niespodzianek fabuły.

Jeśli chodzi o bohaterów, tutaj także nie sposób się zawieść. Choć powieść jest dość dynamiczna i pełna przygód, autor poświęca także chwilę na dokładne przedstawienie nam postaci i ich historii. W domyśle seria skierowana jest do osób, które mają już za sobą lekturę Percy Jackson i bogowie olimpijscy, dlatego, choć rola Percy'ego w tej opowieści jest dość duża, Riordan skupia się głównie na charakterystyce Hazel i Franka. Są to oryginalne i tajemnicze postaci, których nie da się nie lubić. Zarówno Hazel, jak i Frank mają masę tajemnic. Przeszli w życiu wiele, co ich ukształtowało. Oboje zmagają się z pewnego rodzaju... problemami przysporzonymi im przez bogów. To postaci pełne życia i energii, które nie sposób jest zapomnieć nawet długi czas po lekturze książki.

To samo można powiedzieć o bohaterach drugoplanowych czy epizodycznych. Riordan tchnął w nich iskierkę życia. W powieści znajdziemy całą gamę postaci o różnobarwnych charakterach. Co więcej postaci te są idealnie wpasowane w fabułę i każde spotkanie z nowym bohaterem wprowadza powiew świeżości do historii, co jest naprawdę niesamowite.

Chciałabym na coś ponarzekać, jednak nie potrafię... chociaż może zabrakło mi tu trochę humoru charakterystycznego dla Riordana, ale mogę wytłumaczyć to sobie tym, że bohaterowie są nieco starsi, a istoty czyhające na nich potężniejsze, więc nie ma czasu na żarty... jednak mimo wszystko autor mógłby przemycić pomiędzy wierszami nieco więcej absurdalnego komizmu... To tyle jeśli chodzi o jakieś wady tej powieści.

Syn Neptuna to wyjątkowa, intrygująca, pełna magii i przygód książka, poruszająca takie tematy jak miłość, przyjaźń, zaufanie czy skomplikowane relacje rodzinne. Jest to powieść, która wywołuje wiele emocji. Czytanie jej jest czymś niesamowitym; prawdziwą ucztą dla miłośników niebanalnych i pełnych przygód historii młodzieżowych. Nie warto czekać z lekturą tej książki. Zróbcie to jak najszybciej!

Autor: Rick Riordan
Tytuł oryginalny: The Son of Neptune
Tytuł polski: Syn Neptuna
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 25 stycznia 2012
Moja ocena: 8/10

3 komentarze:

 1. Nie mogę uwierzyć, że wciąż nie sięgnęłam po twórczość Riordana...

  Pozdrawiam,
  toukie z http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/ 💞

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi wystarczy tom pierwszy tej serii... Niestety, tom pierwszy mnie cholernie wynudził i na kolejny nie mam ochoty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Później się robi lepiej :) Mnie dwa pierwsze tomy nie porwały, jednak kolejne były równie dobre jak Percy Jackson i bogowie Olimpijscy. Na początku Riordan wprowadza nowe postacie i dopiero od trzeciej części tak naprawdę się zaczyna właściwa akcja ^^
   Magdoszopedia

   Usuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger