sierpnia 23, 2017

[2 w 1] Rywalki | Elita ~ Kiera Cass


Życie Amercy w jednej chwili wywraca się do góry nogami. Wybrana spośród tysięcy kandydatek, zostaje wysłana do pałacu, gdzie staje w rywalizacji o serce księcia Maxona. Udział w Eliminacjach to marzenie wielu dziewcząt, lecz America nie jest szczęśliwa. Bo mimo iż tuż przed wyjazdem sytuacja z Aspenem się jeszcze bardziej skomplikowała, dziewczyna ciągle go kocha. Czy istnieje w ogóle możliwość, że Maxon także zagości w jej sercu? Czy dziewczyna stanie do rywalizacji i zacznie walczyć o koronę i księcia?

Książki Rywalki i Elita przeczytałam od razu po sobie, dzień po dniu i nie widzę sensu pisania osobnych recenzji, ponieważ te powieści praktycznie niczym się od siebie nie różnią. Obie opowiadają historię Americy żyjącej w pałacu, a akcja Elity rozpoczyna się w miejscu, gdzie skończyły się Rywalki.

Fabuła opiera się głównie na wątku Eliminacji. Jest on wyjątkowo banalny i prosty, łatwo jest domyślić się jak potoczą się losy kandydatek - które odpadną, a które pozostaną dalej w grze. Ważny i wyjątkowo rozwinięty jest wątek miłosny - w końcu jest on ściśle powiązany z wątkiem głównym, bowiem eliminacje mają na celu wyłonienie kandydatki na żonę księcia Maxona. Jak można się domyślić nasza główna bohaterka jest w centrum wszystkiego. I szybko zaczyna się gubić w grze, którą miała zamiar prowadzić. Oczywiście po przeczytaniu kilkunastu pierwszych stron Rywalek można domyślić się, w co wplącze się America i jak to wpłynie na jej relacje nie tylko z pozostałymi kandydatkami, ale i wszystkimi osobami przebywającymi w pałacu...
Mimo to książki czyta się jednym tchem i nie myśli nad ich przewidywalnością i schematycznością. To typowe dystopie dla młodzieży, które powinny zachwycić (lub przynajmniej zadowolić miłośników) miłośników takich klimatów... chociaż osoby stroniące od książek z trójkątami miłosnymi powinny jednak zrezygnować z lektury tej serii.

Bohaterów jest co nie miara, jednak tak naprawdę prawie wszyscy zlewają się z tłem. Prym wiodą America, Aspen i Maxon - ich poznajemy najlepiej - jednak nawet i oni są mało wyraziści. Nie jest to jednak problemem, by móc kibicować któremuś z shipów (#teamMaxon ♥) czy zapałać sympatią do niektórych postaci drugoplanowych. Przykładem może być Marlee, o której gdy tylko czytałam, czułam takie ciepło w środku i cieszyłam się, że mimo wszystko w tym świecie występują tak przyjazne i sympatyczne osoby.

Urocze, intrygujące, banalne, przewidywalne i wciągające - takie są dwa pierwsze tomy serii Selekcja. I choć mają one wiele mankamentów, to przypadły mi do gustu i nie mogę doczekać się chwili, gdy w moje ręce wpadnie Jedyna. Myślę, że seria ta to obowiązkowa lektura dla miłośników powieści takich jak Igrzyska śmierci, Klejnot czy Czerwona królowa, bowiem Selekcja to typowa opowieść o miłości, nadziei i prawdzie, umieszczona w nieco brutalnej (choć słabo opisanej) wizji przyszłości stworzonej przez Kierę Cass.

Autor: Kiera Cass
Tytuł oryginalny: Selection | The Elite
Tytuł polski: Rywalki | Elita
Tłumaczenie: Małgorzata Kaczorowska 
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 5 lutego 2014 | 21 maja 2014
Moja ocena: 7/10

3 komentarze:

  1. Cała seria wydaje się bardzo ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo podobają mi się okładki tej serii. Od jakiegoś czasu planuję po nią sięgnąć, ale zobaczymy co z tego wyjdzie. Pozdrawiam serdecznie! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Miałam już dwa podejścia do tej serii i za każdym zostawałam zniechęcona. Nie zamierzam więc sięgać po nie więcej.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger