kwietnia 01, 2015

Daleko i blisko czyli Plan ~ Patrycja Gryciuk

Miłość w świecie milionerów nie jest bezpieczna, zwłaszcza gdy jesteś świeżo upieczoną studentką, a twój ukochany prowadzi jedną z największych firm świata. Ale przecież miłość przezwycięży każą przeszkodę... A może to blef? Nic nie warte powiedzenie? W końcu nie zawsze uczucie, którym darzymy drugą osobę jest odwzajemnione, nie zawsze jest jak w bajce i nie zawsze liczy się jedynie miłość.

Anna i Lorcan. Wszystko byłoby jak w słodkim love story, gdyby nie pojawił się tajemniczy Siergiej ze swoim aksamitnym głosem i milionami na koncie. Świat bohaterki staje na głowie. Zamiast akademika jest luksusowa rezydencja, dżinsy zamieniają się w kreacje Diora, a uzyskane właśnie prawo jazdy staje się niepotrzebne, skoro do dyspozycji jest limuzyna z szoferem. Jednak już wkrótce dziewczyna z disnejowskiej bajki trafia do koszmarnej rzeczywistości. Rozpoczyna się niezwykła gra o miłość, gdzie niespodziewanie stawką staje się życie. Walka o dominację w biznesie biopaliw i świecie ekoterroru, seks, polityka, emocjonalna szarpanina, chore ambicje i mafia. Do tego zbyt częste ucieczki przed śmiercią...
Anna Smith. Anna Taredov. Anna Williams. Może Anna Maidley... Wiele nazwisk. Jedna kobieta. Dwóch mężczyzn. Jedna decyzja. A jeżeli to wszystko było już z góry ukartowane? Miłość, dynamiczna akcja, intryga. Happy end? Sam sobie odpowiedz na to pytanie.

Plan mimo swojej obszerności nie odpycha, a wręcz przeciwnie przyciąga. Każda strona szykuje dla czytelnika nowe atrakcje, z każdą stroną odkrywałam 'Plan' na nowo. Jeżeli chcecie coś spokojnego z nudnym i monotonnym wątkiem miłosnym to trafiliście pod zły adres.
Zdjęcie z sesji zdjęciowej do okładki planu
Możecie się zapytać Dlaczego? Możecie się spytać Jaki jest Plan? Jednak nie potrafię tego jednoznacznie określić. Czasami jest mroczny, chwilami śmieszny, raczej słodko-gorzki, ale także poważny i niebezpieczny. Od długiego czasu czekałam na coś takiego. Historia, którą pochłoniesz bez najmniejszego zacięcia i zanim się obejrzysz zamkniesz książkę z wyrazem zadowolenia na twarzy.
Będę dla ciebie, kim tylko zechcesz.

Postacie są bardzo wyraziste i nieprzewidywalne, żyjące własnym życiem. Bohaterzy byli doskonale wykreowani i tacy ludzcy. Często podejmowali pochopne decyzje, czego potem żałowali i próbowali odkręcić. Opierali się pokusom, co nie zawsze się udawało, popełniali błędy, do czego potem nie było łatwo się przyznać. Próbowali przeciągnąć los na swoją stronę, by zagrał ich piosenkę. Podobało mi się to. Czułam, jakbym tam była, jakby to co ich spotkało, mogło spotkać mnie.

Autorka robi z czytelnikiem co chce. Owija go wokół palca, bawi się jak marionetką. Czytając Plan jesteśmy po prostu zależni od tego co stanie się z bohaterami. Pani Gryciuk gra na naszych emocjach z ogromną łatwością i za to ją podziwiam.
Ja: Jesteś?
On: Jestem.
Ja: Będziesz?
On: Zawsze.
Ja: Kocham Cię.
On: Wiem.

Główna bohaterka jest dość oryginalną postacią. Zawieszona pomiędzy dwoma światami, niepotrafiąca wybrać pomiędzy dwoma mężczyznami. Wyszła za mąż w wieku osiemnastu lat, za mężczyznę o ponad dwadzieścia lat starszego. Wydaje się to trochę nie realne, a jednak możliwe. Jej decyzje były pobudzone emocjami, jednak była dość poważna jak na osiemnastolatkę, co wydawało mi się nie na miejscu. A w końcu, gdy oczekiwało się od niej tej dorosłości, Anna uciekła, stchórzyła i zrobiła wszystko, byleby zapomnieć o tym, że żadna bajka nie trwa wiecznie.

Czy są jakieś większe minusy książki? Chyba nie, chociaż mikroskopijna czcionka po prostu odstrasza.

Myślę, że Plan, mimo kilku niedociągnięć mógłby konkurować z wieloma zagranicznymi bestsellerami o miejsce w czołówce. Czekam z niecierpliwością na kolejną książkę pani Patrycji. Jeżeli debiut był tak powalający i udany to jestem ciekawa jakie będę kolejne publikacje autorki.

I na sam koniec, komu polecić Plan? Hm... Czy mogę odpowiedzieć wszystkim? Historia z dreszczykiem, z miłością (nie)ograniczoną, rozgrywająca się w świecie milionerów na pewno spodoba się dla wielu osób. Nie wiem komu konkretnie mam to polecić. Po prostu przeczytajcie i sami się przekonajcie o czym mówiłam.

Autor: Patrycja Gryciuk
Tytuł: Plan
Data wydania: 21 marca 2013
Moja ocena: 9/10
Wywiad z autorką: Tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Chwila kultury , Blogger