stycznia 16, 2015

Nigdy nie wiadomo, kogo masz za plecami czyli Akademia Wampirów - Richelle Mead

Akademia Wampirów, jest to wyjątkowa seria, jedna z moich ulubionych i mimo, że wiele osób uważa ją za plagiat Zmierzchu, to moim zdaniem AV i Zmierzch są do siebie podobne jak woda i ogień.

Intrygi i tajemnice zaczęły krążyć po akademii, dlatego Rose oraz jej przyjaciółka i przyszła podopieczna postanowiły uciec. Całe przedsięwzięcie upadło gdy do akcji wkroczył Dimitri Belikov i sprowadził dziewczyny do akademii. Zadanie ułatwiało to, że Lisa i Rose nie są zwykłymi nastolatkami, BA nawet nie są zwykłymi wampirkami. Lisa to inaczej Wasylisa Dragomir, księżniczka, ostatnia z rodu Dragomirów. Za to Rose jest jej przyszłą strażniczą związaną z przyjaciółką psychiczną więzią. Jednak mimo zapewnień wielu osób, w akademii nie są bezpieczne. Ktoś na nie czyha, jednak Rose Hathaway nie da skrzywdzić przyjaciółki. Problem polega tylko na tym, że żywy rozsądek cierpi gdy do gry wkraczają miłość i pożądanie.
"Dawno temu zawarłam układ z Bogiem. Obiecałam mu wiarę, pod warunkiem, że pozwoli mi pospać dłużej w niedzielne poranki"
"Akademię..." po raz pierwszy, czytałam dość dawno, kiedy to polski rynek nie był przepełniony książkami o wampirach, wilkołakach czy duchach (chociaż moim zdanie, tego ostatniego nigdy za wiele ;) ). Jest to książka inna, wyróżniająca się z tłumu nawet teraz, bowiem moroi, strzyg czy dampirów o tak barwnych osobowościach nie spotkacie w pierwszej lepszej powieści młodzieżowej.
"- W ten oto subtelny sposób nazywasz mnie dziwką? - Różne historie krążą wśród studentów. Nawet na twój temat...             Zabolało. 
Wszystko co widzimy w książce jest przedstawione z perspektywy Rose - dampirzycy o bardo interesującym sposobie bycia. Dodam tylko, że logikę Rose mało kto zrozumie :D Książka nie jest jakoś szczególnie rozbudowana stylistycznie, lecz to właśnie sprawia, że miło i z wielkim zainteresowaniem się ją czyta, a akcja wciąga osoby, które na co dzień nie za bardzo przepadają za książkami ( sprawdziłam na przyjaciółce i poskutkowało! ). Większość sytuacji jest przedstawionych w sposób bardzo humorystyczny, a głównej bohaterki nie da się nie lubić.
"- Uważasz, że jestem ładna? /Parzył na mnie z powagą./ - Jesteś piękna. - Piękna? - Tak bardzo, że czasem boli." 
Postacie są bardzo barwne, a każda z nich na swój sposób oryginalna. Charaktery bohaterów czasami, są tak mocno "gryzące się" ze sobą, że zastanawiam się, jak jedna osoba mogła stworzyć tyle skrajnie różniących się postaci.

Dzięki książce poznajemy prawdziwą przyjaźń i lojalność wobec innych. Podoba mi się nastawienie głównej bohaterki względem życia i jej dość duża dojrzałość ( co swoją drogą Dimitr powtarza w książce nie raz ). Bardzo interesującą rzeczą jest to, że mimo występowania w powieści istot fantastycznych, ukazane jest tam wiele cech człowieczych oraz "sytuacji z życia wziętych". I powiem szczerze, że jeśli ktoś mi powie, że dzięki tej książce nie nauczymy się kompletnie niczego, a tylko napełnimy umysły mało ważnymi bzdetami to się po prostu zdenerwuję, ładnie mówiąc, bo to wcale nie jest prawda.
"- Rose jest twarda. Poradziłaby sobie. - Nie widziałeś jak cierpiała - odparła z uporem - Płakała. - I co z tego? Wszyscy czasem płaczą. Ty również. -Ale nie ona."
Na koniec dodam jeszcze, że na podstawie Akademii Wampirów powstał film, jednak nie zapowiada się by w najbliższej przyszłości miała się pojawić kontynuacja. Jakiś czas temu fani próbowali zebrać część pieniędzy na produkcję jednak, krótko mówiąc, skończyło się to fiaskiem.
Mam nadzieję, że w przyszłości ktoś postanowi zekranizować 2 część, a dlaczego tak bardzo mi na tym zależy? To już w recenzji książki W szponach mrozu, która pojawi się w najbliższym czasie, a tymczasem podaję link do I części z napisami oraz wstawiam zwiastuny i wycięte sceny, a przynajmniej kilka z nich ( a tak dla reklamy :D )
http://www.cda.pl/video/1274743f/Akademia-Wampirow---Vampire-Academy---2014---Napisy
https://www.youtube.com/watch?v=urYRrmrqkEs
https://www.youtube.com/watch?v=IyCPcm1N0_4
https://www.youtube.com/watch?v=SwqC2vmHrqc

Powiem tylko, że film ten i brak kolejnej części zachęciły moją przyjaciółkę do czytania, a to jest wielki wyczyn :D Mam nadzieję, że też się skusicie na zapoznanie się z tą historią :)

Autor: Richelle Mead
Tytuł oryginalny: Vampire Academy
Tytuł polski: Akademia Wampirów
Wydawnictwo: Nasza księgarnia
Dada wydania: 10 stycznia 2010
Moja ocena: 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Chwila kultury , Blogger