grudnia 01, 2014

Wywiad z p. Ewą Seno "Podoba mi się każda cząstka tego niezwykłego świata, którego próg przekracza się w momencie wydania książki"

P. Ewa Seno
Polska, współczesna pisarka. Autorka książek "Tatuaż z lilią" oraz "Cena odwagi".Zapraszam do interesującego wywiadu, w którym pani Ewa uchyliła nam rąbek swojego życia oraz swojej osoby :)

Kim pani chciała zostać w dzieciństwie?

To zależy od tego o którym z etapów dzieciństwa mówimy:) Moje plany z każdym rokiem ulegały zmianie. Chciałam być czarodziejką z księżyca, piosenkarką, weterynarzem, prawnikiem. Najzabawniejsze jest to, że nigdy nawet przez myśl  mi nie przeszło by być pisarką.


Skąd pomysł na napisanie książek dla młodzieży?

Uwielbiam książki dla młodzieży, w szczególności fantastykę młodzieżową. Nie ma chyba nic bardziej niesamowitego niż pierwsza młodzieńcza miłość, dorastanie, poznawanie świata, oraz samej siebie. Jeśli dorzucić jeszcze do tego wątki fantastyczne, magię oraz tę niesamowitą tajemniczość i niebezpieczeństwo spowijające postacie nadprzyrodzone powstaje naprawdę niesamowita mieszanka. Nie wyobrażam sobie możliwości pisania czegoś innego.

Woli pani czytać czy pisać? 


Chyba nie potrafię wybrać, obie te rzeczy są dla mnie równie ważne. Kocham czytać, to mój ulubiony sposób na spędzanie wolnego czasu. Książki pozwalają mi się zrelaksować, zapomnieć o wszystkim wokół i zatracić się czytanej historii.
Pisanie początkowo było dla mnie wyłącznie zabawą, sposobem na udowodnienie rodzinie i samej sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Ta zabawa szybko przemieniła się jednak w pasję, stając się ważnym elementem mojego życia. Możliwość stworzenia własnego świata, bohaterów i wydarzeń jest naprawdę niesamowita. Sądzę, że pisałabym nawet wtedy, gdyby moje książki miały leżeć w szufladach – naprawdę lubię to robić.

Pisze pani trzecią i ostatnią część o przygodach księżniczki Niny. Czego możemy się w niej spodziewać?

Cóż, Nina będzie musiała dokonać jednego z najtrudniejszych wyborów w swoim życiu. To będzie czas na zmiany, czas by wreszcie dorosnąć i zacząć postępować odpowiedzialnie. Okaże się kto jest jej prawdziwym przyjacielem, na kogo bez względu na wszystko będzie mogła liczyć. Również jej miłość zostanie poddana wielkiej próbie. Królewna znów ruszy do walki, zanim to jednak zrobi będzie musiała stoczyć wewnętrzny bój – zdecydować czy posłuchać serca czy rozumu.

Czy postacie z serii Antilia mają swoich odpowiedników w realnym świecie? A może są one całkowitym wytworem pani wyobraźni?

Wiele postaci ma cechy moich znajomych, bądź rodziny. Nie można tu jednak mówić o dokładnym odwzorowaniu całej osoby, wybierałam jedynie cechy i zachowania, które moim zdaniem pasowały do tworzonej postaci.

• Którą z postaci z "Tatuażu z Lilią" lub "Ceny odwagi" lubi pani najbardziej?

Ciężko wybrać jedną postać, każdą z nich darzę pewnym sentymentem. Gdybym musiała jednak wybierać – chyba byłby to London. Jest opanowany, pomocny, swoje postępowanie opiera na dokładnie obmyślonym planie. Nie jest impulsywny, a co najważniejsze jest niezwykłym i oddanym przyjacielem.

Są w życiu czasem taki momenty w których nic nie chce się robić i nawet pisanie nie idzie. Jak pani sobie z nimi radzi? Co panią w takich chwilach motywuje? 

W takie dni nawet nie siadam do pisania. Bezczynne wpatrywanie się w pustą kartkę zazwyczaj jeszcze bardziej mnie frustruje, a pisanie czegokolwiek, byle tylko coś napisać przynosi  marne rezultaty. Gdy mam gorszy dzień zazwyczaj biorę się za generalne porządki, wychodzę z synkiem na spacer, albo po prostu sięgam po jedną z moich ulubionych książek. Wystarczy odrobina dystansu, bym nazajutrz znów odnalazła w sobie zapał do pracy.

Oprócz pisania ma pani na pewno inne hobby. Co to takiego? Co pani uwielbia robić w wolnym czasie?

Cóż nie narzekam na nadmiar wolnego czasu. Opieka nad synem, prowadzenie domu, codzienne obowiązki – to zajmuję naprawdę sporo czasu. Gdy mam już wolną chwilę wtedy piszę, bądź czytam. Poza tym lubię gotować, testować nowe przepisy, eksperymentować. Ostatnio odnalazłam też w sobie nową umiejętność - lepienie stworków z ciastoliny:)

Książki jakich autorów pani czyta? Kogo uważa pani za swojego "mentora"?

Uwielbiam książki Stephenie Meyer, Richelle Mead, Cassandry Clare, Mary JaniceDavidson , C.C. Hunter, Lauren Kate. Mogłabym tak wymieniać i wymieniać. Uwielbiam też Nicholasa Sparksa, oraz autora, którego podziwiam nade wszystko – Stephena Kinga.
Nie mam jednak  mentora, na którym bym się wzorowała. Sądzę, że każda z przeczytanych książek miała jakiś wpływ na to, jak sama piszę.


Czy ma pani jakieś pomysły na inne książki, niezwiązane z Mandorą, Niną i jej przyjaciółmi? Może zaczęła pani już coś pisać? 

Pomysłów mam mnóstwo:) Mam specjalny zeszyt w którym wszystkie skrupulatnie notuję. Nazbierało się już tego całkiem sporo. Poza Antilią jakiś czas temu skończyłam książkę „Kontrakt” opowiadającą o prawdziwej przyjaźni oraz tym jak wiele można dla niej poświęcić. Poza tym mam jeszcze jedną książkę, która niestety jeszcze czeka w zeszycie na przepisanie i poprawienie. To historia o miłości silniejszej niż śmierć, potężniejszej niż jakiekolwiek czary. Miłości, która wyryła się w sercu tak głęboko, że nawet utrata wspomnień nie potrafi jej zniszczyć.
Poza tym zaczęłam niedawno pisać książkę obyczajową.

Jakie wątki lubi pani najbardziej pisać? Miłosne, przygodowe... a może jakieś inne?

Chyba te miłosne:) Opisywanie pierwszego zauroczenia, wzajemnej fascynacji - to jest to co urzeka mnie najbardziej. 

Skąd czerpie pani pomysły?

Same do mnie przychodzą. Gdy zaczęłam pisać otworzyłam pewne drzwi, o których istnieniu dawniej nie miałam pojęcia. Teraz najdrobniejsze skojarzenie, obraz, sytuacja nasuwa mi nowy pomysł.

Co podoba się pani w pracy pisarki? 

Wszystko:) Niesamowitym uczuciem jest dostawać wiadomości od czytelników w których opisują oni swoje wrażenia po przeczytaniu książki. Udzielanie wywiadów, spotkania z czytelnikami, to coś nie do opisania. Podoba mi się każda cząstka tego niezwykłego świata, którego próg przekracza się w momencie wydania książki. Poznałam wiele niesamowitych osób: z Wydawnictwa,  pisarzy, blogerow. Polubiłam nawet krytykę, bo to dzięki niej człowiekowi woda sodowa do głowy nie uderza. Pozwala ona pamiętać o tym, że cały czas trzeba pracować nad sobą, doskonalić swoje umiejętności, eliminować niedociągnięcia.

Kilka faktów z życia autorki :)

Urodziłam się 19 września 1985 roku w Poznaniu. Od urodzenia mieszkam w małej miejscowości znajdującej się niedaleko Poznania. Mam dwójkę starszego rodzeństwa. Skończyłam Liceum handlowe im. Oscara Langego w Poznaniu. Po szkole podjęłam pracę recepcjonistki w hotelu znajdującym się w mojej miejscowości. W 2011 roku na świat przyszedł mój syn Sebastian, od tego czasu zajmuję się nim w domu.
Jestem uparta, bywam złośliwa, ponad wszystko cenię takie wartości jak rodzina, przyjaźń, lojalność i szczerość. Nienawidzę obłudy i fałszu, oraz sztuczności.

• Cieszę się, że pani odpowiedziała na moje pytania. Jestem bardzo wdzięczna. Dziękuję za ten wywiad :)


Spotkaliście się już z twórczością tej autorki? Jak wam się podobał wywiad? Na mnie osobiście pani Ewa zrobiła wielkie wrażenie. Czytając odpowiedzi na moje pytania byłam bardzo mile zaskoczona jak ciepłą osobą wydaje się być autorka tak wyśmienitych książek. Jakie są wasze wrażenia? Dowiedzieliście się czegoś, co szczególnie was zaintrygowało?? :D  

3 komentarze:

  1. Super wywiad :D Bardzo ciekawych rzeczy się dowiedziałam uwielbiam tą pisarkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny wywiad <3

    OdpowiedzUsuń
  3. Czekam na kolejny wywiad.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger