lutego 17, 2015

Stosikowo #2 Zimowy stosik

Tutaj przedstawiam wam moje ostatnie zdobycze. Nie jest tego może mega dużo, ale są to perełki, na których mi wyjątkowo zależało :) Od razu zaznaczam, że 2 recenzje pojawiły się już na blogu, a pozostałe pojawią się (mam nadzieję) w najbliższym czasie.

1. Dar - Dorota Majsterkiewicz (egzemplarz recenzencki do autorki)/recenzja/


Opis: Oczy Nadie Grant, świeżo upieczonej studentki architektury krajobrazu, od dzieciństwa skrywają mroczną tajemnicę. Kiedy dziewczyna przybywa na Uniwersytet w Portland, ma nadzieję na wymazanie z pamięci tragicznych wydarzeń z przeszłości i ułożenie życia na nowo. Zaprzyjaźnia się z Melanie i Nickiem, którym ze względu na swój niezwykły dar nie może jednak spojrzeć prosto w oczy. Poza tym już podczas pierwszych dni w akademiku odczuwa dziwny niepokój i dostrzega wokół siebie serię budzących lęk wydarzeń. Wkrótce na jej drodze staje niezwykle przystojny i nienaturalnie piękny Chris. Zakochana Nadie przypadkowo spogląda mu w oczy, a wtedy okazuje się, że jest on jedyną istotą na ziemi, której jej wzrok nie zagraża.

2. Mara Dyer. Przemiana - Michelle Hodkin (wygrana w konkursie, książka niespodzianka, którą miałam w najbliższym czasie kupić... jednak już nie muszę :) )
 Opis: Mara Dyer wierzyła, że może uciec od przeszłości. To nieprawda.

Myślała, że jej problemy istnieją tylko w jej głowie. Nie tylko. Była pewna, że po wszystkim, co przeszli, jej ukochany nie będzie miał przed nią więcej tajemnic. Myliła się. Druga część fascynującej trylogii, w której prawda ciągle się zmienia, a wybory mogą okazać się zabójcze.


3. Powiedz wilkom, że jestem w domu - Carol Rifka Brunt (wygrana w konkursie)

Opis: June, bohaterka powieści, wrażliwa nastolatka przyjaźni się z wujem Finem. Gdy wuj umiera, wraz z nim odchodzi cały świat. Powieść pokazuje przejście ze świata dzieciństwa do dorosłości, uczy jak na nowo budować samego siebie, jak odnaleźć się w sytuacji straty. Problem AIDS, społeczne wykluczanie, bezsilność a jednocześnie nadzieja tworzą niezwykłą emocjonalną kompozycję, która sprawia, że wzruszony czytelnik uzna tę powieść za ważny głos w dyskusji o psychologii okresu dojrzewania.


4. Powietrzny korsarz - Piotr Wałkówski (egzemplarz recenzencki od autora)/recenzja/

Opis: Europa czasów metternichowskich. Smok Temeraire wraz z niezwykłą istotą, półsmokiem Nestorem, wyruszają w niepowtarzalną podróż po świecie. Niezwykły splot losów zaprowadzi ich na ziemię dawnej Rzeczypospolitej, gdzie wezmą udział w walkach o wyzwolenie polskich i litewskich ziem spod rosyjskiego jarzma. Czy im się to uda? Jak potoczą się losy dzielnych korsarzy?


5. Dziennik czasu blokady - Lena Muchina (kupione na promocji)

Opis: Dziennik Leny Muchinej z czasów blokady - od 22 maja 1941 r. do 25 maja 1942 r. - odnaleziono niedawno w archiwum petersburskim. Jest to wstrząsające świadectwo cierpień i zagłady ludności cywilnej Leningradu, skazanej na powolną śmierć głodową. Szesnastoletnia dziewczyna - wesoła uczennica, szukająca przyjaźni, zakochana w swym rówieśniku i zastanawiająca się nad wyborem przyszłego zawodu - zmienia się w przerażoną, usiłującą jedynie przetrwać istotę. Z głodu zmarły dwie najbliższe jej osoby, w tym przybrana matka. Nieśmiała i skromna Lena powierzała dziennikowi swe marzenia, zapisywała ulubione wiersze lub piosenki. Przede wszystkim jednak, dzień za dniem, rejestrowała realia blokady: bombardowania, chłód i głód, brak prądu, wody i ogrzewania, wywożenie trupów na sankach na cmentarze, przymusową, zabójczą pracę wygłodzonych i zmarzniętych mieszkańców miasta przy uprzątaniu ruin. Porażająca lektura.


No i jak podobają się wam moje nowe zdobycze? W najbliższym czasie mam zamiar zaopatrzyć się jeszcze w kilka pozycji, na których wyjątkowo mi zależy... Ale to wkrótce :) 

/opisy książek pochodzą ze strony Lubimy czytać/


2 komentarze:

  1. Powiedz wilkom, że jestem w domu sama chcialabym mieć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem ciekawa książki "Powiedz wilkom, że jestem w domu":) Mare Dyer zamierzam niedługo zamówić :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger