kwietnia 25, 2016

Brutalne morderstwo na Giewoncie... - Ekspozycja ~ Remigiusz Mróz

Rzadko kiedy zdarza się, bym szczerze polubiła jakiś kryminał. Powodem jest to, iż ze świecą takich szukać. Dobry, w moim znaczeniu tego słowa, powinien spełniać pewne kryteria - być tajemniczy, intrygujący i lekko zadziorny, posiadać postacie z dobrze zarysowanymi profilami psychologicznymi oraz rzeczywistość, która jest nam bliska. No i oczywiście mordercę, którego postać będzie dla nas mroczną zagadką aż do samego końca. Ekspozycja Remigiusza Mroza jest nie jedynie DOBRYM kryminałem. Jest BARDZO DOBRYM i nietypowym kryminałem, łączącym w sobie cechy wielu gatunków literackich.

Na Giewoncie doszło do brutalnego morderstwa – mężczyznę w podeszłym wieku powieszono na krzyżu. Morderca na miejscu nie zostawił nic oprócz starej monety, umieszczonej w gardle ofiary. Sprawą zajmuje się komisarz Wiktor Frost, jednak kilka niezbyt dobrze dobranych słów sprawia, że zostaje odsunięty od śledztwa. Mężczyźnie to wszystko wydaje się podejrzane, dlatego postanawia rozwiązać sprawę na własną rękę. Pomaga mu w tym dziennikarka Olga Szrebska. Trop, który odkrywają, zmusza ich do pojęcia wielu trudnych decyzji. Nic nie jest tym, czym wydawało się być z samego początku. Tajemnicze morderstwo jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Komisarz i dziennikarka zaczynają wyścig z czasem i władzami państwa Polskiego.

Ekspozycja jest niesamowicie zgrabnie skonstruowanym kryminałem. Na początku wszystko toczy się w powolny sposób, jednak wraz z rozwojem wydarzeń, akcja nabiera tempa. Zanim się obejrzymy, wpadamy w wir wydarzeń, z zaciekawieniem śledzimy losy komisarza, których biegu nie sposób się domyślić. Nie ma mowy o oderwaniu się od historii Frosta oraz jego niesamowitej partnerki (a jakże, nie mogło jej zabraknąć). Aż orientujemy się, że zaraz będzie koniec; że zostało jedynie kilkanaście stron... a akcja dalej pędzi jak szalona, do ostatniej strony, do ostatnich zdań, które są jak nóż w serce czytelnika.

Niezwykle ciekawe są postacie, ponieważ posiadają w sobie tą iskierkę, sprawiającą, że nie są papierowe. Wiktor Frost to bohater budzący wiele sprzecznych emocji. Potrafi być bezpośredni i arogancki, a zarazem jest w jakiś sposób sympatyczny. Jego zachowanie w wielu sytuacjach pokazuje także, że jest człowiekiem honoru, chociaż często położenie, w jakim się znajduje zmusza go do wielu niezbyt honorowych czynów. Minusem tej postaci jest to, iż z każdej opresji wychodzi żywy, niczym mityczny heros. Połamane palce, uszczerbione zęby czy przestrzelone barki są u niego na porządku dziennym. Był brutalnie bity pałką, torturowany czy wszedł w konfrontację z dwa razy bardziej masywnym przeciwnikiem i z każdej z tych (a także wielu innych) sytuacji uszedł z życiem. To jest wręcz nierealne! Drugą ważną postacią jest dziennikarka Olga Szrebska, która, jak przystaje na kobietę przez media „wychowaną”, jest osobą innowacyjną, odważną i dumną... i podobnie, jak w przypadku Frosta da się ją polubić. Ponadto jest ona bardziej realna od mężczyzny. Jeśli chodzi o postacie drugoplanowe, to one także zostały zadbane. Każda, nawet taka, która przewinęła się jedynie przez jeden rozdział powieści, jest realistyczna i z łatwością możemy ją sobie wyobrazić.

Ekspozycja to niesamowicie emocjonująca podróż tropem pozostawionym przez mordercę z Giewontu, sięgającym zarówno historii zamierzchłej, jak i nieco bliższej naszym czasom. To książka, która może skończyć się w każdy możliwy sposób, a cechuje ją dynamiczna akcja, charakterystyczni bohaterowie oraz lekki i przystępny styl. Jeżeli szukacie czegoś oryginalnego, kryminału, niebędącego typowym kryminałem, a mroczną i brutalną opowieścią o ciemniejszej stronie prawdziwego, policyjnego życia, to myślę, że znaleźliście to, co chcieliście, znaleźliście Ekspozycję.

W Trylogii z komisarzem Frostem:
Ekspozycja | Przewieszenie | Trawers

Autor: Remigiusz Mróz
Tytuł: Ekspozycja
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 12 sierpnia 2015
Moja ocena: 8/10

6 komentarzy:

 1. Ja niestety nie potrafię się przekonać do książek autora i raczej po nie nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj, "Ekspozycja" kusi już od dłuższego czasu. Niby nie lubię kryminałów, ale mam wrażenie, że to jednak coś innego, coś, co może mnie porwać. Z chęcią zagłębię się w tę historię. :)

  Królowa Książek zaprasza do swego królestwa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam jak najbardziej! Ekspozycja jest kryminałem, ale czuję, że ktoś, kto lubi wartką akcję i powieści z historią w tle znajdzie w niej coś dla siebie :)

   Usuń
 3. "Ekspozycja" to pierwsza książka Mroza, jaką przeczytałam i to właśnie dzięki niej dołączyłam do grona fanów jego twórczości. Już nie mogę się doczekać, aż sięgnę po kolejną część ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Remigiusza Mroza uwielbiam! Książki z niezwykłą, intrygującą, przemyślaną fabułą. Wykonanie, któremu nic nie można zarzucić. Książki Mroza polecam każdemu :)

  Pozdrawiam Iza
  Niech książki będą z Tobą!

  OdpowiedzUsuń
 5. Niedawno przeczytałam Ekspozycję i zakochałam się w autorze (a właściwie jego stylu pisania). Moim zdaniem ta książka to jednak nie kryminał, a sensacja. Samego śledztwa prawie tam nie ma, raczej ucieczki, mordobicie i tym podobne.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger