czerwca 03, 2015

Tylko bogowie wiedzą, co to znaczy wieczność, czyli Spętani przez Bogów ~ Josephine Angelini

Helena zawsze czuła się inna, ale nigdy nie podejrzewała, że tak naprawdę nie jest dziwna, ale wyjątkowa.
Gdy w jej szkole pojawia się tajemniczy chłopak, za którym wszystkie dziewczyny wzdychają, Ona... ma chęć go zabić. Co się z nią dzieje? I Kim są trzy postacie pojawiające się w obecności chłopaka? Helena za wszelką cenę próbuje się tego dowiedzieć.

Już sama okładka zachęciła mnie do sięgnięcia po tę pozycję, a jeszcze historia, w której główna bohaterka zamiast zakochać się w 'największym przystojniaku w szkole' próbuje go zabić, tak bardzo mnie zaciekawiła, że od razu po przyjściu do domu, zamiast odrabiać lekcje i uczyć się na końcoworoczny test chemii, siadłam na łóżko i zaczęłam czytać Spętanych przez Bogów.

Już od pierwszej strony w chwili gdy zobaczyłam okładkę, wiedziałam, że to będzie wyjątkowa książka. I nie myliłam się. Historię Heleny śledziłam z wypiekami na twarzy. Akcja obfitowała w nagłe zwroty akcji i niezwykle przeplatające się z wątkiem głównym, wątki poboczne. Wszystko stanowiło cudną harmonię. Autorka nie zostawiła żadnego wątku samemu sobie i każdy umiejętnie prowadziła aż do końca.

Postacie były ciekawe i niebanalne. Każda osoba była inna i ciągnęła za sobą inną historię. Zestawienie tak wielu różnych charakterów graniczy z cudem, a jednak J. Angelini udało się to. Najciekawsze jest jednak to, że nie było praktycznie żadnej postaci, której nie polubiłam. Lucas, Helena, Kasandra, Ari, Claire, Matt a nawet Hektor wkradli się do mojego serca i wiem, że pozostaną w nim na długo. 

W Spętani prze Bogów mitologia grecka była doskonale wpleciona w ludzką codzienność. Wszystko wydawało się naturalne i na swoim miejscu. Półbogowie, nazwani tutaj Sukcesorami, doskonale pasowali do XXI wieku. Nie obyło się też bez super mocy odziedziczonych po Ojcach/Matkach - Bogach. Sukcesorzy mogli poszczycić się m.in. super siłą czy niezwykłą prędkością, a w nielicznych przypadkach przepowiadaniem przyszłości, czy umiejętnością latania.

Spętani przez bogów opowiada niesamowicie magiczną historię. Nie brakuje tutaj humoru, zwrotów akcji oraz oczywiście zakazanej miłości, nie tylko tej współczesnej, ale i tej z zamierzchłej starożytności. Do tego nawiązanie do wojny Trojańskiej, które było cudownym pomysłem.

Książka jest idealną pozycją dla miłośników twórczości Meg Cabout (tj. Porzuceni itp.) czy Cassandry Clare, ale także dla osób lubujących się w książkach, gdzie Bogowie przejmują władzę nad światem, a ludzie są zwykłymi pionkami, oraz dla tych, którzy są po prostu głodni czegoś dobrego ;)

Autor: Josephine Angelini
Tytuł oryginalny: Stracrossed
Tytuł polski: Spętani przez Bogów
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 5 lipca 2011
Moja ocena: 9/10

Seria Spętani Przez Bogów
Spętani przez Bogów | Wędrówka przez sen | Bunt bogini


2 komentarze:

 1. Tą serie polecała mi moja dobra koleżanka. Dzięki Twojej recenzji upewniłam się, że warto po nią sięgnąć. :)
  Pozdrawiam http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z całą pewnością warto sięgnąć po " Spętanych..." jak najszybciej :)
   Pozdrawiam

   Usuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger