czerwca 05, 2015

Możliwość wyboru odczuwała jednak jako brzemię, a nie błogosławieństwo, czyli Złudzenie ~ Aprilynne Pike

Złudzenie jest już trzecią książką zabierającą nas do świata Trolli i Wróżek, do świata Laurel. 

Szkoła, przyjaciele i David - tak miało wyglądać życie Laurel, jednak świat wróżek nie może poradzić sobie bez niej, a trolle za nic nie chcą odpuścić. Nagłe pojawienie się Tamaniego jeszcze bardziej wszystko komplikuje. Życie na Ziemi nie jest dla niej bezpieczne, jednak dziewczyna nie chce opuścić swoich bliskich. Do tego dwóch chłopców, tak bliskich jej sercu. Co wybierze Laurel? Niepewność na Ziemi, u boku Davida, czy bezpieczne życie z Tamanim w Avalonie?

W tej części wszystko staje się jeszcze bardziej zagmatwane, a uczucia Laurel niejasne. Dziewczyna zaczyna uświadamiać sobie, że kocha ICH OBYDWU, i nie jest pewna która miłość jest tą przyjacielską. W pierwszej części książki szala ciągle przechyla się w stronę Davida, jednak późniejsza akcja przynosi samą niepewność.
Pojawia się także nowa, acz bardzo ważna dla całości książki postać - Yuki. Mimo, że z pozoru gra nie wielką rolę, to bardzo namiesza w życiu głównych bohaterów.

Sama akcja była o wiele bardziej rozwinięta niż w dwóch poprzednich tomach, chociaż chwilami czułam, że tak naprawdę prawie wszystkie zdarzenia nie wnosiły nic wartościowego do fabuły. Praktycznie wszystkie 'większe akcje' wywiązywały się z niezdecydowania Laurel odnośnie tego który chłopak jest tym na zawsze.

Zakończenie Złudzenia przynosi nam wielki niedosyt. Autorka skończyła w [chyba] najbardziej emocjonującym momencie w całej książce. Pokazuje ono, że  w naszym życiu pojawiają się także emocje, których nie chcemy, czyli coś w stylu Rozum mówi jedno, ale serce się z nim nie zgadza.

Złudzenie jest bardzo ciekawą i obfitującą w akcję książką. Możliwe, że także najlepszą z całej serii, chociaż zachowanie Laurel potrafiło mnie zirytować. Sam pomysł na świat wróżek jest cudowny i na pewno oryginalny. Było to miłe oderwanie od ciężkich książek, ponieważ sam styl pisania Aprilynne Pike jest lekki jak puszek. Polecam dla wszystkich, którzy chcą zaczytać się w czymś nietuzinkowym i, no cóż, twórczym, bo nie można powiedzieć, że Złudzenie jest nudne i napisane bez pomysłu.

Autor: Aprilynne Pike 
Tytuł oryginalny: Illusions
Tytuł polski: Złudzenie
Wydawnictwo: Dolnośląskie 
Data wydania: 29 czerwca 2011
Moja ocena: 7,5/10

Seria Skrzydła Laurel:
Skrzydła Laurel | Magia Avalonu | Złudzenie | Moc przeznaczenia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Chwila kultury , Blogger