listopada 18, 2017

Zdumiewające, jak ciekawe rzeczy ludzie mają do powiedzenia, jeśli tylko się postarasz nie być głupkiem - Rycerze Krystalii - Brandon Sanderson

Pamiętacie może, co jakiś czas temu mówiłam na temat świata i tego, przez kogo jest on zarządzany? Tak, tak, chodzi o teorię dotyczącą mrocznych bibliotekarzy. Ciągle w nią nie wierzycie? Wasza sprawa. W końcu nie mieszkacie w Wolnych Królestwach i nie macie powszechnego dostępu do tej wiedzy. Chcecie w końcu dowiedzieć się o co mi chodzi? Sięgnijcie po autobiografię Alcatraza Smedry'ego (nazwisko Brandon Sanderson widniejące na okładce to tylko zmyłka, nie dajcie się na to nabrać!) i sami zobaczcie, jak bardzo okrutni potrafią być bibliotekarze.

Myśleliście, że Alcatraz w spokoju dotrze do Nalhalli? To srogo się pomyliliście. Już podczas podróży statek wybucha. Dodatkowo po dotarciu do rodzimej krainy okazuje się, że nic nie jest tak, jak być powinno. Bibliotekarze chcą zawrzeć pakt pokojowy, jednak kryje się za tym coś więcej. Alcatraz, mający talent psucia (który na nieszczęście nie działa na grawitację), przy pomocy przyjaciół stara się przeszkodzić bibliotekarzom przejąć Mokię, uratować przyszłość i honor Bastylii oraz uświadomić nam, jakim jest wspaniałym człowiekiem.

Historia Acatraza przyciąga i nie pozwala się od siebie oderwać. Czyta się ją jednym tchem. Autor znów dokonał niemożliwego i sprawił, że nawet przedmowa i posłowie potrafią oczarować niebanalnym humorem. Całość jest dynamiczna. Nie ma mowy o nudzie. Z każdym rozdziałem dzieje się coraz więcej. Wkręcamy się w historię tak bardzo, że później nie potrafimy się od niej oderwać, a gdy już jesteśmy do tego zmuszeni (przez pożar, powódź czy "przesympatycznego" bibliotekarza, który mówi, że jest to niewartościowa lektura) robimy to bez przyjemności i zamiast skupić się na czymś innym, myślimy nad tym, jak dalej potoczą się losy młodego okultatora.

Rycerze Krystalii to książka o niebanalnej i intrygującej fabule, w którą wplecione jest wiele wątków. Oprócz walki z bibliotekarzami mamy subtelny wątek miłosny, wątek przyjaźni, rodziny, której się nie wybiera czy wad (takich jak tańczenie bez poczucia rytmu czy spóźnianie się), które nie zawsze muszą być skazami, a mogą okazać się naszym wielkim atutem. W powieści nie znajdziemy nic przypadkowego. Wszystkie tematy umieszczone są w niej w jakimś celu. Ta historia nie jest, na szczęście, jak paluszki rybne (zainteresowanych odsyłam do rozdziału 2).

Jeśli spytalibyście mnie, czym jest trzeci tom serii Alctraz kontra bibliotekarze, odpowiedziałabym wprost - to powieść, którą powinien przeczytać każdy młody miłośnik literatury; to pełna humoru, wartkiej akcji i uniwersalnych prawd historia młodego chłopca poszukującego prawdy i zmuszonego do wielkich czynów; to prawda na temat otaczającej nas rzeczywistości i tego, kim tak naprawdę są bibliotekarze. Bo pamiętajcie - ONI SĄ ŹLI.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję z całego serca wydawnictwu IUVI! ♥♥♥

Autor: Brandon Sanderson
Tytuł oryginalny: The Knights of Crystallia
Tytuł polski: Rycerze Krystalii
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: IUVI
Data wydania: 25 października 2017
Moja ocena: 8/10

2 komentarze:

  1. Polecę ten cykl mojej córce - choć ona widzę, że romansami bardziej się interesuje ...taki wiek :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak i teraz pójść do biblioteki, patrzysz na bibliotekarkę i myślisz sobie, co ona knuje xD
    Kocham <3

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger