grudnia 11, 2014

Pozwól sobie pomóc czyli Gorzkie urodziny - Anne Cassidy

Książka trafiła do mnie przez interesujący tytuł i dość małą ilość stron (egzamin, koncerty i mało czasu do czytania). Co z tego wynikło?? Dowiecie się czytając recenzję :)

Julia jest załamana po rozstaniu z chłopakiem, który rzucił ją dla jej przyjaciółki. Dziewczynę pociesza Tina - koleżanka z sąsiedztwa, z którą Julia do tej pory nie miała ochoty się zadawać. Podczas trudnych dni po zerwaniu, Julia ma obawy, że zaszła w ciąże, wsparcie kogoś innego jest dla niej bardzo potrzebne. Tak razem z Tiną poznają się i zbliżają do siebie. Po pewnym czasie okazuje się, że to nie Julia ma zagmatwane życie, lecz jej przyjaciółka. Tina ma więcej problemów niż mogłoby się zdawać. Jaką tajemnicę skrywają dziewczęta? Czy odważą się komukolwiek ją wyjawić?

Książkę czytało się dość szybko i przyjemnie, mimo trudnych tematów poruszanych w powieści. Język był prosty i zrozumiały, co powoduje, że po lekturę może sięgnąć nastolatek jak i starszy czytelnik. Minusem wszystkiego była narracja prowadzona w dwóch osobach - trzeciej i pierwszej. Bardzo mi się podobał punkt widzenia Julki. Mogłam wtedy wyłączyć swój umysł i zagłębić się w jej, poznać myśli, uczucia, pragnienia. Narracja trzecioosobowa - moim zdaniem - była niepotrzebna.Wątki w niej zawarte były po prostu nudne i czasami chciałam je wręcz pominąć i z powrotem wskoczyć w umysł Julii.

Z postaci najbardziej polubiłam Kath, za jej opanowanie, odwagę, a przede wszystkim lojalność. Mimo, że wiedziała, że to co robi jest karalne to pomogła dziewczynom i przy okazji nie dała się tak łatwo wyprowadzić z równowagi. Do Tiny mam za to niesmak. Na początku wydawała się cudowną, ogarniętą i po prostu normalną osobą, z czasem jednak czas prysł. Zaczęła się zachowywać jak rozpieszczona... nie no może to nie jest dobre słowo, ale nie mogę znaleźć innego, zostańmy więc przy rozpieszczonej... nastolatka i nie chciała dać sobie pomóc.

Nagłe zwroty akcji dodały smaku dla całej fabuły. Nie było w książce także takich strasznie długich i nudnych opisów (których nienawidzę) co było kolejnym plusem. I jeszcze ostatnia sprawa, a mianowicie... szata graficzna. Moim zdaniem okładka jest bardzo interesująca i tajemnicza. Nie wiesz o czym będzie książka i dla tego jeszcze bardziej chcesz ją przeczytać. To był wspaniały pomysł.

Podsumowując powieść bardzo polecam i myślę, że watro jest ją przeczytać lub polecić zwłaszcza dla nastolatków. Poruszane są w niej takie tematy jak ciąża i antykoncepcja, ale nie ma nic co by było takie... niesmaczne. Zachęcam do przeczytania :)

Autor: Anne Cassidy
Tytuł oryginalny: Birthday Blues
Tytuł polski: Gorzkie urodziny
Wydawnictwo: Stentor 
Data wydania: 2008
Moja ocena: 6,5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Chwila kultury , Blogger