lutego 03, 2017

English Matters 62/2017 + English Matters 20/2017 Focus on speaking. Wydanie specjalne


ENGLISH MATTERS 62/2017

Nowe wydanie magazynu English matters już na pierwszy rzut oka wydaje się naprawdę ciekawe. Znajdziemy w nim artykuły o m.in.sytuacji politycznej w Europie i Wielkiej Brytanii, historii Big Bena, skutecznych sposobach na naukę języków obcych oraz Patrice Bart-Williamsie - autorze piosenek reggae. Całość podzielona jest na osiem działów - This and That, People and Lifestyle, Culture, Conversation Matters, Language, Travel, Leisure oraz Language - dzięki czemu łatwo jest odnaleźć artykuły na interesujące nas tematy. Tak jak w każdym magazynie wydawnictwa Colorful media, tak i tutaj przy wszystkich tekstach znajdziemy słowniczki, które pomagają nam w zrozumieniu artykułu. Dodatkowo znaczącej części tekstów możemy posłuchać dzięki kodom do plików mp3, które możemy pobrać ze strony wydawnictwa. Jest to doskonała okazja do oswojenia się z brzmieniem języka angielskiego.

Jednym z najciekawszych tekstów tego numeru jest My Passion for Languages. W artykule znajdziemy wywiad przeprowadzony z Susanna Zaraysky na temat wielojęzyczności i nauki języków obcych. Poligotka opowiada o swoich sposobach na naukę innych języków oraz tym, do czego może przydać się znajomość więcej niż jednego języka obcego.Temat języków porusza także dość interesujący tekst pt. How Much Culture Is There in Language?. Autorka ukazuje tutaj mowę jakiej używamy jako narzędzie i szuka powiązań pomiędzy naszymi zachowaniami, językiem jakim się posługujemy. Czy możliwe jest to, że język tworzy kulturę? Na to i jeszcze wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w tym artykule.

Z kolei ciekawskich świata może zaciekawić Birmingham - a Phoenix from the Flames. Brimingham to miasto położone w Anglii. Niegdyś było podłym miejscem, nazwanym przez samą Królową Victorię zniszczonym i nędznym. Dziś zachwyca budowlami i kulturą. Jest miejscem ośrodkiem ogromnym przemysłowym, o którym warto dowiedzieć się trochę więcej.

Jak w każdym numerze, tak i tym możemy poznać bliżej sylwetkę kogoś znanego. Wcześniej byli to m.in. Leonardo di Caprio czy Robert Lewandowski. Tym razem mamy okazję przyjrzeć się Patrice Bart-Williamsowi - gwieździe muzyki reggae, który inspiruje się twórczością Boba Marleya oraz Burninga Speara. Zaczął on swoją karierę w bardzo młodym wieku, jednak do tej pory robi to co kocha i dalej się rozwija.

Jeśli nie zaciekawił was żaden z powyższych artykułów, nie smućcie się. W magazynie znajdzie się też coś dla ciekawych obecnych wydarzeń w anglojęzycznym świecie - Divided Europe; osób zainteresowanych historią Big Bena - Big Ben - the Legendary Landmark, a także miłośników hip hopu - Breakdance, an Urban Fashion. Mnogość tematów poruszanych w tym numerze jest ogromna!

Czy warto sięgnąć po English Matters 62/2017? Jak zawsze odpowiem, że tak! W XXI wieku znajomość języków obcych to podstawa, a angielski pojawia się w naszym życiu wyjątkowo często. Chcąc, nie chcąc powinniśmy znać podstawowe zasady tego języka. Dlaczego więc nie poznawać ich poprzez miłe spędzenie kilku godzin na czytaniu ciekawych artykułów?

ENGLISH MATTERS 20/2017 FOCUS ON SPEAKING. WYDANIE SPECJALNE

Ile razy czytaliście teksty po angielsku, lecz nie mieliście odwagi robić tego na głos? Ile razy, musząc odezwać się do cudzoziemca, czuliście pewnego rodzaju dyskomfort? Jak często najzwyczajniej w świecie baliście się porozumieć z kimś w innym języku? Ja w takich sytuacjach znajdowałam się bardzo często. Na szczęście wydawnictwo Colorful media przychodzi nam z pomocą, bowiem najnowsze wydanie specjalne magazynu English Matters skupia się głównie na porozumiewaniu się językiem angielskim!

Muszę przyznać, ze magazyn Focus on speaking jest najlepszym magazynem od wydawnictwa Colorful media spośród tych, które do tej pory miałam okazję przeczytać. Wśród osób uczących się języka angielskiego wymowa często jest zaniedbywana. Skupiamy się na słówkach i gramatyce, lecz nie zwracamy uwagi na takie problemy jak chociażby akcent. W tym numerze poruszany jest zarówno ten temat, jak i wiele innych.

Trudno wybrać najciekawszy artykuł, ponieważ każdy z nich jest przydatny i z każdego można się wiele nauczyć. Już na samym wstępnie mamy UnPolish Your English. Tekst opowiada m.in. o błędach popełnianych przez Polaków uczących się języka angielskiego oraz sposobach, które mogą pomóc w nauce. Jest ciekawy i, co najważniejsze, zwraca naszą uwagę na sprawy często pomijane, które podczas nauki mogą wydawać się nieistotne, lecz w przyszłości mogą naprawdę utrudniać życie.

Warto wspomnieć także o Breaking the Barriers. Już jak sam tytuł na to wskazuje mowa tutaj o naszym strachu przed porozumiewaniem się w obcym języku i barierach, jakie musimy przekroczyć, by móc swobodnie mówić po angielsku. Redaktorzy magazynu English Matters rozmawiają z Magdaleną Górniakowską i wypytują ją o wszystko, co może być istotne by w końcu się przełamać.

Moją uwagę zwrócił także artykuł Pop Culture in English. Znajdziemy w nim wiele słów powstałych na potrzeby telewizji bądź literatury. W końcu słowa droid (Star Wars) czy Lilliputian (Podróże Guliwera) nie funkcjonowały w angielskim od zawsze. Speaking for Couch Potatoes proponuje za to kilka ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Chcecie w prosty i przyjemny sposób podszlifować swój angielski? Obejrzyjcie jakiś serial. English Matters poleca kilka ciekawych pozycji.

Tak jak wspomniałam na początku recenzji, Focus on Speaking to, jak do tej pory, najlepszy i najciekawszy magazyn językowy, z jakim miałam styczność. Znajdziemy w nim wiele pouczających, a jednocześnie intrygujących artykułów, z których można się wiele nauczyć.

Za możliwość przeczytania magazynów dziękuję serdecznie wydawnictwu Colorful Media!

1 komentarz:

  1. Gazetki są dobrym sposobem na naukę języka obcego, jednak ja na chwilę obecną nie lubię z nich korzystać.
    Pozdrawiam. :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger