listopada 20, 2015

Każdy z nas ma milion różnych twarzy - Jennifer, Liam i Josh. Nieautoryzowana biografia gwiazd serii Igrzyska śmierci ~ Danny White

Zapewne każdy z was słyszał o bestselerze ostatnich lat, historii mającej miliony fanów na całym świecie, opowiadającej o przyszłości tak bardzo podobnej do teraźniejszości, poruszającej wiele ciężkich tematów, m.in. dominacji mediów nad naszym życiem. Mowa o bardzo popularnej ostatnimi czasy trylogii dystopijnej Igrzyska śmierci - Suzanne Collins.

Zaraz po wydaniu pierwszej części trylogii o prawa do jej ekranizacji zaczęło walczyć wiele firm. Zdobyła je wytwórnia Lionsgate (słynna m.in z horroru Piła). Niedługo potem zaczęło się poszukiwanie aktorów, którzy wcielą się w rolę głównych postaci - Katniss, Peety i Gale'a. Sercami producentów, reżysera, a także samej Suzanne Collins zawładnęli Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth i Josh Hutcherson, młode gwiazdy, mające na swoim koncie jedynie po kilka produkcji filmowych. Gdy ekranizacja weszła na ekrany kin, podbili oni także serca fanów powieści z całego świata. Jednak kim są naprawdę? Jak to się stało, że tak wiele słynnych ikon kina mówi o nich w samych superlatywach, a reżyserowie biją się o możliwość pracy z nimi?

Jennifer, Liam i Josh. Nieautoryzowana biografia gwiazd serii Igrzyska śmierci opowiada nam historię aktorów od podszewki. Czytając książkę, poznajemy ich dzieciństwo, śledzimy pierwsze kroki stawiane w branży filmowej i towarzyszymy aż do osiągnięcia międzynarodowej sławy. Biografia zawiera wiele anegdot z życia trojga gwiazd. Dzięki książce możemy poznać ich z innej strony - Jennifer jako sympatyczną, zwyczajną dziewczynę z ironicznym poczuciem humoru, potrafiącą rozweselić całą ekipę filmową; Liama jako najmłodszego z trójki braci z Australii, który za wszelką cenę chce przebić rodzeństwo w zdrowej rywalizacji; Josha jako emocjonalnego aktora, debiutującego już w wieku dziewięciu lat. Dzieli ich wiele, jednak mają także wiele wspólnego, między innymi miłość do aktorstwa.

Biografia jest napisana w bardzo przystępny sposób. Czyta się ją szybko i z przyjemnością... jak zwykłą powieść. Mimo, że nie jest ona autoryzowana, autor, przy pisaniu jej, korzystał z pewnych źródeł, m.in. wywiadów udzielonych przez aktorów dla międzynarodowych pism i portali (których fragmenty wplecione są w tekst), dlatego możemy być pewni, że co najmniej 90% informacji jest prawdą. Dobrym pomysłem było przeplatanie historii gwiazd. Nie czytaliśmy cały czas o jednej osobie, ale gdy zakończył się pewien etap w życiu danego aktora, przechodziliśmy do innej postaci. Ponadto jest tu mało zdjęć, a dużo tekstu, mówiącego o życiu prywatnym, jak i zawodowym aktorów, co jest ogromnym plusem, ponieważ skupiamy się na treści, a nie kolorowych obrazkach.

Publikacja ta jest niesamowitą gratką dla fanów aktorów i trylogii Suzanne Collins - Igrzyska śmierci. Znajdziemy tu nie tylko opowieść o życiu Jennifer, Liama i Josha, ale także m.in. historię o tym jak powstał sam pomysł na powieść o Głodowych igrzyskach. Polecam ją serdecznie wszystkim, których ciekawi jak to jest osiągnąć międzynarodowy sukces i pozostać przy tym zwyczajnym człowiekiem, a także osobom, chcącym bliżej poznać tych aktorów, ich dzieciństwo, pierwsze zawody miłosne, filmografię i błędy, jakie popełniali przed kamerą i poza nią.

Autor: Danny White
Tytuł oryginalny: Jennifer, Liam and Josh. Unauthorized Biography of the Stars of the Hunger Games.
Tytuł polski: Jennifer, Liam i Josh. Nieautoryzowana biografia gwiazd serii Igrzyska śmierci
Tłumaczenie: Aleksandra Górska
Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 2 kwietnia 2014
Moja ocena: 7/10

7 komentarzy:

 1. ciekawa książka i chociaż nie jestem wielką fanką Igrzysk, to może się zdecyduję na tą książkę :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Igrzyska Śmierci, więc myślę, że ta książka koniecznie musi znaleźć się na mojej półce ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Seria "Igrzyska Śmierci" jest jedną z moich ulubionych, więc z chęcią przeczytam i biografię aktorów, którzy wcielili się w główne postacie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam całą trylogię, więc może któregoś dnia skuszę się na sięgnięcie po tę lekturę... :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie oglądałam filmu, i nawet nie znam trylogii. Mam dopiero w planach książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam ani nie oglądałam tej serii więc nawet za to się nie biorę . ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam tę książkę na półce, ale jeszcze jej nie przeczytałam. Nadrobię to przed pójściem do kina na ,,Kosogłosa" :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger