lutego 01, 2018

Nawet najbardziej wrażliwa osoba na świecie może się przyzwyczaić do robienia okropnych rzeczy - Piąta fala ~ Rick Yancey


Trudno zaplanować coś na przyszłość,kiedy przyszłość okazuje się zupełnie inna od tego,co zaplanowałeś.
Powieść Piąta fala jakiś czas temu z wielkim hukiem zawitała we wszystkich mediach społecznościowych, w tym w blogosferze. Spowodowane to było wyjściem do kin ekranizacji. Pozytywne recenzje zachęcały do przeczytania, jednak postanowiłam trochę poczekać. Często "głośne" tytuły okazują się stratą czasu, jak to było w przypadku Czerwonej królowej. Czy z tą powieścią jest podobnie?

Nic nie zapowiadało końca świata. Wszystko zmieniła pierwsza fala - impuls magnetyczny, mający zlikwidować całą elektryczność. A tuż po niej nadeszły kolejne. Z kilku miliardów ludzi niewielu ocalało. Wśród tych, którzy przeżyli znalazła się Cassie - dziewczyna starająca się za wszelką cenę dopełnić obietnicę. Czy jest to możliwe w świecie, gdzie nikomu nie można zaufać? Nastolatka wierzy, że tak. Nie wie jednak, jakie niespodzianki przygotowali im przybysze; nie wie, kim oni są; nie wie, czy ma jakiekolwiek szanse w starciu z nimi, ale ma nadzieję, że uda jej się przeżyć i uratować bliskie osoby.

Rick Yancey stworzył postapokaliptyczną wizję bliskiej przyszłości, w której kosmici postanowili zaatakować Ziemię i zniszczyć jej wszystkich mieszkańców. Banalne i przewidywalne? No niezupełnie! Choć książka chwilami może przywodzić na myśl inne młodzieżówki, które wychodziły w podobnym okresie jak Piąta fala, jest jednocześnie ciekawa i oryginalna. Powieść nie jest jedynie historią Cassie, ale i kilku innych osób, które na swój sposób starają się przeżyć w tym świecie. Ich losy splatają się, choć początkowo może być to niezbyt widoczne. Świat, który jest praktycznie kierowany przez kosmitów, wydaje się mroczny i nieprzystępny, jednak pojawia się w nim także promyk nadziei, który pozwala ludziom wierzyć w lepsze jutro.

Postaci występujące w powieści są dość charakterystyczne i rzeczywiste. Posiadają skomplikowane charaktery, nie zachowują się, jakby byli superbohaterami, a polegają jedynie na własnej zręczności, inteligencji i odrobinie szczęścia. Główne role w całej historii odrywają Cassie i Zombie. To podobne do siebie, mocne charaktery. Oboje na swój sposób buntują się przeciw światu, w którym przyszło im żyć. W przeszłości mieli cele i marzenia. Musieli wszystko porzucić, by przetrwać. Są lojalni i odważni, choć nie zawsze można pochwalić to, co robią. To postaci, których można nie polubić, jednak będą zawsze wzbudzały w nas pewne emocje.

Warto wspomnieć także o bohaterach drugoplanowych czy epizodycznych. Oni także odgrywają istotne role w całej historii, a ich kreacja nie została potraktowana po macoszemu. Autor postarał się, tworząc ich. Dostajemy postacie z krwi i kości, które, podobnie jak Cassie i Zombie, także wzbudzają w nas różnego rodzaju emocje. Jedne irytują, inne drażnią, kolejne wzbudzają sympatię, podziw czy współczucie. Tak powinno być.

Powieść niesie za sobą wiele wartości. Autor poprzez ukazaną historię stara się pokazać nam, że warto walczyć o swoje marzenia i przekonania; że miłość rodzeństwa może pokonać wszystkie przeszkody, a także daje wiarę w ludzi i lepsze jutro.

Opowieść o tym postapokaliptycznym świecie warta jest polecenia wszystkim fanom tego gatunku. Intrygująca, mroczna i dość oryginalna fabuła w połączeniu z dość lekkim, acz plastycznym stylem autora i mocnymi charakterami bohaterów dają zjawiskowy efekt. Warto poznać historię świata ogarniętego piątą falą.

Autor: Rick Yancey
Tytuł oryginalny: The 5th Wave
Tytuł polski: Piąta fala
Tłumaczenie: Marcin Wróbel
Wydawnictwo: Moondrive [Otwarte]
Data wydania: 14 sierpnia 2013
Moja ocena: 7/10

2 komentarze:

 1. "Piątą Falę" muszę kiedyś przeczytać. Jestem bardzo ciekawa tej serii. Niestety, zdarza mi się być głupią i obejrzałam film zanim przeczytałam książkę. Teraz czekam aż zapomnę XD

  Pozdrawiam,
  toukie z http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/ 💕

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie martw się, nie jesteś sama, często mam podobnie i też muszę czekać, bo chcę chociaż część szczegółów z filmu zapomnieć.
   I musisz przeczytać! Polecam bardzo :D

   Usuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger