grudnia 10, 2015

Pamiętam każdą wspólnie spędzoną chwilę - Pamiętnik ~ Nicholas Sparks

Zapomnienie... to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą nam się przytrafić. Zapominając, twarze niegdyś nam bliskie stają się nieznajome. Nie rozumiemy ludzi, nie poznajemy ich i nie czujemy tego, co kiedyś. Zapomnienie możemy nazwać śmiercią, ponieważ gdy zapominamy, umiera najważniejsza część naszego umysłu - umierają uczucia.

Każdego dnia mężczyzna w podeszłym wieku czyta schorowanej kobiecie opowieść, opisaną w pamiętniku. Jest to historia Noah i Allie, których w młodości połączyło coś więcej niż niewinne zauroczenie, a którzy musieli przetrwać czternaście lat w rozłące, by zrozumieć jak głębokie było ich uczucie.

Pamiętnik jest drugą książką Nicholasa Sparksa, jaką miałam okazję przeczytać. I tak jak wcześniej Jesienna miłość, tak ta powieść wywarła na mnie wielkie wrażenie. Niby historia była prosta i przewidywalna, a jednak znajdowało się w niej coś niezwykłego, co nie pozwalało mi się od niej oderwać.

O bohaterach mogę wypowiadać się w praktycznie samych superlatywach. Mimo, że chwilami zachowywali się zbyt naiwnie jak na swój wiek, to ich kreacja była o wiele lepsza niż w większość przeczytanych przeze mnie w tym roku książek. Było to spowodowane realnością, bijącą od każdej postaci.
Wielkim plusem powieści jest to, że podczas lektury przeżywaliśmy wszystko, co czuli bohaterowie, współczuliśmy im i śmieliśmy się razem z nimi. Było to naprawdę niesamowite doświadczenie, ponieważ dzięki niemu mogliśmy zrozumieć pobudki, jakimi kierowały się postaci podczas podejmowania decyzji, kształtujących ich późniejsze życie.

Podziwiam autora za to, że potrafił skonstruować historię tak, by była interesująca i wzruszająca, a jednocześnie posiadająca wielką wartość. W Pamiętniku, Nicholas Sparks ukazuje nam, można by powiedzieć, banalne ideały, między innymi stara miłość nie rdzewieje, które jednak poruszają serca wielu czytelników. Opisuje historię piękną, a jednocześnie rozdzierającą serce. W niecałych trzystu stronach powieści mieści wiele emocji, które wywarłyby wrażenie nawet na człowieku o kamiennym sercu. Ponadto poucza nas, mówi, by kierować się głosem serca i nigdy nie robić nic na przymus.

Jestem szczerze zachwycona Pamiętnikiem. Jest to powieść, która pozostanie w moim sercu na długo. Jeżeli szukacie czegoś co wzbudzi w was zachwyt, a jednocześnie sprowokuje do zastanowienia się nad wartością życia i miłości, to trafiliście doskonale. Właśnie taki jest debiut literacki tego niesamowitego autora.

Autor: Nicholas Sparks
Tytuł oryginalny: The notebook
Tytuł polski: Pamiętnik
Tłumaczenie: Anna Maria Nowak
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania (wydane w kolekcji)9 listopada 2015
Kolekcja: Wszystkie kolory miłości (Tom 1)

7 komentarzy:

 1. Dokładnie, jedna z niewielu pięknych powieści, które zapadają na długo w pamięci.

  OdpowiedzUsuń
 2. To była pierwsza książka autora jaką przeczytałam i zakochałam się w jego twórczości. U mnie dziś też Sparks ale w innej powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na razie mam tylko jedną książkę Sparksa za sobą, ale bardzo chcę przeczytać inne, w tym "Pamiętnik" ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam. Uwielbiam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam dwie ksiazki Nicholasa Sparksa i ta tez jest w moich planach.
  Obserwuj, pozdrawiam i zapraszam do siebie,

  countrywithbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam "Jesienną miłość" Nicholasa Sparksa, ale po tak ogromnym wrażeniu jakie wywarła na mnie ta powieść, muszę koniecznie sięgnąć po inne jego książki. "Pamiętnik" również czeka na mojej liście ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger