kwietnia 28, 2017

Człowiek żyje po to, by wypełnić swoje przeznaczenie - Sigrid ~ Johanne Hildebrandt

Nudna powieść historyczna, w którą wplecione są wątki fantastyczne? Wolne żarty! Sigrid to zdecydowanie opowieść pełna magii, tajemnic i niesamowitych bóstw, pojawiających się na każdym kroku. To nie tylko książka opowiadająca o dziewczynie z rodu Skilfingów, która zmuszona jest do małżeństwa z obcym mężczyzną, by zapewnić pokój pomiędzy Szwedami a Gotami, ale także opowieść o ludziach gotowych poświęcić siebie, by wypełnić wolę bogów. Terminologia związana z mitologią nordycką może początkowo przytłoczyć, jednak już po kilkunastu pierwszych stronach dajemy się wciągnąć w wir wydarzeń i z zapartym tchem zaczynamy śledzić historię Sigrid.

Tytułowa bohaterka, podczas trwania wydarzeń powieści, przechodzi ogromną metamorfozę. Przez pierwsze kilkanaście stron przedstawiana jest jako młoda, nieco naiwna dziewczyna, oddana w całości bogini Frei. Przymusowe małżeństwo, okrucieństwa doznane ze strony bliskich jej osób oraz zaznanie namiętnej, prawdziwej miłości zmieniają ją. Sigrid otwierają się oczy. Młoda kobieta zaczyna pojmować, jak funkcjonuje ten świat, staje się odważniejsza i bezwzględna. Zaczyna myśleć nie tylko o sobie, ale i o osobach, na których jej zależy. 
Nie mam nic do zarzucenia jej postaci. To mocny i wyrazisty charakter, do którego nie można sprecyzować swoich uczuć. Sigrid z jednej strony determinacją, zagubieniem i naiwnością wzbudza sympatię i współczucie, jednak jej bezwzględność oraz stworzone intrygi odrzucają i zmuszają do spojrzenia na bohaterkę z innej perspektywy. 

Podobnie jest z innymi postaciami. Żaden z bohaterów, czy to drugoplanowych, czy epizodycznych, nie został stworzony po to, by czytelnik go polubił. Autorka nie słodziła, a pokazała mroczne oblicza każdej postaci. Bo tak naprawdę żaden człowiek nie jest bez wad i to właśnie starała się pokazać Johanne Hildebrandt. 

Jeśli chodzi o fabułę to jest ona wyjątkowo intrygująca. Historia Sigrid to wielowątkowa opowieść pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Wątek zakazanego uczucia przeplata się z wątkiem walki pomiędzy wyznawcami Thora i Odyna, a krzyżowiercami (chrześcijanami). Autorka w zręczny sposób splotła ze sobą losy wielu bohaterów oraz różnorakie wydarzenia i stworzyła opowieść, która na pewno zainteresuje osoby ciekawe kultury nordyckiej.

Wiara, nadziej i miłość - na tych trzech wartościach oparta jest cała książka. Sigrid porusza tematy trudnej, jednak to wcale nie zmienia faktu, że jest to pasjonująca książka, które tempo akcji nie zwalnia ani na minutę. Powieść Johanne Hildebrandt to lektura idealna dla osób zainteresowanych kulturą nordycką, ale i miłośników brutalnych, mrocznych i intrygujących opowieści.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie wydawnictwu Jaguar! ♥


Autor: Johanne Hildebrandt
Tytuł oryginalny: Sigrid
Tytuł polski: Sigrid
Tłumaczenie: Bogumiła Ratajczak
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 25 stycznia 2017
Moja ocena: 7/10

1 komentarz:

Copyright © Chwila kultury , Blogger