listopada 25, 2014

Z czterech trzecie wskażą motto czyli Ulysses Moore: Wrota czasu - Piredomenico Baccalario

Myślę, że ta książka jest doskonałą pozycją dla młodszych czytelników, jak i dla tych nieco starszych.

Wrota czasu opowiadają historię dwojga bliźniąt, Julii i Jasona oraz ich przyjaciela Ricka.
Rodzeństwo przeprowadza się do miejsca zwanego Kilmore Cove, do willi Argo. Gdy ich rodzice wyjechali by załatwić ostatnie rzeczy w sprawie przeprowadzki, dzieci odkrywają sekret, a raczej jego rąbek, który może na zawsze zmienić ich życie.

Książkę tą posiadam w wydaniu dwu częściowym to znaczy, całość została podzielona na pół i wydana w 2 częściach, jednak ja będę pisała to jako jedno.

"Jeśli z czerech jedne otworzysz przypadkiem. Z czterech trzecie wskażą motto. Z czterech dwoje zaprowadzi na śmierć. A jeden z czterech - poprowadzi na dół."

Książka jest jak moja nauczycielka muzyki, fajna i zaskakująca, ale jak mówiłam, nie nadaje się dla kogoś starszego kto ma "większe" wymagania, jednak jeżeli chcecie się pośmiać i poczytać coś na luzie to jak najbardziej polecam.

Wielkim plusem całej powieści jest to, że bohaterzy są bardzo młodzi i jeszcze nie skażeni światem.
Całej fabuły nie mąci także żaden wątek miłosny. Widzimy tu relacje czysto przyjacielskie. Może w przyszłości coś się wydarzy między Rickiem i Julią, ale nic nie wiadomo, jeszcze nie nadszedł odpowiedzi czas.

Wszystko co się dzieje jest bardzo dynamiczne, ale opisane dość ogólnikowo. Między wątkami i poszczególnymi wydarzeniami nie widzę jakiegoś oddechu, wszystko jest strasznie stłoczone, jedno wydarzenie nasuwa się na drugie. Kartki są aż przesiąknięte różnymi zdarzeniami i nie tylko. W niektórych książkach to by nie pasowało, ale nie w tej. Tutaj wszystko układa się w spójną całość, do tego autor bardzo płynnie przechodzi z jednej sceny do drugiej.

Wcześniej nie spotkałam się z taką książką, która podobałaby się mnie i mojemu 7-letniemu bratu. Moje były dla niego za "dorosłe", a jego po prostu za dla mnie za dziecinne. To jest pierwsza która nam wspólnie przypasowała i bardzo się z tego cieszę ( w końcu mam z kim gadać o książkach :D ).

Bardzo polecam pierwszą część serii Ulysses Moore. Myślę, że jest ona doskonała na odstresowanie. Autor doskonale manewruje językiem, tak aby był zrozumiały dla dzieci, ale także nie zanudził kogoś starszego. Do tego te magiczne i tajemnicze przeczucie. W przyszłości na pewno sięgnę po kolejne części.

Autor: Piredomenico Baccalario 
Tytuł oryginalny: Ulysses Moore: La Porta del Tempo
Tytuł polski: Ulysses Moore: Wrota czasu
Wydawnictwo: Firma księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk
Data wydania 23 maja 2006
Moja ocena: 7/10

1 komentarz:

  1. Książka wydaje się fajna, myślę, że się skusze :) :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Chwila kultury , Blogger