grudnia 26, 2016

Od przeszłości nie da się uciec - Potomkowie ~ Tosca Lee


Emily, to ja. Ty.
Nie pytaj o dwa minione lata… Nie szukaj ich w pamięci i nie staraj się grzebać w przeszłości.
Od tego zależy twoje życie. Życie innych ludzi również.
Tak przy okazji, nie masz na imię Emily…

Wyobraźcie sobie, że budzicie się w obcym miejscu, wśród obcych ludzi. Nie pamiętacie nic, nie kojarzycie twarzy, nie wiecie nawet jak się nazywacie. Zaczynacie wszystko od zera. W przeszłości sami do siebie napisaliście list, w którym nakazaliście sobie zacząć wszystko od nowa i nie zastanawiać się na tym, co było kiedyś. Nagle pojawia się ktoś, kto niszczy cały spokój i zaczyna opowiadać niestworzone historie o Tobie i tym, kim jesteś. Wydaje wam się to niemożliwe, jednak sprawy komplikują się coraz bardziej. Okazuje się, że byłeś zamieszany w intrygi, które wydają się nie mieć końca. Nie masz pojęcia, kto jest kłamcą i komu możesz zaufać. Czy zdecydujesz się ponownie zagłębić w świat, o którym chciałeś tak bardzo zapomnieć?

Tosca Lee stworzyła niebanalną i intrygującą historię, pełną gwałtownych zwrotów akcji, intryg i wielu tajemnic. Połączenie historii Elżbiety Batory, nazywanej również Krwawą Hrabiną, z opowieścią o dziewczynie, która z niewiadomych nikomu przyczyn usunęła sobie pamięć już samo w sobie jest bardzo oryginalne i ciekawe. Czytelnik od samego początku bazuje na domysłach i tym, co wie główna bohaterka, a, uwierzcie, są to jedynie okruszki informacji. Niczego nie dostaje na tacy, a dopiero wraz z biegiem wydarzeń odkrywa całą prawdę, która jest bardziej zagmatwana niż mogłoby się zdawać.

Główna bohaterka jest postacią o mocnym charakterze. Mimo beznadziejnego położenia radzi sobie w sytuacji, w której się znalazła. Nie załamuje się i nie obwinia innych za to, co się stało. Jest świadoma tego, że usunięcie pamięci to była jej własna decyzja, której skutki teraz odczuwa. Gdy do gry wkraczają uczucia, nie traci głowy, a ciągle myśli o ludziach wokół i tym, co mogłoby się stać, gdyby zaufała niewłaściwym osobom. Jest to typ postaci, jakich jest tak mało w literaturze młodzieżowej - silna i niezależna, ale też mająca swoje cele i ideały.

Mimo pędzącej w zawrotnym tempie akcji, autorka skupiła się na zarysach charakterów wszystkich swoich  postaci postaci. Bohaterowie żyją własnym życiem. Możemy poczuć do nich sympatię i niechęć, możemy im współczuć i życzyć wszystkiego co najgorsze. Każdy z nich wzbudza w nas jakieś emocje, potrafi zaciekawić swoim charakterem i zachęcić do dalszego poznawania swojej historii.

W całej opowieści brakowało mi jedynie czegoś brutalniejszego; większej ilości ciekawostek z życia Krwawej Hrabiny; czegoś, co by mnie zaskoczyło i wbiło w fotel. Jestem osobą, która lubi czytać różnego rodzaju ciekawostki historyczne. Z postacią Elżbiety Batory miałam styczność już kilkukrotnie i żadną nowością dla mnie nie są plotki, które o niej krążyły. Co prawda znalazłam w powieści kilka rzeczy będących dla mnie nowością, jednak mam nadzieję, że w kolejnym tomie będzie ich jeszcze więcej.

Błyskawicznie tocząca się akcja, intrygująca i wielowątkowa fabuła pełna intryg i sekretów, silna i niezależna główna bohaterka oraz wyjątkowo dobrze nakreśleni bohaterowie... Czego chcieć więcej? Potomkowie to powieść idealna dla miłośników niebanalnych thrillerów młodzieżowych. Znajdziecie w tej książce wszystko, co najlepsze i mogę wam zagwarantować, że nie będziecie się przy niej nudzić!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie wydawnictwu IUVI!

Autor: Tosca Lee
Tytuł oryginalny: The Progeny
Tytuł polski: Potomkowie
Tłumaczenie: Anna Bereta-Jankowska
Wydawnictwo: IUVI
Data wydania: 26 października 2016
Moja ocena: 8+/10

7 komentarzy:

 1. Jeszcze nie wiem, czy się kiedyś na nią skuszę. Coś czuję, że jestem na tę książkę za stara i nie wpasowałaby się ona w mój czytelniczy gust.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi książka też bardzo się podobała i już czekam na kolejny tom! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam intrygi i zrywy akcji, więc muszę sobie zapisać tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja raczej nie będę rozpoczynać kolejnej serii - za dużo mam tych niedokończonych :D Poza tym, słyszałam, że książka ma też trochę błędów logicznych, chociaż przyznaję, że te wątki historyczne z Elżbietą Batory mogłyby być ciekawe, tylko znów, skoro nie zostały aż tak rozwinięte, to nie wiem, czy znalazłabym w tej książce coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie książki, które wciągają nas w wir wydarzeń, z których możemy się też czegoś dowiedzieć. Już ją zamówiłam:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo! Mam nadzieję, że ci się spodoba :D

   Usuń
 6. Bardzo dobra seria, czekam na kontynuację :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger