lutego 18, 2018

Przełożone z run antycznych przez Hermionę Granger i opatrzone obszernym komentarzem Albusa Dumbledore’a - Baśnie Barda Beedle'a ~ J.K.Rowling

Kto z nas nie słuchał w dzieciństwie baśni? Kogo nie ciekawiły historie takie jak Nowe szaty cesarza czy Mała syrenka? Kto mógł przejść obojętnie obok publikacji z Braci Grimm czy H. Ch. Andersena? Tak jak my mamy naszych twórców, tak samo czarodzieje mają swoich. Jednym z najpopularniejszych twórców baśni magicznych jest Bard Beedle, do którego baśni sam Albus Dumbledore (!) postanowił napisać komentarz. Niesamowite, nie sądzicie? Baśnie takie jak Czara Mara i jej gdaczący pieniek czy Czarodziej i skaczący garnek to prawdziwe klasyki w świecie Magii.

Baśnie Barda Beedle'a to zbiór kilku niesamowitych i pełnych magii opowieści, dzięki którym jeszcze lepiej możemy poznać uniwersum stworzone przez J.K.Rowling. Opowieści te są nie tylko ciekawym uzupełnieniem fantastycznej sagi o Harry'm Potterze, ale także wartościową lekturą na jeden wieczór. Mała objętość i prosty język pozwalają, na szybką lekturę. Za to fabuła nawet najmłodszych czytelników zmusza do chwili zastanowienia się nad takimi kwestiami jak: Czym jest miłość? Czy warto poświęcić wszystko, by być szczęśliwym? I do czego może doprowadzić próżność serca?

Wielu fanów serii może postanowić kupić ten tom jedynie dla przeczytania jednej historii - Opowieści o trzech braciach, znanej dobrze wszystkim z książki Harry Potter i Insygnia śmierci. Jest to na pewno dobry pomysł, bowiem dzięki komentarzowi Dumbledore'a można spojrzeć na tę opowieść z szerszej perspektywy.

Same komentarze są doskonałym uzupełnieniem opowiadań. Dzięki nim można lepiej zrozumieć baśnie, ale i poznać wiele ciekawostek na temat Hogwartu, magicznych zwierząt i życia różnych sławnych czarodziei (komentarze te pokazują także, jakim wielkim plotkarzem był Dumbledore!)

Publikacja ta jest cudowną gratką dla wszystkich miłośników serii Harry Potter, zarówno tych młodszych, jak i nieco starszych. Zawarte w niej baśnie to wartościowe i jednocześnie pełne przygód opowieści o przyjaźni, nadziei, próżności czy żądzy władzy. To jedne z tych dodatków do serii, których nie możecie nie mieć na swoich półkach!

Autor: J.K.Rowling
Tytuł oryginalny: The Tales of Beedle the Bard 
Tytuł polski: Baśnie Barda Beedle'a
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 15 marca 2017
Moja ocena: 9/10

6 komentarzy:

 1. Tę książeczkę czytałam już naprawdę dawno temu i z tego, co mi się wydaje, w oryginale. Miło będzie więc spojrzeć na to wszystko z perspektywy lat, w polskim przekładzie i tym cudownym wydaniu, zwłaszcza, że uwielbiam te opowiadania.

  Pozdrawiam gorąco,
  Iza z Heavy Books

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i U-WIEL-BIAM <3 Zgadzam się ze wszystkim, o czym napisałaś w recenzji :D
  Pozdrawiam cieplutko! :* Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi osobiście podobało się tylko opowiadanie o trzech braciach, reszta nie wywarła na mnie większego wrażenia. Fakt, można z nich wyciągnąć morał i za to duży plus.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem miłośniczką Harrego Pottera, ale ta pozycja jakoś mnie nie przekonuje.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nawet nie wiedziałam, że hest takie wydanie. Ignorantka ze mnie. Na pewno to przeczytam, uwielbiam Harry'ego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Harrego czytałam jakieś 15 lat temu i nie przeczytałam chyba dwóch, ale jakoś mnie do niego nie ciągnie, więc myśle, że i ta mnie nie zainteresuje :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger