czerwca 29, 2015

Plany, choćby najlepsze, zawsze zderzają się z planami innych, czyli Pokój światów ~ Paweł Majka

Co byście powiedzieli na połączenie mitów, baśni i legend w jedną, mroczną historię, w opowieść o świecie gdzie duchy historycznych, jak i legendarnych postaci ożyły, demony i zmory są częścią naszej rzeczywistości, a wszystko to za sprawą Marsjan, którzy wplątali się w największą wojnę ludzkości - I wojnę światową? Pokój światów, to książka obok której nie da się przejść obojętnie.

Świat Kresu. Na Ziemię przybyli Marsjanie. Uwolniona przez nich energia z Mitbomb przywołała na świat postaci z zarówno ociekających słodyczą baśni, jak i mrocznych mitów o bogach. Wszyscy muszą dostosować się do otaczającej ich rzeczywistości. Kim w tym całym zamieszaniu jest opętany przez nienawiść Mirosław Kutrzeba? Co na celu ma wyprawa wpływowego Marsjanina? Czy w świecie, gdzie demony przechadzają się po ulicach, państwa są pół żywymi organizmami, a laboratoriach są produkowani bogowie, można komukowiek zaufać?

Tej książki nie da się jednoznacznie sklasyfikować. Jest to coś niepowtarzalnego na polskim rynku wydawniczym. W świecie wykreowanym przez Pawła Majkę możemy spotkać świętego Mikołaja u boku którego będzie opętaniec, smok wawelski upije się do nieprzytomności, jest młodzieniec rozmawiający ze zwierzętami, a Zmora może być nie tylko demonem siedzącym w naszej duszy, ale i przyjaciółką oraz kochanką. Wierzenia splatają się z sobą w jedną niesamowitą historię. Tutaj nawet Twardowski ma swoje miejsce.
Mogłoby się wydawać tego za dużo, w końcu połączenie tylu różnych historii może budzić pewne wątpliwości, ale nie dajcie się zwieść pozorom. Majka umiejętnie splótł ze sobą wszystkie żywoty, a postaci połączył ledwie dostrzegalnymi nićmi. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Żaden szczególik nie umknął autorowi. Ale tu zaskoczenie... To nie zawsze było dobre. Chwilami czułam tak wielkie nagromadzenie wiadomości i postaci, że nie wiedziałam co czytam. Musiałam wracać do poprzednich stron i zaczynać od nowa. Nie przeszkadzały mi informacje istotne dla książki, ale te szczegóły, które na początku wydawały się nieważne, ale na koniec okazało się jednak, że bez nich nie można by było poznać sekretów Kutrzeby i jego planów. Dlatego nie wiem do końca co mam o tym sądzić. Jest to jedyna rzecz, która nie spodobała mi się podczas czytania Pokoju światów

- Nie wiele dziś my wiemy o honorze. Proszę mi wybaczyć, ale honor to mit. 
- Dziś mity ożywają prawda?

Sama książka jest barwną mieszaniną wyrazistych postaci z przeszłością. Każdy z bohaterów nie tylko istnieje tu i teraz, ale także ma swoje sekrety skrywane w najgłębszych zakamarkach umysłu, własne plany i marzenia, własne życie. W wielu książkach jest tak, że liczy się tylko teraz, a przeszłość nie ma na nic wpływu. Z Pokojem światów jest inaczej. W powieści wszystko ma związek przyczynowo - skutkowy. Zrobiłeś coś złego - musisz odpokutować za grzechy, złożyłeś obietnicę - musisz ją spełnić. Wszystko co stało się w przeszłości wpływa przyszłość bohaterów.

Głównym wątkiem powieści jest zemsta. Samo to przyczynia się do charakteru książki: mrocznego z dość ironicznym humorem. Ale autor wplata także wątki mniej ważne, o lżejszej tematyce... w końcu zaczerpnięcie inspiracji z baśni do czegoś zobowiązuje, nieprawda?
W książce pojawiają się także retrospekcje, dzięki czemu możemy lepiej poznać głównego bohatera opętanego przez zmorę, a także to, co łączyło go z innymi, istotnymi dla całej opowieści, bohaterami.

W jednej recenzji przeczytałam "W gruncie rzeczy "Pokój Światów" jest powieścią przygodową. Taką trochę dla dużych chłopców." i częściowo nie mogę się z tym nie zgodzić. W książce jest akcja, intryga, tajemnica i zemsta, są Marsjanie, jest podróż i własne wymierzanie sprawiedliwości, jednak ja zawsze byłam taką córeczką tatusia i zamiast M jak miłość z mamą, oglądałam Gwiezdne Wrota, Przygody Merlina czy Czterej pancerni i pies z tatą. I dla takich właśnie osób polecam tę książkę - lubiących wartko płynącą akcję i historię obfitującą w niesamowite przygody, a także oczekują czegoś nieprzewidywalnego i trzymające w napięciu do ostatnich stron, bo taki właśnie jest Pokój światów


Autor: Paweł Majka
Tytuł: Pokój światów
Wydawnictwo: Genius Creations
Rok wydania: 2014
Moja ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję z wydawnictwu Genius Creations.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Chwila kultury , Blogger