maja 29, 2016

[TYDZIEŃ Z SERIĄ CHOWAŃCE] #4 Czy znasz już mieszkańców Bezkresji?

Seria Chowańce to nie tylko ciekawa fabuła pełna zwrotów akcji i niezwykle dopracowane uniwersum, ale także barwni oraz nietuzinkowi bohaterowie. Dziś chciałabym przedstawić wam nie tylko najciekawsze istoty, zamieszkujące Bezkresję, ale także charakterów poszczególnych bohaterów. Na sam początek zajmijmy się głównymi bohaterami...


Aldwyn to kocur z krwi i kości. Jest samotnikiem. Gdy go poznajemy, żyje na ulicach Bridgetower, żywiąc
się tym, co ukradnie. Gdy zostaje uznany za chowańca, jego życie zmienia się bezpowrotnie. Musi znaleźć w
sobie odwagę i determinację, by służyć swemu Zaufanemu, z którym już w sklepie z chowańcami połączyła go jakaś mistyczna więź. Gdy los zwraca się niespodziewanie i wystawia kota na próbę, Aldwyn robi wszystko, by ją przejść. Nie poddaje się i walczy do samego końca, mimo że wielu już dawno by zrezygnowało. Ponadto jest lojalny swoim bliskim. Nigdy nie zostawia ich, gdy są w potrzebie, bowiem pod warstwą czarno-białego futra kryje się naprawdę ogromne serce. 

Kolejna w kolejce jest mordosójka Skylar z Leśnej Ptaszarni. Ten mały ptak jest zapewne o wiele
mądrzejszy od niejednego z nas. Nie ma chyba w Bezkresji zaklęcia, którego ona by nie znała. Posługuje się biegle kilkoma językami i potrafi wyrecytować wiele ksiąg z pamięci. Uwielbia opowiadać o wielkich magach, którzy w przeszłości zadłużyli się krainie. Podobnie jak swój Zaufany - Dalton - jest poważna i skryta, jednak jeśli się ją lepiej pozna, widać, że to bardzo sympatyczna, niepewna i pełna empatii i cierpliwości (no może nie w stosunku do Gilberta) osóbka, dla której najważniejsi są przyjaciele i rodzina. Dalej mamy Gilberta - rzekotkę z Daku, która swoją osobą potrafi rozśmieszyć nawet największego gbura! Jest zakręcony, leniwy i sympatyczny. Uwielbia jeść. Potrafi zachować się dzielnie, gdy musi (a musi dość często), lecz wolałby skryć się w cieniu i pozostawić ratowanie Bezkresji komuś innemu. Jest jak otwarta księga - nigdy nie ukrywa tego, co mu leży na sercu. Często doprowadza to do sprzeczek ze Skylar, jednak nie są one zbyt poważne, ponieważ ta parka kocha się jak brat i siostra. Oczywiście są to jedynie główni bohaterowie. Oprócz nich ważnymi postaciami są także ich Zaufani - Jack, Marine i Dalton, gotowi oddać życie za swoje chowańce... Ale zaraz! Czy w w ogóle wiecie kim są chowańce? Tak ciągle o nich piszę... nawet nasz tydzień nosi ich nazwę, a nie jestem pewna, czy każdy z was rozumie te pojęcie oraz rolę, jaką odgrywały one, dopóki pewne wydarzenia nie zmusiły naszych ulubieńców (czytajcie: Aldwyna, Gilberta i Skylar) do odwrócenia ról chowańców i Zaufanych. Otóż chowańce to pomocnicy magów, zwierzęta obdarzone magiczną mocą. przez wieki służące swoim Zaufanym. Mimo iż są bardzo potężne, stoją w cieniu czarodziejów. W Gwiazdach przeznaczenia, a także kolejnych tomach serii wszystko się zmienia... i to chowańce muszą chronić magów!


Teraz powróćmy do głównego tematu - istot żyjących w Bezkresji. Nasi ulubieńcy pochodzą z różnych miejsc tej krainy. Jak się dowiadujemy z Gwiazd przeznaczenia: Aldwyn jest dachowcem z Bridgetower, Gilbert urodził się wśród bagnistych lasów Daku, a Skylar w Leśnej Ptaszarni, jednak nie myślcie, że to jedynie wokół tych trzech gatunków kręci się akcja. Co to to nie! Jak wskazuje sama nazwa krainy - Bezkresja jest bezkresna! Potrzeba by było tysięcy ludzi, by odkryć jej wszystkie tajemnice  i jeszcze więcej lat. Zamieszkują ją także przeróżne istoty - od małych ognistych mrówek poprzez okrutne jastrzębie gromowe, na wielorybach pasażerskich kończąc. Każdy z gatunków ma swoje królestwo... i miejsce w hierarchii krainy.

Najważniejszymi istotami są oczywiście te, które mają największą moc, tj. czarodzieje, telekinetyczne koty z Maidenmer czy żółwie - poskromiciele czasu, oraz potomkowie Pierwszego Królestwa (więcej o nich i ich roli w historii Bezkresji znajdziecie w Kręgu życia). To właśnie o tych gatunkach dowiadujemy się najwięcej. Poznajemy ich historie, przyzwyczajenia i przedstawicieli, jednak na każdym kroku spotykamy inne, interesujące istoty. Panowie Epstein i Jacobson mieli wielkie pole do popisu i praktycznie nieograniczone możliwości... i wykorzystali je. Stworzyli naprawdę niesamowitych bohaterów, których warto poznać :)


Dziś trochę się rozpisałam, a jednocześnie przedstawiłam wszystko w sposób pobieżny, bowiem nie dałabym rady opisać bohaterów dokładnie, ale i krótko i treściwie. Ten świat jest zbyt rozbudowany, a istoty przeróżne, by zawrzeć wszystko w jednym poście, dlatego ciekawskich zapraszam po prostu do sięgnięcia po Chowańce! :)

3 komentarze:

  1. Nie jestem przekonana do tej serii i nie sądzę,abym kiedyś miała po nią sięgnąć. :)
    Pozdrawiam cieplutko!
    http://olalive-blog.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Ej, to brzmi świetnie :) Nie wiem czemu, ale ja myślałam, że to jest seria o kotach :D

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger