listopada 02, 2016

W co tak naprawdę pogrywa Twoja głowa? - Gupi muzg ~ Dean Burnett


Macie chorobę lokomocyjną? Może powieszona na drzwiach kurtka przyprawiła was o przyspieszone bicie serca, bowiem w ciemności wydawała się być okropnym potworem? Albo macie hipopotomonstrosekwipedaliofobię (paranoicznie boicie się długich słów)? Za wszystkie z powyższych dziwactw, i nie tylko te, odpowiada wasz mózg. Dziwne? Tak, i to bardzo. Może spytacie, jak to wszystko jest możliwe? Opowiedzieć na to pytanie stara się Dean Burnett.

Gupi muzg na pierwszy rzut oka może wydawać się lekturą lekką i nic nie wnoszącą do naszego życia. Już sam tytuł, z błędami ortograficznymi, budzi kontrowersje. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom. Doktor Dean Burnett, który w wolnym czasie występuje jako komik, w przystępny i posty sposób tłumaczy dziwactwa i skomplikowane procesy, jakie zachodzą w naszym mózgu. Autor w książce obala mity dotyczące tego organu, snuje własne teorie w oparciu o wiele źródeł naukowych... oraz świetnie się bawi, mogąc podzielić się z czytelnikami tym, co sam wie.

Książka jest zdecydowanie lekturą obowiązkową dla wszystkich ciekawych swojej psychiki. Na jakiej zasadzie funkcjonujemy? Dlaczego emocje negatywne dominują nad pozytywnymi? Jaki wpływ ma otoczenie na nasz rozwój? Kim są przyjaciele? I dlaczego lubimy się bać? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedzi możemy poznać dzięki Gupiemu muzgu.

Lektura nie byłaby tak ciekawa, gdyby nie została przedstawiona w tak oryginalny i lekki sposób. Dean Burnett pisze prosto i zwięźle. W ciekawy sposób przedstawia wszystkie procesy, stosując wiele porównań i przykładów wziętych w życia. Wpływ na odbiór książki ma także niesamowite poczucie humoru autora, który z dystansem podchodzi do siebie i wszystkiego, co go otacza.

Dzięki przeczytaniu książki Deana Burnetta przekonałam się, że moje dziwactwa to tak naprawdę dziwactwa, które przytrafiają się nie tylko mi, ale milionom ludzi na całym świecie. Teraz mogę spać spokojnie i nie bać się, że coś jest ze mną nie tak, ponieważ to nie moja wina, że nie pamiętam imion, choć kojarzę twarze czy że lubię się bać podczas oglądania horrorów. To wina mojego gupiego muzgu!

Za możliwość przeczytania książki Gupi muzg dziękuję serdecznie wydawnictwu Feeria!

Autor: Dean Burnett
Tytuł oryginalny: The Idiot Brain. What Your Head Is Really Up To
Tytuł polski: Gupi muzg. W co tak naprawdę pogrywa twoja głowa?
Tłumaczenie: Dariusz Rossowski
Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 12 października 2016
Moja ocena: 8/10

4 komentarze:

 1. Brzmi bardzo ciekawie. Co dziwne to chyba właśnie ten tytuł z błędami ortograficznymi najbardziej mnie zaciekawił :)
  Chętnie bym się dowiedziała na jakiej zasadzie działa moja psychika i mózg, ponieważ jestem bardzo skomplikowaną i dziwną osobą. Cóż mogę powiedzieć, książka mnie zainteresowała.
  Pozdrawiam.
  In my different World

  OdpowiedzUsuń
 2. Ludzka psychika to nadal niezbadany obszar. To musi być ciekawa publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Według mnie tytuł świetny, ponieważ od razu zaciekawia i przykuwa uwagę. Ja jak najbardziej nabrałam dzięki niemu ochoty, by zapoznać się kiedyś z tą książką ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Co za interesujący tytuł... :D Podoba mi się! :D Lubię poznawać swoją psychikę, dlatego myślę, że ta książka byłaby ciekawym doświadczeniem, jeszcze ten dystans autora, tę książkę muszę kiedyś przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger